Przemiana materii w organizmie człowieka - rola witamin, hormonów, tlenu, wody

przemiana materii w organizmie człowieka

Główny mechanizm, dzięki któremu funkcjonuje organizm, to przemiana materii. Sprzyja ona produkowaniu i wydawaniu organizmowi energii lub kalorii na wszystkie rodzaje aktywności. Jeśli w organizmie ten proces jest zaburzony cierpi tarczyca, narządy płciowe, gruczoł nadnerczy.

Do zaburzeń przemiany materii dochodzi zazwyczaj w wyniku niepoprawnego odżywiania, zaburzeń układu nerwowego. Bardzo często powodem zaburzenia metabolizmu, jest niepoprawne przetwarzanie tłuszczów przez wątrobę. Rola tłuszczów w przemianie materii jest ogromna. Jest to tłumaczone w ten sposób, że tłuszcze, a inaczej mówiąc cholesteryna przekracza w organizmie normę i one stopniowo odkładają się. To może być przyczyną uszkodzenia naczyń, rozwoju chorób serca, udarów mózgu. A najważniejszym schorzeniem dla nas, któremu sprzyja zaburzenie przemiany materii, jest nadmiar wagi.

Rola witamin w przemianie materii

Dosyć często niedobór jakiejś witaminy, powoduje zaniżenie aktywności fermentów, zmniejsza lub w całości znika reakcja, która jest przez niego katalizowana. W wyniku tego dochodzi do zaburzeń przemiany materii, po czym zaczynają rozwijać się choroby.

W wyniku niedoboru witamin, występuje szczególny rodzaj zaburzenia przemiany materii – hipowitaminoza. Ciekawe jest to, że niedoboru jednej witaminy nie można uzupełnić na rachunek innej. Dosyć często bywa tak, że pokarm zawiera wystarczającą ilość witamin, a hipowitaminoza nadal się rozwija, powodem tego jest zła wchłanialność witamin.

Rola wątroby w przemianie materii

W przemianie materii ogromną rolę odgrywa wątroba. Ponieważ do niej transportowane są substancje, które przenikają do krwi i dochodzi do przemian metabolicznych. W wątrobie dochodzi do syntezy tłuszczów, białek, węglowodanów, fosfatów i innych związków.

Ważną rolę w przemianie materii odgrywa przemiana białek w wątrobie. W tworzeniu białek podstawową rolę zajmują aminokwasy, trafiają one do krwi i pomagają w przemianie materii. W procesie krzepnięcia krwi uczestniczą fibrynogeny, protrombina, które kształtowane są w wątrobie.

Również jedną z głównych ról w przemianie materii, odgrywają węglowodany. Wątroba – to podstawowe miejsce przechowywania węglowodanów w organizmie, ponieważ zawiera dużą ilość glikogenu. Wątroba reguluje ilość glukozy, która jest przeznaczona dla krwi, a również wystarczającą ilość aby napełnić tkanki i narządy.

Oprócz tego wątroba produkuje tłuste kwasy, z których tworzone są tłuszcze, odgrywające ważną rolę w przemianie materii. Wątroba syntezuje również tłuszcze i fosfatydy. One poprzez krew trafiają do każdej komórki organizmu.

Ważną rolę odgrywają fermenty, woda, oddychanie, tlen, hormony.

Dzięki fermentom przyśpieszają się reakcje chemiczne w organizmie. Owe molekuły znajdują się w każdej żywej komórce. Dzięki nim jedna substancja przekształca się w inną. Fermentom podlega jedna z podstawowych funkcji w organizmie – regulowanie przemiany materii.

Rola wody w przemianie materii

Woda również odgrywa ważną rolę w przemianie materii:

rola witamin w przemianie materii
  1. Wystarczająca ilość wody we krwi dostarcza substancje odżywcze do organizmu.
  2. W wyniku niedoboru wody przemiana materii jest powolniejsza.
  3. Jeśli we krwi brakuje wody, wtedy do organizmu gorzej jest dostarczany tlen, a w wyniku tego pojawia się zmęczenie, zmniejsza się ilość spalanych kalorii.
  4. W wyniku niedoboru wody pokarm nie tylko jest źle wchłaniany, ale odżywianie jest małowartościowe.

Na podstawie wyżej powiedzianego, można wysnuć wniosek, że tlen również odgrywa szczególną rolę w przemianie materii. W wyniku jego niedoboru, kalorie gorzej się spalają, a organizm staje się słaby. Niezbędne spożycie przez organizm tlenu, zależy od oddychania.

Bardzo ciężko jest nie docenić roli hormonów w procesie przemiany materii. Ponieważ właśnie dzięki nim przyśpieszają się różne procesy chemiczne na poziomie komórkowym. Podczas stabilnego funkcjonowania hormonów, nasz organizm jest aktywny, człowiek wygląda i czuje się lepiej.

 
Powiązane artykuły:
Jak walczyć z zaparciami?
Mówić o zaparciu można, kiedy człowiek nie chodzi do toalety w ciągu trzech i więcej. To problem niebezpieczny. Może zacząć się intoksykacja. Odpowiednio leczyć zaparcia należy. A jak to zrobić? O tym mowa będzie w artykule.
Normalne tętno człowieka w wieku 40 lat
Tętno zdrowego człowieka powinno być rytmiczne i charakteryzować się pewną częstotliwością. Zależnie od wieku wskaźniki serdecznych skróceń różnią się. O normach częstotliwości tętna dla kobiet i mężczyzn potraficie poznać z artykułu.
Normalne tętno człowieka w wieku 30 lat
Częstotliwość tętna jest uważana za jeden z głównych wskaźników samopoczucia człowieka. Tym, kto chce żyć długo i nie boleć, należy okresowo kontrolować częstotliwość i rytmiczność tętna, zaczynając od młodych lat.
Nadmierne pocenie się u kobiet – przyczyny i jak się tego pozbyć?
Należy nosić ze sobą odzież na zmianę przez nadmierne pocenie? Chcecie wyjaśnić, z których przyczyn cierpicie na ten delikatny problem, jak go rozstrzygnąć? Odpowiedzi na pytania mieszczą się w naszym dzisiejszym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty