Przebieg i cele badania bakteriologicznego moczu – jak zrobić posiew moczu w ciąży?

jak zrobić posiew moczu w ciąży

Тego rodzaju badanie jak posiew moczu w ciąży jest zalecany każdej przyszłej mamie, ale jak go oddać poprawnie – wiedzą nie wszystkie kobiety w ciąży. W tym artykule rozpatrzymy dokładniej technikę przeprowadzenie tego zabiegu i powiemy dlaczego przeprowadza się to badanie w czasie oczekiwania na dziecko.

Dlaczego zaleca się posiew moczu w ciąży?

Celem tego badania laboratoryjnego jest wykrywanie w narządach rozrodczych przyszłej mamy drobnoustrojów chorobotwórczych, które w pewnych warunkach mogą stać się przyczyną zapalenia lub infekcji układu moczowo-płciowego.

Posiew moczu przeprowadza się niemniej niż 2 razy w ciągu całego okresu ciąży. Po raz pierwszy jest on zalecany przy pierwszej wizycie do lekarza po zajściu w ciążę, a drugi – około 36. tygodnia. To pozwala wykluczyć obecność w układzie rozrodczym patogenów i jeśli to konieczne wyznaczyć leczenie potrzebne do wyeliminowania ryzyka zakażenia dziecka. Jest to możliwe podczas przechodzenia dziecka przez drogi rodne kobiety, których ścianki są usiane drobnoustrojami patogennymi.

Jak należy wykonywać posiew moczu w ciąży?

Więc w pierwszej kolejności przed zabiegiem przyszła mama musi wykonać toaletę zewnętrznych narządów płciowych. Nie należy używać żadnych zrobić posiew moczu w ciąży środków higieny. Myć się należy ciepłą, bieżącą wodą. Następnie należy wytrzeć do sucha krocze czystym, miękkim ręcznikiem.

Pierwszą porcję moczu należy oddać do toalety, następnie napełnić moczem pojemnik i resztę moczu oddać ponownie do toalety.

Mówiąc o tym, jak przeprowadzić posiew moczu w ciąży, należy powiedzieć, że pobór próbek odbywa się wyłącznie do sterylnych pojemniczków, które są sprzedawane w aptece.

Pobraną próbkę wysyła się do laboratorium nie później niż 1-2 godziny po zabiegu.

 
Powiązane artykuły:
Wymaz w ciąży, czyli wskazania do przeprowadzenia posiewu z pochwy
W ciągu okresu ciąży należy zdać wymaz na florę z pochwy co najmniej dwukrotnie, przecież podobne badanie ma ważne znaczenie przy kontroli i diagnostyce rozwoju infekcyjnych chorób u przyszłej mamusi.
Test glukozy w ciąży – kiedy należy go robić?
W celu wyjawienia takiego schorzenia jakim jest cukrzyca ciężarnych, kobietom w ciąży zaleca się zrobienie testu obciążenia glukozą. Jest przeprowadzany między 24 a 28 tygodniem.
Czym grozi niska hemoglobina w ciąży?
Poziom hemoglobiny niżej normy w ciąży jest skrajnie niebezpieczny dla płodu, toż ten wskaźnik jest ważny w ciągu całej ciąży. Zorientujemy się, czym zagraża obniżenie koncentracji tej substancji we krwi.
Kiedy widać jajo płodowe na USG?
Zarodek rośnie bardzo szybkim tempem i przez pewien czas po zapłodnieniu jego już można ujawnić na USG. Kiedy to zdarza się i kiedy fakt ciąży można potwierdzić metodą aparatu USG? O tym powiemy dalej.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty