Przeszczepy skóry – jak przebiega transplantacja?

przeszczepy skóry

Przeszczep skory – radykalna metoda leczenia głębokich oparzeń, rozległych urazów i innych poważnych uszkodzeń skóry. Owa operacja jest skierowana na usunięcie mocno urażonych odcinków skóry i przeszczepienie na nowy odcinek zdrowej, nieurażonej skóry. W czasie operacji wykorzystana jest własna skóra pacjenta lub autoprzeszczep.

Jak odbywa się przeszczep skóry?

Przeszczep skóry na ciele lub twarzy odbywa się w ciągu 3 etapów:

  1. Pobranie przeszczepu.
  2. Przygotowanie rany.
  3. Przeszczep zdrowej skóry na ranę.

Wybór miejsca, z którego będzie pobrana skóra do przeszczepu odbywa się z uwzględnieniem powierzchni i ciała pacjenta, grubości skóry, a również możliwości stworzenia sprzyjających warunków do szybkiego gojenia się rany. W większości wypadków do przeszczepów skóry w wypadku oparzeń, skóra jest przenoszona z zewnętrznej lub tylnej strony pośladków lub bioder, klatki piersiowej, pleców.

Przed dokonaniem przeszczepu krawędzie urażonej skory opatrzone są chlorkiem sodu, następnie dokładnie należy je wysuszyć. Następnie na ranę jest przeniesiona skóra, która powinna być wyprostowana, aby nie było na niej fałd. Mocuje się do rany za pomocą szwów skórnych lub specjalnego opatrunku.

Po przeszczepie w wypadku oparzeń i hemangiom, aby zapobiec nadmiernemu skupienia krwi pod przeszczepem, na duże odcinki skóry nanoszone są specjalne karby. Z tego więc powodu owa operacja nie tylko jest dosyć długa, ale w jej toku dochodzi do dużej utraty krwi. Przeprowadzona jest pod ogólnym znieczuleniem.

Miejsce, z którego była przeniesiona skóra zostaje opatrzone bardzo ściskającym (suchym) opatrunkiem, aby zapobiec utracie krwi.

Rehabilitacja po przeszczepie skóry

rehabilitacja po przeszczepie skóry

Po przeszczepie skóry (w wypadku oparzeń, hemangiom, etc.) należy zapobiec odrzuceniu przeszczepu. W tym celu pacjentowi lekarz przepisuje glikokortykosteroidy. Nanoszone są na opatrunek.

Przeszczep zostaje przyjęty przez organizm w ciągu 6-7 dni. Jeśli nie ma szczególnych wskazań (silne bóle,gorączka, mokry opatrunek), w tym czasie dochodzi również do pierwszego opatrunku. Końcówki, aby w całości się zagoiły po przeszczepie pozostają w gipsie w ciągu kilku tygodni. To zapobiega marszczeniu się transplantatów.

Również chirurgiczne metody leczenia wykorzystywane są w późniejszych okresach rehabilitacji. To jest potrzebne po to, aby usunąć blizny po operacji.

 
Powiązane artykuły:
Operacja plastyczna na nos – rhinoplastyka
Rhinoplastyka i konturowa plastyka nosa stosuje się do tych estetycznych procedur. Jak idzie chirurgiczna ingerencja, co należy wiedzieć o plastyce nosa i jak opiekować się nim po operacji? O tym opowiemy w naszym artykule.
Niechirurgiczna plastyka korekcyjna powiek
Wszystkie kobiety chcą, żeby ich oczy zawsze lśniły młodością i zdrowiem. Lecz z czasem skóra wokół oczu zaczyna wydawać wiek. Nie pośpieszajcie zwracać się do chirurga, przecież jest wariant - niechirurgiczna plastyka korekcyjna powiek.
Plastyka korekcyjna podbródka
Dużo kobiet marzy o plastyce – korekcja formy podbródka. To niewielka część ciała niepokoi co trzecią kobietę. Którymi sposobami można doprowadzić formę swojej twarzy do idealnych parametrów? O tym opowiemy w artykule.
Plastyka korekcyjna czubka nosa
Rynoplastykę i korekcję koniuszka nosa robią i niepubliczne kobiety. Te procedury są dosyć skomplikowane i wymagają od lekarzy uwagi. Za pomocą jakich metod i po co przeprowadza się plastykę nosa? O tym opowiemy w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty