Poznajemy siebie - jaki bywa charakter?

jaki bywa charakter

Słowo charakter - w tłumaczeniu z greckiego oznacza „cecha wyróżniająca” (dlatego połączenie słów "cecha charakteru" nawet jest w niektórym rodzaju tautulogią) i z tych cech, jak z mozaiki, składa się obraz każdego z nas. Dziś porozmawiamy o tym, jakie bywają cechy charakteru, które z nich podobają się chłopakom, a które odtrącają. Porozmawiamy także o tym, jak poznać jaki charakter ma człowiek.

W jakim wieku formuje się charakter?

Wielu rodziców mylnie uważa, że świeżo upieczony członek rodziny, to biała kartka na której można namalować wszystko, cokolwiek zechcesz. Zazwyczaj niektóre właściwości charakteru, zależą od tego jakie przekazy dawali rodzice w dzieciństwie. Jednak ważnie jest zrozumienie, że człowiek rozwija się i zmienia się w ciągu całego życia (chociaż podstawowe cechy układają się w nim do trzech lat), a życie zaczyna się jeszcze w łonie matki.

Akcentowanie i temperament

Uważa się, że zachowanie wyznacza się charakterem, a tymczasem właśnie sposób tego czy innego zachowania (rola), stopniowo doprowadza do dynamiki charakteru. Mówił o tym jeszcze Arystoteles. Jednak, istnieją jeszcze takie podstawy charakteru, które są założone w nas od urodzenia i wywierają wpływ na inne cechy. Chodzi o takie pojęcia jak akcentowanie i temperament.

Co to za zagadkowe słowo akcentowanie? Tak psycholodzy nazywają nadmierny rozwój niektórych cech charakteru. Klasyfikacji dla akcentowania opracowano kilka, ale częściej korzystamy tylko z dwóch charakterystyk:

 1. Ekstrawerta. Ten typ odejmuje ludzi, zorientowanych na społeczną działalność, tacy ludzie w dużym towarzystwie czują się, jak ryba w wodzie.
 2. Introwerta. Wiele osób myli introwertyzm ze wstydliwością, jednak nie do końca jest to prawda. Introwertycy po prostu czerpią życiową energię z własnych źródeł i dobrze czują się ze swoją samotnością lub w wąskim gronie ludzi.

Oprócz akcentowania, psycholodzy łączą cechy charakteru w grupy, według temperamentu. Na pewno słyszeliście te określenia: choleryk, flegmatyk, sangwinik i melancholik. Zanim je opiszemy, spróbujmy wyznaczyć do którego z czterech typów temperamentu należycie?

Mini Quiz: Jaki macie typ charakteru?

Ten test był przedstawiony przez malarza Bidstrupa w postaci karykatury. Odtąd często włączają go do przesłuchań dla wyznaczenia temperamentów.

Więc wyobraźcie sobie, że siedzicie na ławce, a obok was leży wasz ulubiony kapelusz. I raptem, ktoś nieumyślnie siada prosto na wasze nakrycie głowy. Wasza reakcja:

 • jesteście wściekli i wypuszczacie na winowajcę salwę swoich emocji (Ch);
 • nie denerwujecie się, sytuacja nawet jest pocieszna (S);
 • jesteście bardzo sfrustrowani, ale usiłujecie nie ujawniać przed tym arogantem swoich emocji (М);
 • udajecie, że wszystko w porządku, beznamiętnie bierzecie zgnieciony kapelusz i zakładacie sobie na głowę (F).

Odpowiedzi

Choleryk. (Ch) "Jestem cholerą" – to częste zeznanie młodych dziewczyn, ponieważ dla tego typu charakterystyczne są wahania nastroju, inicjatywy, energii i nawet zdecydowania (jeśli oczywiście są wytyczone jakieś cele). Dla choleryka ważne jest życie duchowe, inaczej w jego charakterze dają się we znaki drażliwość i porywczość.

Sangwinik. (S) Was wyróżnia koleżeńskość, zdolność szybkiego zbliżania się do ludźmi i w ogóle przystosowywania do nowych warunków. Jednak jesteście niestali i cały czas dążycie do zmiany wrażeń. Sangwinik, do wielu rzeczy odnosi się bardzo powierzchownie, dlatego mogą go oskarżać o niestałości.

Flegmatyk. (F) Być może mówią o was, że jesteście powolni. Jednak to, że nie od razu włączacie się do nowej sprawy, jeszcze nie oznacza, że ona nie będzie wykonana do końca. Wręcz przeciwnie, właśnie flegmatykom jest właściwa cierpliwość i wytrwałość. Rzadko wychodzicie z siebie, liczycie na swoje siły i nie lubicie pustej gadaniny.

Melancholik. (М) Jesteście wrażliwi i wstydliwi. Zetknąwszy się z nieprzyjemnościami lub jak wam się wydaje - z nieporozumieniem, możecie dać za wygraną. Przeżywacie wewnętrznie, długo, gorzko i głęboko. Macie skłonność brać wszystko blisko do serca, jeśli jednak otaczają was ukochani ludzie, to dodaje wam sił i pomaga doprowadzać do końca postawione zadania.

Jaki charakter powinna mieć dziewczyna, żeby podobać się chłopakom?

Dziewczyny często zastanawiają się, jaki charakter podoba się chłopakom, żeby możliwie „poprawić” swoją jakość. Żeby zrozumieć, że jednoznaczna odpowiedź nie istnieje, popatrzcie na chłopaków swoich znajomych. Czy wszystkie ich cechy podobają się wam? Nie dziwcie się, jeśli to co uznaliście za wadę, dla kogoś jest zaletą. To dlatego, że postrzeganie innych ludzi zależy też od tego, jaki wy macie charakter.

Istnieją oczywiście powszechnie uznane plusy w charakterze dziewczyn. Wyjaśnijmy, jakie wartości i cechy charakteru najczęściej podobają się chłopakom:

 1. Poczucie humoru. Jeśli śmiejecie się cały czas z tych samych dowcipów, do tego jeszcze umiecie rozbawić, to wasze szanse zwrócenia na siebie uwagi są dosyć wysokie. Nie na darmo Goethe mówił, że "Nic tak nie ujawnia charakteru ludzi, jak to, co dla nich jest śmieszne".
 2. Troskliwość, dobroć. Takie wartości podobają się mężczyznom instynktownie, przecież troskliwa dziewczyna będzie dobrą matką.
 3. Schludność. Wątpię, czy znajdzie się chłopak, któremu podoba się niechlujna dziewczyna.
 4. Hojność. Skąpstwo odpycha i kojarzy się z drobiazgowością.
 5. jaki charakter podoba
 6. Umiejętność wysłuchania. To rzadka cecha, ceni się u każdego człowieka niezależnie od jego płci.
 7. Odrobina arogacji. Absolutnie idealni bohaterzy często denerwują swoją doskonałością. Wątpię, czy chłopiec wyzna, że jemu podoba się dawka arogancji, jednak bez tej pikantnej przyprawy związki bywają zbyt przaśnymi.

Nie starajcie się być idealną dla wszystkich, każda dowolna wyolbrzymiona cecha charakteru, nabywa nieprzyjemnych odcieni. Schludność może przetworzyć się w skrajną pedanterię, oszczędność w skąpstwo, a dobroć w skłonność do poświęcenia i ścierania własnej osobowości. Bądźcie sobą i kochajcie siebie, przecież jesteście niepowtarzalni!

 
Powiązane artykuły:
Niska samoocena – twój najgorszy wróg
Wszystkim wiadomo, że stosunek ludzi do naszej persony to lustrzane odzwierciedlenie tego, jak same do siebie odnosimy się. Toż jeśli u człowieka niska samoocena,to i otoczenie nie będzie wysokiej o nim myśli. Jak rozbić ten krąg i zmienić sytuację? Rozstrzygnęliśmy wyjaśnić, jak można zwiększyć samoocenę.
Instynkty człowieka - trzy podstawowe instynkty
Zwierzęce instynkty spotyka się też u ludzi. Lecz kiedy zaczynamy o nich mówić to wspominamy nie najprzyjemniejsze z nich. Postaraliśmy się skorygować tą sytuację i rozpatrzyć co rzeczywiście dla człowieka założyła przyroda. Czytamy i kształcimy się.
Rodzaje agresji
W świecie zwierząt agresja jest normalną formą zachowania, przeznaczoną dla obrony i przetrwania. W ludzkim świecie wszystko jest bardziej skomplikowane. Zdawało by się, że samo zachowanie u istot, obdarzonych rozsądkiem może znajdować się w różnych interpretacjach, zależnie od sytuacji.
Senność - przyczyny
Jak można zasypiać w najbardziej nieodpowiedniej chwili, na przykład przy przeglądzie ciekawego melodramatu, czy w wagonie dusznego metra? Jednak od podniosłej senności cierpi co drugi mieszkaniec naszej planety. Zorientujmy się w czym przyczyny nadmiernej senności i zmęczenia.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty