Porzeczka pienna – smaczne i zdrowe owoce

porzeczka pienna

Jeśli chcesz, aby na maleńkiej działce wyrosło dużo porzeczek, a owoce były duże i smaczne, wykorzystaj porzeczkę pienną. Owa roślina jeśli chodzi o uprawę niczym się nie różni od innych krzewów, jednak dzięki swoim kształtom zajmuje o wiele mniej miejsca, natomiast urodzaj jest bardziej obfity, owoce są większe w porównaniu z krzewem.

W jaki sposób uprawiać porzeczkę pienną?

Na początku musisz dobrać odpowiednie miejsce do sadzenia. Wiadomo, że owa roślina uwielbia światło, więc w cieniu nie będzie obficie owocować. Kształtowanie porzeczki piennej należy rozpoczynać w drugim roku po posadzeniu.

Wybieramy największą gałąź, a inne przycinamy pod sam korzeń albo nawet poniżej gleby. Owa gałąź będzie pniem przyszłej rośliny. Do gleby na głębokości 40 cm obok sadzonki umieszczamy palik, wysokość którego powinna wynosić około 1,5 m i przywiązujemy do niego porzeczki, aby pod wpływem wiatrów i deszczów młoda roślina się nie złamała.

Roślina powinna gromadzić własne siły właśnie w pniu. Z tego więc powodu wszystkie pędy, które pojawiają się w ciągu lata należy ścinać, w tym też pojawiające się pędy boczne. Aby one nie rosły niektórzy ogrodnicy stosują określone tricki. Na początku musisz określić wysokość porzeczki piennej – zazwyczaj wysokość wynosi od 60 do 80 cm. Wzdłuż całej długości pień owijają tkaniną nieprzeźroczystą, aż do poziomu 10 cm poniżej gleby.

porzeczka pienna jak wyhodować

W tym miejscu, w którym pień nie jest owinięty tkaniną pojawiają się nowe pędy, na których będą rosnąć owoce. Dzięki takiemu trickowi owoce rosną bardzo duże. Najlepiej samodzielnie kształtować korony krzewów.

Porzeczka pienna w okres owocowania wchodzi podobnie jak zwykła porzeczka, już w 2–3 roku po posadzeniu, plonuje bardzo obficie i corocznie. Jedyną wadą takiego typu uprawy jest jej niedługowieczność w odróżnieniu od tradycyjnej uprawy krzewów. Podobnie jak zwykłe krzewy porzeczki, porzeczka pienna potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji w ciągu całego okresu wegetacyjnego.

Odmiany uprawne porzeczki piennej

Stworzyć miniaturowe drzewko można jak z porzeczek czerwonych tak i czarnych, chociaż czerwona wygląda bardziej atrakcyjnie na działce. To warto brać pod uwagę tym, kto uprawia porzeczkę pienną nie tylko po to, aby otrzymać smaczne owoce, ale również w celu ozdobienia działki niezwyczajnymi krzewami i roślinami.

 
Powiązane artykuły:
Grusza
Wszyscy amatorzy późnojesiennych gatunków grusz na pewno ocenią we właściwy sposób gatunek gruszy "Miodowa". On ma szereg godności, doskonały smak w nim jednoczy się z wysoką wydajnością i kompaktowością drzewa.
Wierzba iwa kozia – drzewo czy krzew?
Spotkawszy nazwę "Kozia wierzba" doświadczeni badylarze od razu przedstawią tę roślinę, a nowicjusze zmieszają się zastanawiając się - drzewo to czy jednak krzak? Jeśli wam jest to ciekawe, zorientować się w tym pytaniu pomoże artykuł.
Grusza
Jeszcze niedawno klimatyczne warunki były nieprzezwyciężoną przeszkodą dla hodowli wielu kultur - czereśni, moreli, brzoskwiń, grusz. Dziś prawie każda kultura ma odporne na mróz gatunki. W artykule porozmawiamy o gruszy gatunku "Swarog".
Grusza
Słodka i soczysta grusza podoba się prawie wszystkim. I wśród licznych jej gatunków są kilka, co nie tracą popularności wielu lat. W ich liczbie grusza "Konferencja" - gatunek, na myśl wielu ogrodników. Opis gatunku grusz "Konferencja" znajdziecie w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty