Poznawanie problemu karmienia – dlaczego dziecko obficie ulewa?

Wiele matek interesuje przyczyna ulewania małych dzieci. Ważnym jest rozumienie tego, że jest to proces fizjologiczny, któremu towarzyszy rozwój żołądka. Rodziców może straszyć, że ulewanie jest bardzo obfite, czasami nawet przez nos. Dlatego mamom należy zorientować się w tej kwestii.
Co to jest ulewanie?Ulewanie u dzieci jest uważane za normalne, jeśli jednak to wygląda jak wymioty, rodziców to może bardzo przestraszyć, dlatego tak ważne jest, aby zorientować się w kwestii, dlaczego dziecko po karmieniu obficie ulewa.
Najpierw należy zrozumieć, na czym polega to zjawisko. Zawartość żołądka jest wyrzucana do przełyku, a następnie do jamy ustnej i na zewnątrz. Wszystko to się dzieje odruchowo, wyrzut treści pokarmowej jest spowodowany przez mimowolny skurcz żołądka. Mięśnie brzucha przy tym nie są napięte.
Im większy jest ucisk żołądka, tym większe będzie ulewanie. W normie objętość nie powinna przekraczać 2 łyżek. W tym ostatnim przypadku dziecko blednie, może pocić się, u niego kurczą się mięśnie brzucha. Jeśli niemowlę wymiotuje należy wezwać pogotowie.
Dziecko obficie ulewa – przyczyny
W niektórych przypadkach jest to proces fizjologiczny i u większości niemowląt wszystko mija po skończeniu pół roku. Ale czasami zjawisko to jest związane z zaburzeniami zdrowia malucha i w tym przypadku ważne jest, aby zidentyfikować problem. Oto główne przyczyny ulewania:
- przejadanie;
- zmiana mleka matki na nieodpowiednią mieszankę;
- połykanie powietrza, jeśli dziecko nieprawidłowo bierze pierś lub butelkę;
- kolka;
- uważa się, że na ulewanie bardziej podatne są dzieci przedwcześnie urodzone, a także te noworodki, których matki cierpiały z powodu mdłości;
- ząbkowanie.
Jeśli kobieta się interesuje dlaczego dziecko obficie ulewa po karmieniu mlekiem lub mieszanką, to jej przede wszystkim warto przeanalizować, czy ona daje maluchowi butelkę lub pierś.
Ale jeśli dziecko ulewa zbyt dużo i często, jest to powód zgłoszenia się do specjalisty. Nietolerancja laktozy, różne choroby przewodu pokarmowego, dysbioza, ośrodkowego układu nerwowego, a nawet choroby zakaźne mogą być przyczyną omawianego zjawiska. Dlatego mama powinna być uważna wobec swojego dziecka.