Proces zapłodnienia komórki jajowej - czyli jak powstaje nowy człowiek?

proces zapłodnienia komórki jajowej

Jak wiadomo, sam proces zapłodnienia u kobiety jest możliwy tylko raz w miesiącu. Właśnie w momencie wyjścia dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka Graafa (owulacja) i dochodzi do zapłodnienia żeńskiej komórki płciowej. Przy tym bardzo ważne jest, aby w tym czasie w układzie rozrodczym kobiety były obecne męskie komórki płciowe, czyli akt seksualny był niedługo przed owulacją.

Sam proces zapłodnienia komórki jajowej składa się z kilku etapów. Rozpatrzymy je bliżej i wymienimy podstawowe momenty każdego.

Jak odbywa się proces zapłodnienia komórki jajowej?

Więc mniej więcej w połowie cyklu komórka jajowa opuszcza pęcherzyk Graafa. Dzieje się to pod wpływem hormonów, które zmiękczają jego nabłonek i pomagają dojrzałej komórce rozrodczej przedostać się do jamy brzusznej. Stamtąd komórka jajowa trafia do jajowodu, zwykle posiadającego rzęski, skierowane do wnętrza wyścielanego przewodu. Ich ruch wspomaga przesuwanie się komórki.

Dzięki skurczającym się ruchom mięśni, jajko stopniowo przenosi się do jamy macicy. Najczęściej proces zapłodnienia u człowieka odbywa się w jajowodzie.

To właśnie tutaj na jajko "czeka" wiele plemników, które otaczają kobiecą komórkę jajową. Każdy z nich stara się dostać się do środka, jednak najczęściej to udaje się tylko jednemu.

Dzięki fermentatywnej substancji, którą produkuje główka plemnika, narusza się integralność zewnętrznej osłonki komórki jajowej. Przez uzyskany otwór plemnik wnika do środka. Przy tym ogonek męskiej komórki odpada, ponieważ jest on używany tylko do przemieszczania się i nie zawiera w sobie żadnej informacji genetycznej.

Jeśli mówić o tym, jak obliczyć czas zapłodnienia komórki jajowej według dni cyklu miesiączkowego, z dużą dokładnością zrobić to mogą tylko te kobiety, które mają stabilne i regularne miesiączki. W takich przypadkach od czasu trwania całego cyklu należy odjąć 14 dni – właśnie tyle trwa druga faza, rozpoczynająca się po owulacji.

Czy istnieją objawy zapłodnienia komórki jajowej?

Tego rodzaju pytanie najczęściej interesuje te kobiety, które chcą wcześniej zdiagnozować ewentualne poczęcie. Jednak ku ich rozczarowaniu dowiedzieć się o tym, że komórka jajowa została zapłodniona i odbyło się poczęcie, kobieta nie jest w stanie.

Zazwyczaj diagnozuje się ciąża u kobiety już wtedy, gdy występuje opóźnienie menstruacji, czyli około 2 tygodni po stosunku.

 
Powiązane artykuły:
Brązowe wydzielina po owulacji – czyli jakie mogą być przyczyny plamień przed okresem?
Co piąta kobieta zdolna jest rozpoznać czas wyjścia komórki jajowej z pęcherzyka po charakterystycznych symptomach, które ona wypróbowuje. Lecz jeśli po zeszłym jajeczkowaniu obserwują się brunatne wydzielania na bieliźnie, to zmąci dowolną dziewczynę.
Śmierć komórki jajowej – rola apoptozy w komórkach jajnika
Cykl życia komórki jajowej jest niewielki i jeśli zapłodnienie nie zapada, ona ginie. Ile żyje żeńska płciowa komórka, jak i kiedy odbywa się jej zagłada? O tym dowiadujemy się dalej z naszego nowego artykułu.
Kiedy zaczyna dojrzewać komórka jajowa? Fizjologia cyklu miesięcznego
Dziewczyny nierzadko interesują się tym, jak pracuje ich system reproduktywny. Przecież od tego zależy ich miesięczny cykl, to znaczy i wiarygodność zajścia w ciążę, czy przeciwnie, nie zajść w ciążę.
Wiek rozrodczy – czyli w jakim wieku można zajść w ciążę?
Odcinek czasu życia, w ciągu którego kobieta zdolna mieć dzieci, nazywa się wiekiem rozrodczym. Dokładniej o tym, co to za okres, czytajcie dalej w naszym nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty