Problem rozbitych rodzin – czyli co grozi dzieciom rozwiedzionych rodziców?

problem rozbitych rodzin

Statystyka dotycząca liczby rozwodów głosi, że na dzień dzisiejszy rozpada się od 60% do 80% wszystkich małżeństw. Nic dziwnego, że w takiej sytuacji rodzina niepełna staje się już zjawiskiem zupełnie zwykłym. I nie zważając na to, że takie podejście zapewnia swobodę wyboru w tym, z kim chciałabyś spędzić życie, problemy rodziny niepełnej są oczywiste i dotyczą prawie wszystkich sfer życia.

Problem rozbitych rodzin

Na początek warto określić definicję. Według statystyk dotyczących rozbitych rodzin, w większości przypadków chodzi o parę matka + dziecko. Właśnie tę sytuację będziemy rozpatrywać.

W dzisiejszych czasach takich rodzin społeczeństwo już nie potępia i z tego punktu widzenia żyć stało się znacznie łatwiej. Jednak nawet mimo to wiele problemów pozostaje aktualnych i w obecnych czasach.

Na przykład, problem finansowy. Młoda mama będzie pół-głodna, jeśli będzie żyć jedynie na zasiłek macierzyński. Dlatego oczywiście, kobieta wraca do pracy, a dzieckiem opiekuje się babcia, co prowadzi do tego, że u dziecka wynika wiele kompleksów i poczucie tego, że jest ono porzucone, bo właśnie teraz potrzebuje matczynej troski.

Problemy psychologiczne niepełnej rodziny

Pomimo ostrej kwestii finansowej, głównym problemem niepełnej rodziny można nazwać właśnie psychologiczny. Pozostała bez męskiego wsparcia kobieta zmuszona jest realizować nie tylko kobiecą rolę matki, ale i męską, co nie tylko trudne jest dla niej samej, ale i źle wpływa na dziecko. Mało prawdopodobne, że ktoś nie pogodzi się z faktem, iż dziecko wychowuje styl życia jego rodziców. Maluch, który od dzieciństwa widzi tylko samodzielną matkę, uczy się być samowystarczalnym, ale nie uczy się współdziałać z innymi ludźmi.

Przy tym kobietę w takiej sytuacji trudno nazwać szczęśliwą. Ze względu na konieczność wykonywania wszystkich funkcji, jej zwykle brakuje czasu na organizację życia osobistego, co bardzo negatywnie wpływa na układ nerwowy i poziom zadowolenia z życia. Poza tym dziecko, które nie widzi relacji matki i ojca, będzie ciężko orientować się w tym, jak należy budować swoje życie i małżeństwo. Dziewczynki zazwyczaj zupełnie nie wiedzą, jak odnosić się do płci przeciwnej, a chłopcy nie mogą zrozumieć, jak to jest zachowywać się po męsku. Słowa nigdy nie dają efektu wychowawczego, wychowywać można tylko własnym, dobrym przykładem. Statystyki pokazują, że już w dorosłym życiu częściej rozwodzą się ci, którzy wychowali się w rodzinach niepełnych.

 
Powiązane artykuły:
Rola ojca w rodzinie, czyli funkcja mężczyzny we współczesnej rodzinie
Współczesne kobiety na tyle nawykły być samodzielne, że całkiem dopuszczają nieobecność mężczyzny obok siebie. Tak i rodziny, w których jest tylko matka i dziecko, też na dzisiaj to nie rzadkość.
Zasady zachowania w rodzinie, czyli rodzinny savoir-vivre
Usłyszawszy o tym, że w rodzinach powinny być konwenanse, wiele osób na pewno zdziwią się. Tak dlaczego należy umieć dotrzymywać się rodzinnych reguł i po co one są potrzebne? Na to pytanie my chcemy odpowiedzieć.
Rodzina niepełna, czyli konsekwencje samotnego rodzicielstwa
Gry miłosne u dorosłych obowiązkowo znajdują odzwierciedlenie w duszy dziecka. Jak nie zaszkodzić swojemu dziecięciu i wychować go w pełnowartościowej rodzinie?
Szczęśliwe małżeństwo, czyli recepta na udany związek
Szczęśliwe małżeństwo – marzenie dowolnej przepięknej panienki. Lecz po weselu u większości z par otwierają się oczy i zapada rzeczywistość. Jednak szczęśliwy brak to nie mit i każda z nas może zbudować jego swoimi rękami.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty