Prysznic cyrkulacyjny – lecznicze właściwości

Wodne zabiegi lecznicze cały czas doskonalą się. Jedną z nowości jest prysznic cyrkulacyjny. To urządzenie pozwala działać na wybrane obszary ciała za pomocą masażu punktowego cienkimi strumieniami wody. Przy tym dobierają odpowiedni poziom ciśnienia i temperaturę wody.
Wskazania i przeciwwskazania do prysznicu cyrkulacyjnego
Ten zabieg zalecany przy takich chorobach:
- patologia układu mięśniowo-szkieletowego;
- nerwobóle;
- stres;
- bezsenność;
- hipotonia;
- otyłość.
Wymienione dolegliwości skutecznie poddają się terapii dzięki ulepszeniu krążenia krwi w obszarach oddziaływania, poprawie dostępu tlenu i przyspieszeniu metabolizmu.
Należy zauważyć, że korzyści prysznicu cyrkulacyjnego polegają na wzmocnieniu odporności, wzroście sił obronnych organizmu, zwiększonym wytwarzaniu interferonu. To jest dobrą profilaktyką infekcji wirusowych i bakteryjnych.
Wykaz chorób, które są uważane za ograniczenie do stosowania prysznica cyrkulacyjnego:
- zespół asteniczny;
- choroby układu oddechowego;
- zapalenia układu moczowego i narządów płciowych;
- nowotwory, zarówno łagodne, jak i złośliwe;
- gruźlica;
- padaczka;
- objawy alergiczne skóry;
- zaostrzenie przewlekłych schorzeń układu pokarmowego;
- zakażenia;
- gorączka;
- choroby serca i naczyń;
- dolegliwości dermatologiczne.
Zabieg jest również przeciwwskazany w ciąży, kobietom podczas miesiączki lub zespołu napięcia przedmiesiączkowego, ludziom z wszczepionym elektronicznym rozrusznikiem serca.
Korzyści lecznicze prysznicu cyrkulacyjnego
Oprócz już wymienionych faktów, opisywany wodny zabieg cieszy się dużą popularnością w celu rozwiązania problemów kosmetycznych. Szczególnie prysznic cyrkulacyjny zalecany jest przy walce z cellulitem. Istota tej metody pozbycia się „pomarańczowej skórki” polega na jednoczesnym lokalnym podrażnieniu wszystkich obszarów problematycznych. Efekt osiąga się za pomocą wysokiego ciśnienia (1,5 atm.), wahania temperatury (od 35 do 25 stopni), a także akupunkturowego charakteru masażu (strumienie wody są bardzo cienkie).
Dzięki połączeniu wymienionych wskaźników prysznic cyrkulacyjny powoduje gwałtowny wzrost krążenia krwi. Najpierw tkanki miękkie, mięśni i ściany naczyń rozluźniają się pod wpływem gorącej wody. Następnie przy zwiększeniu ciśnienia i spadku temperatury tonizują się, co zapewnia maksymalny dostęp tlenu do komórek, intensyfikację procesów regeneracji i oddychania skóry.
W ten sposób przeprowadzenie prysznicu cyrkulacyjnego przez 10-12 minut w ciągu 2-3 miesięcy pozwoli osiągnąć takie pozytywne efekty kosmetyczne:
- redukcja cellulitu;
- zwiększenie elastyczności skóry;
- zmniejszenie rozstępów;
- poprawa kondycji skóry, wyrównanie;
- usunięcie wierzchniej warstwy martwych komórek naskórka;
- peeling;
- normalizacja pracy gruczołów łojowych;
- kształtowanie prawidłowej sylwetki.

Ilość sesji należy ustalać zgodnie z reakcją skóry na działanie wody. Jeśli obserwuje się intensywne zaczerwienienie, które długo nie mija to wystarczy 1-2 razy w tygodniu z przerwą co najmniej 3 dni.
Należy zauważyć, że masaż za pomocą opisanej metody jest dość twardy, dlatego jest zalecany nie dla wszystkich. Przy wrażliwej skórze z kapilarami, znajdującymi się blisko powierzchni, brać prysznic cyrkulacyjny nie warto. To spowoduje pojawienie się siatki naczyń, mikroskopijnych krwiaków, rozerwanie ścian naczyń, podrażnienie.