Pozbywamy się bólu głowy: 10 naturalnych skutecznych sposobów na ból głowy

Ból głowy to częsta dolegliwość, której nie można lekceważyć. Zawsze należy mieć pod ręką nie tylko skuteczne leki z apteki na ból głowy, ale również naturalne środki. Nie tylko pomogą pozbyć się bólu głowy, ale również są łagodne i bezpieczne dla naszego organizmu.

W niniejszym artykule 10 naturalnych sposobów na ból głowy. Zazwyczaj są to ogólnodostępne, skuteczne, naturalne środki.

1. Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa

Powszechnie wiadomo, że zawarte w mięcie pieprzowej cyneol i mentol łagodzą bóle głowy. Do przygotowania okładu z mięty pieprzowej należy jej liście dokładnie zgnieść, a następnie przyłożyć na czoło i skronie. Również bardzo skuteczny jest kompres, zanurzony w naparze z mięty pieprzowej. Aby przygotować napar, należy 2 łyżki suszonej mięty zalać wrzątkiem i zaparzyć. Następnie kompres zanurzamy w naparze i przykładamy na czoło.

2. Bazylia

bazylia

Bazylia ma właściwości uspokajające i przeciwbólowe. Właśnie dlatego wspaniale radzi sobie z napięciowym bólem głowy, którego przyczyną jest duże napięcie mięśni. Do przygotowania naparu z bazylii na ból głowy 2 łyżki suszonego zioła zalewamy wrzątkiem i zaparzamy. Jeśli nie masz suszonej bazylii, możesz wziąć kilka świeżych liści i przygotować napar. Następnie kompres zanurzamy w naparze i przykładamy na czoło. Zamiast naparu można stosować olejek z bazylii w postaci maści lub balsamu albo herbatę z dodawaniem miodu.

3. Imbir

imbir

Związki zawarte w imbirze działają rozkurczająco na naczynia krwionośne i zmniejszają obrzęk mózgu, co w konsekwencji prowadzi do ustąpienia bólu głowy. Do przygotowania napoju na ból głowy będziesz potrzebować 2 świeżych korzeni imbiru, które należy zmielić. Zmielone kłącze imbiru zalewamy 6 łyżkami świeżego soku z cytryny. Napój spożywamy 2 razy dziennie po jednej łyżce stołowej. Po zażyciu napoju z imbiru należy go popić 200 ml wody. Do przygotowania maści należy wymieszać 1 łyżkę stołową imbiru w proszku z 2 łyżkami wody. Maść nakładamy na czoło i skronie na 10-15 minut.

4. Olejek lawendowy

Olejek lawendowy

Olejek lawendowy skutecznie łagodzi migrenowe bóle głowy. Jak stosować olejek lawendowy:

  • Aromaterapia. Olejek lawendowy może być wdychany. Jeśli jednak uważasz, że ten sposób jest mało skuteczny, możesz użyć lampy zapachowej. Lampę zapachową napełniamy olejkiem lawendowym. Lampa intensywnie wydziela zapach do pomieszczenia i jednocześnie oczyszcza powietrze. Po zgaszeniu lampy zapach będzie się utrzymywał w pomieszczeniu do kilku godzin.
  • Maść. Do przygotowania maści należy do 1 łyżeczki masła dodać 3 kropelki olejku lawendowego. Następnie wszystko dokładnie wymieszać i nakładać maść na czoło i skronie. Po upływie kilku minut należy wcierać maść masującymi ruchami.

5. Rozmaryn

Rozmaryn

Rozmaryn jest naturalnym skutecznym lekiem na ból głowy o działaniu uspokajającym i przeciwzapalnym. Rozmaryn można stosować w postaci olejku lub suszony. Z olejku z rozmarynu można zrobić maść: 1 łyżkę masła należy wymieszać z kilkoma kroplami olejku. Maść masującymi ruchami nakładamy na czoło i skronie. Jeśli chodzi o suszony rozmaryn, to z niego można przygotować napar: 1 łyżka suszonego rozmarynu +1 łyżka suszonej szałwii. Mieszankę wrzucamy do termosu, zalewamy 2 szklankami wrzątku i parzymy 2 godziny. Pijemy po pół szklanki odwaru 3 razy dziennie.

6. Goździk

Goździk

Dość często nietradycyjna medycyna w leczeniu bólu głowy stosuje goździk. Jeśli chcesz pozbyć się bólu głowy, musisz zmielony goździk włożyć do chusteczki do nosa. Jak tylko zaczyna cię boleć głowa, należy chusteczkę przyłożyć do nosa i wdychać zapach goździków. Po 15 minutach ból głowy ustąpi.

7. Jabłka

Jabłka

Jabłka i ocet jabłkowy to skuteczne leki na ból głowy. Jabłka odkwaszają nasz organizm, dlatego wspaniale radzą sobie z bólem głowy. Jeśli chcesz szybko pozbyć się bólu, umyj jabłko, pokrój go, posól i zjedz. Oprócz tego można pić ocet jabłkowy: 1 szklanka wody + 2 łyżeczki octu.

8. Korzeń waleriany

Korzeń waleriany

Korzeń waleriany jest skutecznym naturalnym środkiem na ból głowy, który można kupić w każdej aptece. Z korzenia waleriany najczęściej przygotowuje się napar: 1 łyżkę stołową korzenia zalewamy wrzątkiem i w kąpieli wodnej gotujemy na małym ogniu 15 minut. Następnie odstawiamy do wystygnięcia, a gdy napar będzie miał temperaturę pokojową, przecedzamy. Pijemy po 1 łyżeczce naparu kilka razy dziennie.

9. Nasiona kopru

Nasiona kopru

Nasiona kopru – panaceum na wszelkie choroby. Mają działanie rozkurczowe, wiatropędne i moczopędne, mają właściwości uspokajające, są bogatym źródłem antyoksydantów. W celach leczniczych nasiona kopru najczęściej podawane są w formie naparów. Herbatkę z kopru przygotowuje się z jednej łyżeczki nasion. Trzeba zalać je 1,5 szklanki gorącej wody i pozostawić pod przykryciem (na przykład w termosie) na ok. 60 minut. Następnie odstawiamy do wystygnięcia, a gdy napar będzie miał temperaturę pokojową, przecedzamy. Pijemy napar 6 razy dziennie.

10. Lód

Lód

Każdy z nas doskonale wie, że na bolące skronie należy przykładać zimny kompres lub okład z lodu. Jeśli masz migrenowe bóle głowy, to musisz zrobić okład z lodu i przyłożyć go do karku. Również możesz przyłożyć zimny kompres (ręcznik, zanurzony w zimnej wodzie). Po zanurzeniu go w zimnej wodzie wyciśnij, po czym połóż na czoło lub kark.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty