Przepis Mojito z wódką

przepis Mojito z wódką

Cocktail Mojito został popularny w USA z latach 80. Obecnie Mojito jest znany w wielu państwach świata, w tej liczbie i w Polsce. Najpierw pochodzenie tego napoju było kubańskie, tam go przygotowywali na podstawie światłego rumu i liści mięty.

Cocktail mojito

Istnieje kilka wersji o pochodzeniu nazwy Mojito. Zgodnie jednej z nich nazwa od hiszpańskiego słowa Mojo (mojito - zdrobnia), którym oznaczają sos popularny na Kubie i Kanarach. Zazwyczaj do składu tego sosu wchodzą takie składniki jak olej roślinny, pieprz, sok cytrynowy, czosnek i natka.

Według drugiej wersji nazwa Mojito pochodzi od zmienionego słowa mochadito (Mojadito, zdrobnia od mojado, hiśp.), co oznacza "trochę wilgotny".

Przepis Mojito był wymyślony w malutkiej restauracji La Bodeguita del Medio w centrum Hawany. Ten kultowy zakład w kolonialnym stylu, założony familią Martynes w 1942 roku, odwiedzało wiele bardzo znanych postaci.

Klasyczny alkoholowy wariant Mojito składa się z sześciu składników: światły rum, woda gazowana, cukier, lód, lima i mięta (w Hawanie czasami dodają kilka kropli Angostury). Kompozycja trochę słodkawego smaku i ostrych odświeżających cytrusowych nuci z silnym miętowym tonem robią Mojito jednym z najpopularniejszych napojów dla ciepłej pory roku. W ostatnim czasie do przygotowywań Mojito w zamian cukru i wody gazowanej wykorzystują różne słodkie syczące napoje typu Sprite, wychodzi nieźle, jednak trzeba zauważyć, że taki wariant nie wolno uważać za klasyczny.

Klasyczny skład cocktailu Mojito

Składniki:

 • biały kubański rum - 40 ml;
 • sok limy - 30 ml;
 • świeża mięta - 6 listków;
 • cukier kryształ - 1-2 łyżki;
 • lód - 2-5 kostek;
 • sodowa woda gazowana(objętość waha się).

Przygotowanie

Jeśli dodajecie Angosturę - 2-5 kropli. Zazwyczaj podaje się w wysokiej szklance (300 ml) z rurką. Ozdabia się cienkim krążkiem limy i gałęzią mięty.

W tak zwanym Mojito po rosyjsku rum zamienia się wódką, co i jest niedziwne, ponieważ wódka tutaj to zwykły i popularniejszy napój, aniżeli rum.

Fanatycy tego cocktailu mówią, że z wódką to już całkiem nie Mojito, przecież wychodzi smacznie, tak że będę uważały za całkiem możliwe interpretacje takie przepisy.

Rozpatrzymy jak zrobić alkoholowy Mojito z wódką. Zrozumiale,wykorzystujemy zwyczajną jakościową klasyczną wódkę z neutralnym smakiem.

Przepis cocktailu Mojito z wódką

Składniki:

 • wódka - 60 ml;
 • mięta - 3-6 listków;
 • cukier kryształ - 1-2 łyżki;
 • sok limy, wyciśnięty z jednej połówki;
 • sodowa woda gazowana;
 • lód - 2-5 kostek.

Przygotowanie

Pokładziemy do szklanki cukier. Dodamy wódkę i sok limy. Będę mieszały do rozpuszczenia cukru. Ulokujemy do szklanki listki mięty. Dodamy lód i dolejemy wodę gazowaną (objętość może wahać się). Ubierzemy kraj szklanki cząstką limy i malutką gałęzią mięty. Podajemy z rurką.

Mojito z wódką i Sprite

Składniki:

 • wódka - 60 ml;
 • mięta jest świeża - 3-6 listków;
 • lima - 0,5 szt.;
 • Sprite;
 • przepis Mojito
 • lód w kostkach.

Przygotowanie

Zakładamy do szklanki listki mięty. Nalewamy wódkę, z góry zakładamy lód i dolewamy Sprite.

Napój ten jest dosyć podstępny, ponieważ zawiera słodycz i inne, delikatnie mówiąc niekorzystne dla organizmu dokładki. Oprócz wszystkich innych ewentualnych nieprzyjemnych skutków od użytku napojów, za składem podobnych do Sprite, rośnie pragnienie, co prowokuje ponowny użytek. Absolutnie nie godzi się taki wariant "Mojito" dla ludzi, które cierpią dychawicę czy alergię i całkiem zdrowym ludziom zwłaszcza zachwycać się nie warto.

Miłośnikom tego napoju również przypadną do smaku inne warianty cocktaili z wódką, które przygotować jest dość prosto.

 
Powiązane artykuły:
Mandarynkowy likier – jaskrawy napój, co daruje dobry humor
Przygotowanie mandarynkowego likieru – to porywający proces. Dla jego stworzenia nie będą potrzebne szczególne produkty czy sprzęt – tu wszystko jest maksymalnie proste. U was koniecznie wyjdzie jaskrawy i zwłaszcza smaczny napój.
Mandarynkowy likier w domowych warunkach
Jaskrawy, smaczny mandarynkowy likier u was może wyjść, jeśli przygotujecie go według dokładnych rekomendacji. Opowiemy jak dobrać składniki, przygotować je i zwyczajnie opiszemy cały proces stworzenia tego napoju.
Dla amatorów alkoholowych fruktowitów: naparów, nalewek, czy domowych cocktaili jest opisany dalej przepis nieprawdopodobnie smacznego i aromatycznego bananowego likieru. Wam na pewno spodoba się proces jego stworzenia.
Napój na skórkach mandarynkowych
W trakcie masowego jedzenia mandarynek zazwyczaj wszyscy pozbywają się od skórki, wyrzucając ją. Proponujemy tego nie czynić, a przygotować niezwykle jaskrawy i aromatyczny napój na mandarynkowych skórkach.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty