Proces odnowienia młodej mamusi po porodzie

odnowienie po porodzie

Długooczekiwany dzidziuś pojawił się na świecie i mama, która zmęczyła się od długiej ciąży chce jak najszybciej powrócić do normalnego życia. Jednak właśnie zaraz trzeba zadbać o siebie, ponieważ na odzyskanie sił po porodzie będziesz potrzebowała przynajmniej pół roku.

Zwłaszcza jest ważny wczesny okres poporodowy, gdy dochodzi do aktywnych skurczów macicy i ona powraca do byłego stanu po porodzie. Od razu po urodzeniu dziecka ona waży około kilograma, a już po upływie dwóch miesięcy zmniejsza się do 50 gramów. Również u dołu brzucha jest przykładany brzuch, aby zmniejszyć krwawienie. Krwawienie poporodowe trwa około półtora miesiąca i z czasem staje się mniej obfite. Nie ma różnicy, w jaki sposób przebiegał poród – w sposób naturalny, czy cesarskie cięcie.

Aby macica kurczyła się jak najlepiej to ważne jest wczesne przystawienie dziecka do piersi. Ssanie stymuluje mięśnie kurczenia się macicy w wyniku produkowania hormonu oksytocyny, chociaż kobieta doznaje bolących odczuć , które podobne są do skurczy. Jednak w ciągu tygodnia one zanikają. W wypadku, gdy matka nie karmi dziecko piersią to dostaje specjalnych zastrzyków owego hormonu.

Powrót cyklu miesiączkowego po porodzie

Zazwyczaj powrót okresu po porodzie odbywa się indywidualnie w zależności od szczególności organizmu i przebiegu okresu poporodowego. Jednak głównym czynnikiem, od którego zależy kiedy rozpocznie się okres jest odnowienie stanu hormonalnego po porodzie. W czasie ciąży organizm kobiety doznał poważnych zmian w porównaniu ze stanem przed ciążą i jest mu dosyć trudno powrócić do normalnych funkcji.

Jeśli kobieta karmi malucha na wymogę, dokonując niedużych odstępów pomiędzy karmieniami nawet w nocy, to u niej jest spostrzegany wysoki poziom hormonu, który odpowiada za laktację – prolaktyna. On z kolei hamuje owulację i okres. Zazwyczaj u takich mamuś okres następuje po zakończeniu laktacji.

Kobiety, które karmią dziecko piersią rzadko, dodatkowo karmiąc go sztuczną mieszanką, mogą spodziewać się powrotu miesiączki 6 miesięcy po porodzie albo wcześniej. U mam, które wcale nie karmią piersią miesiączka powraca 2 miesiące po urodzeniu dziecka. Młoda mama musi pamiętać, że brak miesiączki nie może ją chronić przed nową ciążą, więc musisz zasięgnąć porady lekarza co do możliwych środków antykoncepcyjnych.

Odnowienie pochwy po porodzie

Najbardziej skomplikowane i martwiące wszystkich kobiet pytanie – jak szybko pochwa powróci do byłych kształtów i czy w ogóle do tego dojdzie? Najlepiej zaczekać z życiem seksualnym zanim nie znikną wszystkie upławy. Jeśli zbyt wcześnie zacząć uprawiać seks to istnieje ryzyko zakażenia, ponieważ macica jest otwartą krwawiącą raną. Jeśli natomiast podczas porodu doszło do urazów pochwy to należy zaczekać zanim rany się zagoją.

Niestety pochwa w całości nie powróci do byłych kształtów, ponieważ doznała olbrzymiego obciążenia,odnowienie okresu po porodzie w wyniku czego zostały rozciągnięte jej ścianki. Odnowienie po porodzie mięśni pochwy będzie przebiegać o wiele szybciej jeśli podobnie jak w czasie ciąży będziesz wykonywać ćwiczenia Kegla, które są bardzo korzystne, aby zwiększyć elastyczność tkanek i również kontrolować niekontrolowane oddawanie moczu, które jest spostrzegane w tym okresie. Suchość w czasie uprawiania seksu znika po trzech miesiącach.

W okresie poporodowym obowiązkowo należy odwiedzać ginekologa, który obserwuje w jaki sposób przebiega proces odnowienia kobiety po porodzie, a również daje możliwość spostrzec różne choroby lub zaburzenia.

 
Powiązane artykuły:
Kiedy można uprawiać sport po cięciu cesarskim?
Przeprowadzenie cesarskiego cięcia nakłada na czas wznowienia kobiety pewny odcisk. Tak więc fizyczne ćwiczenia należy zaczynać później, aniżeli po klasycznych porodach i charakter ich również różni się.
Jak schudnąć karmiącej mamie, nie szkodząc dziecku – menu
Wracając do domu ze szpitala mama zanurza się do obejścia za nowonarodzonym. Jednak ważne nie zapominać, że mama - jeszcze i kobieta - ulubiona, piękna, a toż należy pomyśleć o tym, jak przywrócić sobie byłe formy i podciągnąć figurę.
Po porodzie nie ma okresu – kiedy ma powrócić?
Po tym jak urodził się wasz bobas przeszło już dużo czasu, a u was dotychczas nie ma miesiączki. Jeśli dziecko znajduje się na piersiowym wykarmianiu – to normalny proces. Dlaczego po porodach nie ma miesiączek i kiedy one muszą powrócić?
Jak szybko schudnąć po porodzie, jeśli karmisz?
Młode mamusie koniecznie stawiają pytanie, jak przywrócić sobie byłą formę, przecież za czas ciąży kobieta może nabrać kilku kilogramów? Jednak przy karmieniu piersią jest szereg niuansów, które należy uwzględniać przy odchudzaniu.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty