Przyczyny białkomoczu u dziecka – czy białko w moczu zawsze oznacza chorobę?

przyczyny białkomoczu u dziecka

Badania moczu dostarczą lekarzowi informację o zdrowiu i stanie układu moczowego pacjenta. Dlatego regularne przeprowadzenie takiego badania jest przepisywane dzieciom. Obecność lub brak białka w pobranym moczu jest ważnym elementem laboratoryjnej diagnostyki schorzeń nerkowych, a jego pojawienie się może świadczyć o patologii. Lekarz powinien zorientować się w sytuacji, rodzicom warto posłuchać specjalisty. Mamom warto znać informację o normie białka w moczu u dziecka i wiedzieć o przyczynach jego pojawienia się. To pozwoli lepiej orientować się w sytuacji.

Jakie są przyczyny białkomoczu?

Aby zorientować się w kwestii, trzeba zrozumieć jak funkcjonują nerki. Są one parzystym narządem i służą do filtrowania krwi. Dzięki nim wraz z moczem wyprowadzają się te substancje, które są szkodliwe dla organizmu, na przykład kreatynina, mocznik.

Białko (proteiny) wchodzi w skład tkanek, bez niego nie odbywa się wymiana substancji. Jego cząsteczki są dość duże i nie mogą przedostać się przez membranę zdrowej nerki, dlatego powracają do krwiobiegu. Ale jeśli integralność nerki jest naruszona w wyniku pewnych zaburzeń, proteiny łatwo trafiają do moczu.

Przyczyny zwiększenia ilości białka w moczu u dziecka

Ilość białka w zdrowym organizmie nie powinna wychodzić poza 0,036 g/l w moczu porannym. Jeśli badanie wykazało ilość powyżej tej normy, to chodzi o podwyższone białko. Lekarze nazywają ten stan białkomoczem. Nie zawsze wysoki poziom białka świadczy o patologiach, istnieje szereg czynników, które wywołują takie odchylenia od normy.

Ślady białka w moczu u dziecka nie są rzadkością, przyczyny tego zjawiska leżą w nieprawidłowej funkcji nerek. Za jakiś czas wszystko może się unormować bez żadnej terapii.

Powodować zwiększenie poziomu białka w moczu mogą takie czynniki:

 • alergia;
 • hipotermia;
 • choroby zakaźne;
 • poważne oparzenia;
 • przekarmienie dziecka;
 • zaburzenia nerwowe, stres.

Po usunięciu tych czynników wskaźniki badania zazwyczaj wracają do normy. Ale istnieją również bardziej niepokojące przyczyny podwyższonej ilości białka w moczu u dziecka, wymagające szczególnej uwagi medycznej:

 • onkologia, amyloidoza nerek;
 • odmiedniczkowe zapalenie nerek, kłębuszkowe zapalenie nerek;
 • choroby krwi;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • cukrzyca.

Czasami odchylenia w badaniu są spowodowane nieprzestrzeganiem higieny osobistej. Dlatego w przypadku stwierdzenia obecności białkomoczu lepiej jeszcze raz przejść badanie, zwracając szczególną uwagę na zabiegi higieniczne. Ogółem tylko lekarz jest w stanie określić przyczynę pojawienia się białka w moczu i przepisać odpowiednie leczenie.

 
Powiązane artykuły:
Wysypka na twarzy dziecka – czyli jak rozpoznać, o czym świadczy wysypka u dziecka?
Pojawienie się wysypki na ciele u dziecka jest wskaźnikiem niektórych naruszeń, co odbywają się w organizmie człowieka. Tak, jeśli na twarzy pojawiła się wysypka, to ich charakter może wskazać na niektóre choroby. Rozpatrzymy dokładniej to pytanie.
Nadmierna liczba leukocytów w moczu u dziecka – przyczyny leukocyturii
Leukocyty w moczu w normie powinny być nieobecne, albo obserwuje się ich znikoma ilość. Obecność białych krwinek w nadmiernej ilości mówi o wiarygodnym naruszeniu zdrowia dziecka. Dalej rozbierzemy możliwe przyczyny.
Przyczyny podwyższonych leukocytów w krwi u dziecka
Leukocyty są integralną częścią układu odpornościowego, one pierwszymi reagują na trafienie chorobotwórczych bakterii, czy wirusów do organizmu i wstępują do walki z nimi. Lecz podwyższona ich koncentracja może mieć i fizjologiczny charakter.
Norma poziomu cukru we krwi u dzieci – czyli dlaczego należy przeprowadzać okresowe badania?
Wiele chorób, które mogą przejawiać się w dorosłym wieku, wszystko częściej "młodnieją", spotykając się u dzieci. Cukrzyca również może stosować się do takich. Toż każdej mamie należy mieć wiedzę o tym, jaka jest norma poziomu cukru we krwi u dzieci.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty