Próbne skurcze – odczucia
Skurcze to krótkotrwałe skrócenia mięśni macicy. W ostatniej fazie ciąży u kobiet można zaobserwować przygotowawcze skurcze. Dlaczego tak się zdarza? Rzecz w tym, że bez poprzedniego przygotowania macicy do porodu, będzie jej ciężko podołać niespodziewanemu,silnemu obciążeniu. Próbne skurcze pomagają przygotować macicę do procesu porodu i zmiękczają jej szyjkę.
Pytanie, kiedy zaczynają się próbne skurcze?Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ to bardzo indywidualne. Najczęściej one powstają po dwudziestym tygodniu ciąży.Jednak mogą ujawnić się i przedtem, i znacznie później. Czasami ich zupełnie nie ma.
Przy próbnych skurczach odczucia mogą być silne i bolesne, lecz w pewnych przypadkach one całkiem są niezauważalne dla kobiety. Wszystko zależy od jej progu czułości.
Do czego są podobne próbne skurcze?
Kobieta odczuwa ból w dolnej części brzucha, podobny do bólu przy miesiączce. Poza tym, obserwuje się napięcie i twardość brzucha. Ból czasami strzela w poprzek.
Bolesne próbne skurcze
To, że próbnym skurczom może towarzyszyć ból – to całkiem normalnie. Jeśli przy próbnych skurczach odczucia są zbyt bolesne, weźcie ciepły prysznic, lekko pomasujcie brzuch. Postarajcie się nie skupiać na nim uwagi.
Jak rozpoznać próbne skurcze?
Najpierw trzeba policzyć trwanie przerw między skurczami. Próbne skurcze są nieregularne i szybko mijają. Zwróćcie uwagę na to, ile trwają próbne skurcze. One mogą trwać od kilku sekund do dwóch minut, nie więcej. Realne skurcze porodowe trwają więcej niż dwie minuty.Są one cykliczne i towarzyszy im wyciek wód płodowych. Właśnie według tych objawów można rozróżnić nieprawdziwe skurcze od tych realnych.