Przeciwwskazania do uprawiania jogi
Joga – jedna z najbardziej delikatnych technik. Bardzo trudno jest dostać urazów i aby to zrobić należy na prawdę się do tego „przyłożyć”. Joga jest bezpieczna z tego powodu, że wszystkie asany wykonywane są w statyce (przynajmniej w większości odmian). Statyczne rozciąganie jest o wiele bezpieczniejsze aniżeli dynamiczne, ponieważ jeszcze małoruchliwe stawy mogą nie wytrzymać dosyć częstej i nagłej zmiany położenia ciała. Jednak wraz ze zwiększeniem się popularności ,również zwiększa się interes ludzi jeśli chodzi o przeciwwskazania do uprawiania jogi.
Główne przeciwwskazaniaIstnieje szereg podstawowych przeciwwskazań do uprawiania jogi , które rozprzestrzeniają się również na inne dyscypliny sportowe:
- gorączka
- choroby infekcyjne
- okres zaostrzenia chorób przewlekłych
- urazy kręgosłupa – 6 miesięcy po operacji
- niektóre choroby psychiczne
Jeśli chodzi o specyficzne przeciwwskazania do uprawiania jogi dla początkujących to warto wymienić osteochondrozę i hipertonię. Jeśli człowiek niepoprawne wykonuje asany może dojść do urazu.
Pozycje odwróconeJeśli chodzi o przeciwwskazania do wykonywania pozycji odwróconych to mają bardziej indywidualny charakter.
Po pierwsze nie warto je wykonywać jeśli masz złe krzepnięcie krwi. Gdy wykonujesz pozycje odwrócone zwiększa się ciśnienie na naczynia krwionośne, więc może lecieć krew z nosa. To nie sprawi przyjemności ani temu kto ćwiczy, ani trenerowi.
Po drugie kategorycznie jest przeciwwskazane wykonywanie pozycji odwróconych w czasie okresu. Owy zakaz rozprzestrzenia się na 2 i 3 trymestr ciąży.
Oprócz tego podczas wykonywania pozycji odwróconych mogą nasilać się objawy następujących chorób:
- odwarstwienia siatkówki
- zapalenia ucha
- hipertonii arterialnej
- ciśnienia arterialnego
Jeśli masz niskie ciśnienie to odwrócone pozycje należy wykonywać w końcu treningu, w żadnym wypadku nie na początku.