Prawidłowy tryb życia – planujemy własne życie

prawidłowy tryb życia

Marnować życie i poznawać wszystkie możliwe zadowolenia można do jakiegoś czasu, ale odpowiedzi na pytanie jak poprawnie spędzić życie, trzeba będzie jednak szukać.

Jak prowadzić prawidłowy tryb życia?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zrozumieć co znaczy „prowadzić prawidłowy styl życia”. Od razu trzeba podkreślić, że nie ma konkretnego przepisu, ponieważ każdy z nas jest indywidualnością i każdy ma swój własny szlak.

Jedni uważają, że poprawne życie, to przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia. Być może mają rację – czerpać radość z życia można tylko wtedy, gdy jesteś zdrowy. Oto co trzeba robić, aby prowadzić zdrowy tryb życia:

Pierwsza zasada – prawidłowe odżywianie się, bez fast-foodów, chipsów, alkoholu, napojów gazowanych, dużej ilość smażonego i tłustego jedzenia. Jasna rzecz, że najlepiej się w ogóle odwrócić się od „szkodliwego” jedzenia, ale każdy rozumie, że to jest praktycznie rzeczą niemożliwą, więc od czasu do czasu można zjeść coś smacznego.
  1. Podtrzymywanie wysokiego poziomu aktywności. Uprawiaj sport, spaceruj, zamiast siedzieć przy telewizorze lub komputerze, aktywnie spędzaj czas.
  2. Nałogi nie mogą być obecne w twoim zdrowym życiu.
  3. Należy pozbyć się zbędnych kilogramów.
  4. Zdrowy tryb życia nie znaczy ascetyzm, dbaj o siebie.
  5. Należy przestrzegać prawidłowego trybu dnia – sen powinien trwać 8 godzin, naucz się budzić samodzielnie, bez budzika, to będzie oznaczało, że się wyspałeś.
  6. Najlepiej gdy będziesz realizować własne cele nie samodzielnie, a w towarzystwie innych ludzi.
Zwykłe poprawne życie

Jednak zdrowy tryb życia nie udziela odpowiedzi na pytanie jak żyć. Niektórzy odbierają powiedzenie – zwykłe poprawne życie – w sposób filozoficzny. Tacy ludzie nie pragną tego, aby mieć ładne wysportowane ciało, dobrą pracę, chcą odnaleźć prawidłowy szlak życiowy. W takim wypadku zaczynają się interesować filozofią, różnymi religiami, ezoteryką, chodzą na treningi. Wszystko to może być pomocne w zdobyciu niezbędnej wiedzy, której brakuje dla normalnego życia. Najważniejsze, nie zostać fanatykiem, a czerpać tylko niezbędną racjonalną wiedzę. Praktycznie wszystkie religie twierdzą na przykład, że trzeba być dobrym człowiekiem, dbać o bliźniego. Chociaż niektórzy „guru” mówią, że tak należy postępować tylko w stosunku do „ludzi swojej wiary”, natomiast do reszty można odnosić się nie tak przyjaźnie.

Więc nie trzeba szukać jakiegoś konkretnego, napisanego przez kogoś planu i wykonywać wszystkie jego punkty bez zastanawiania się, a należy opracować własne prawidłowe podejście do życia.

Jak prawidłowo ułożyć plan na życie?

Jednak i mistyka, i filozofia nie wszystkim daje możliwości określić cele życiowe. Tacy pragmatycy obowiązkowo muszą zbudować własne życie, muszą wiedzieć jak prawidłowo go organizować, powinni posiadać ułożony na kilka lat plan, który będą ściśle przestrzegać. Planowanie jest rzeczą potrzebną i dobrą, ale tylko w tym wypadku, gdy planowanie nie staje się najważniejszym celem w twoim życiu. Ponieważ jeśli skupisz swoją uwagę tylko na liczbach i kartkach, to możesz nie zauważyć czegoś naprawdę istotnego, nie zauważysz ciekawych ofert, korzystnych sytuacji. Jednak powróćmy do planu życiowego – jak należy go ułożyć?

  1. Wybierz komfortowy dla siebie odcinek czasu, ale niemniej niż 10 lat.
  2. Podziel go według sfer życiowych, co chcesz osiągnąć w tym okresie życia. Rozpoczynaj od życia osobistego: chcesz wyjść za mąż, mieć 2 dzieci, chcesz pozostać „wolną artystką”, która nie składa żadnych obietnic lub chcesz znaleźć partnera bez żadnych zobowiązań.
  3. Pomyśl o swoim zdrowiu, chcesz poprawić stan swego zdrowia lub zachować to, które masz.
  4. prawidłowe życie
  5. Kariera. Napisz kim chcesz zostać po upływie tego okresu: kierownikiem działu, właścicielem własnej firmy, zdobyć nowe stan,owisko.
  6. Finanse. Zaznacz jaki chcesz mieć dochód, uwzględniając inflację i nie operując cyframi w taki oto sposób „chcę zarabiać tyle, aby wystarczało na zaspakajanie potrzeb codziennych i odpoczynek, do którego się przyzwyczaiłam”.

Po ułożeniu takiego planu, musisz określić cele krótkotrwałe – na pół roku, rok, na pięć lat. Napisz cele zgodnie ze sferami. Następnie postaw go lub powieś na widocznym miejscu i wykreślaj cele, od razu po ich realizacji.

 
Powiązane artykuły:
Status społeczny osobowości – nasze miejsce w społeczeństwie
Dosyć często słyszymy, że stosunek otoczenia do człowieka dużo zależy od tego, jaki socjalny status on posiada. Lecz co wchodzi do tego pojęcia i dlaczego ono na tyle mocno zdolne sformować cudzą myśl? Spróbujmy zorientować się.
Temperament i charakter – różnice
W swoich wypowiedziach często wykorzystujemy takie pojęcia jak temperament i charakter, czasami nawet zastępując jeden drugim. Jednak psycholodzy mówią, że to absolutnie różne kategorie. Czym jednak charakter różni się od temperamentu?
Jak zaakceptować siebie taką jaką jesteś? Czyli jak poradzić sobie z niską samooceną?
Według statystyki ogromna ilość kobiet na całym świecie cierpi na zaniżoną samoocenę. Żeby sprawić się z tym problemem, można skorzystać z prostych porad psychologii.
Kto to jest ekstrawertyk i jak jego rozpoznać?
Jedyną z głównych właściwości człowieka jest jego stosunek do obcowania i współdziałania z otaczającymi ludźmi. Zależnie od tego ludzi dzielą na dwa typy. W tym artykule rozpatrzymy ekstrawertyków.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty