Pozycja kota w jodze
Tak zwana „pozycja kota” to nieodłączny element porannej gimnastyki, który jest zawarty w zalecaniach dla kobiet w ciąży i w jodze. Zapoznajmy się czym jest owa pozycja kota i po co jest potrzebna.
Pozycja kota w jodze- mardżariasana
To bardzo prosta pozycja, którą mogą wykonywać nawet początkujący. Przybierając takie położenie, rozgrzewasz kręgosłup i dokonujesz masażu jamy brzusznej. W wypadku jeśli będziesz regularnie ćwiczyć, otrzymasz giętką szyję, barki i plecy.
Technika jest dosyć prosta.Wstań na kolana, dłonie umieść na podłodze na szerokości barków i rozsuń nogi w następujący sposób- „czubki do kupy, pięty oddzielnie”. W tym położeniu, wdychając, wyginaj plecy, kierując głowę do tyłu i do góry. Uważaj,aby końcówki nie poruszały się! Zatrzymaj się w takim położeniu przez kilka sekund, następnie się rozluźnij.
Wydychając, głowę kierujemy w bok, podbródek przyciskamy do klatki piersiowej, plecy wyginamy do góry (w taki sposób robią zdenerwowane lub przestraszone koty). Powtórz ćwiczenie 10 razy. Aby osiągnąć zadowalający wynik należy uważać na to ,aby mięśnie brzucha były ciągle napięte.
Pozycja kota dla ciężarnych
Pozycja kota jest niezwykle korzystna dla kobiet w okresie ciąży, ponieważ jest bardzo dobra dla narządów płciowych kobiety. Ćwiczenie, które było opisane nieco wcześniej można wykonywać tylko w czasie pierwszego trymestru, następnie należy wykonywać bardziej skrócony i delikatniejszy wariant.
W czasie całej ciąży, a zwłaszcza po dwudziestym tygodniu, należy przybierać położenie wstając na kolana i wyginać plecy. W takim położeniu można znajdować się w ciągu kilku minut, ono usuwa obciążenie nerek, polepsza stan organizmu. Dosyć często ową pozycję zalecają lekarze kobietom, które bardzo intensywnie przybierają na wadze,aby zmniejszyć obciążenie na kręgosłup i rozluźnić go.