Przeciwwskazania do uprawiania jogi

przeciwwskazania do uprawiania jogi

Joga – jedna z najbardziej delikatnych technik. Bardzo trudno jest dostać urazów i aby to zrobić należy na prawdę się do tego „przyłożyć”. Joga jest bezpieczna z tego powodu, że wszystkie asany wykonywane są w statyce (przynajmniej w większości odmian). Statyczne rozciąganie jest o wiele bezpieczniejsze aniżeli dynamiczne, ponieważ jeszcze małoruchliwe stawy mogą nie wytrzymać dosyć częstej i nagłej zmiany położenia ciała. Jednak wraz ze zwiększeniem się popularności ,również zwiększa się interes ludzi jeśli chodzi o przeciwwskazania do uprawiania jogi.

Główne przeciwwskazania

Istnieje szereg podstawowych przeciwwskazań do uprawiania jogi , które rozprzestrzeniają się również na inne dyscypliny sportowe:

  • gorączka
  • choroby infekcyjne
  • okres zaostrzenia chorób przewlekłych
  • urazy kręgosłupa – 6 miesięcy po operacji
  • niektóre choroby psychiczne

Jeśli chodzi o specyficzne przeciwwskazania do uprawiania jogi dla początkujących to warto wymienić osteochondrozę i hipertonię. Jeśli człowiek niepoprawne wykonuje asany może dojść do urazu.

Pozycje odwrócone

Jeśli chodzi o przeciwwskazania do wykonywania pozycji odwróconych to mają bardziej indywidualny charakter.

Po pierwsze nie warto je wykonywać jeśli masz złe krzepnięcie krwi. Gdy wykonujesz pozycje odwrócone zwiększa się ciśnienie na naczyniaprzeciwwskazania do jogi krwionośne, więc może lecieć krew z nosa. To nie sprawi przyjemności ani temu kto ćwiczy, ani trenerowi.

Po drugie kategorycznie jest przeciwwskazane wykonywanie pozycji odwróconych w czasie okresu. Owy zakaz rozprzestrzenia się na 2 i 3 trymestr ciąży.

Oprócz tego podczas wykonywania pozycji odwróconych mogą nasilać się objawy następujących chorób:

  • odwarstwienia siatkówki
  • zapalenia ucha
  • hipertonii arterialnej
  • ciśnienia arterialnego

Jeśli masz niskie ciśnienie to odwrócone pozycje należy wykonywać w końcu treningu, w żadnym wypadku nie na początku.

 
Powiązane artykuły:
Pozycja kota w jodze
Ten artykuł opowie o korzyści "pozycji kota", która jest bardzo popularna w różnego rodzaju gimnastycznych kompleksach, a tym więcej w jej założycielce rodu – jodze. To bardzo prosta pozycja, którą mogą wykonywać nawet początkujący.
Rozumienie filozofii jogi
Zajmując się jogą wiele osób nawet nie podejrzewa,że prawidłowe tchnienie i nienaganne wykonanie nawet bardziej skomplikowanych asan to kropla w morzu jeśli nie pozna się prawdziwej filozofii jogi, która jest bardzo ciekawa i głęboka.
Po co potrzebna jest joga?
Zajmujemy się jogą w zasadzie dla odchudzania, profilaktyki chorób, czy po prostu na życzenie dosięgnąć chociaż jakiejkolwiek harmonii. W tym artykule opowiemy o prawdziwej korzyści jogi i kosztem czego ona osiąga się.
Najlepsza pozycja do medytacji
Medytacja pomaga nam rozprawić się z nerwowym napięciem i stresem, które towarzyszą nam na każdym kroku. Ten artykuł opowie o lepszych pozach dla medytacji, które pomogą nowicjuszom domagać się efektywnych wyników w pierwszych etapach.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty