Przyczyny bólu mięśni nóg, czyli jak rozpoznać chorobę

przyczyny bólu mięśni nóg

Z bólem w mięśniach nóg spotykali się chyba wszyscy. Każdy przynajmniej raz w życiu odczuwał dyskomfort w wyniku aktywności fizycznej po długiej przerwie. Ale czasami mięśnie nóg zaczynają boleć tak po prostu, bez jakiejś konkretnej i widocznej przyczyny. I ból nie ustępuje przez dłuższy czas. Takie zjawiska mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. I ignorować je w żadnym wypadku nie należy.

Dlaczego bolą mięśnie nóg?

Niekoniecznie przyczyną bólu mięśni są uszkodzenia tkanek mięśniowych. Nieprzyjemne odczucia mogą być spowodowane chorobami stawów, naczyń krwionośnych, układu mięśniowo-szkieletowego.

 1. Najczęstszą przyczyną bólu mięśni nóg są problemy z naczyniami krwionośnymi, w których jest naruszony odpływ krwi żylnej. W wyniku tego w naczyniach krwionośnych wzrasta ciśnienie, a krew się zatrzymuje. W konsekwencji – zaczyna się podrażnienie zakończeń nerwowych, obserwuje się rozszerzenie żył i pojawia się ból. Ma zwykle charakter ciągnący. Większość pacjentów przy tym odczuwa uczucie ciężkości w kończynach dolnych.
 2. Jeśli bolą mięśnie nóg bez przyczyny, może być zdiagnozowana miażdżyca tętnic. Dla tej choroby charakterystyczne jest uszczelnienie ścian naczyń krwionośnych. Pacjentowi również dokucza ściskający ból w okolicy łydek, który nasila się przy chodzeniu. Za charakterystyczną cechę miażdżycy również można uznać za zimne stopy przez cały rok.
 3. Przy zakrzepowym zapaleniu żył mięśnie też mogą boleć. Pacjenci z tą dolegliwością skarżą się na pulsujący ból, który może przechodzić w pieczenie pod skórą.
 4. Często ból w mięśniach nóg poniżej kolan staje się konsekwencją pracy siedzącej i nieaktywnego trybu życia. To też sprzyja zastojowi krwi, a w niej gromadzą się szkodliwe substancje, toksyny.
 5. Tkanki mięśniowe dość często cierpią z powodu chorób kręgosłupa. Nieprzyjemny ból może być odczuwalny w kończynach dolnych, pozostając nieodczuwalnym bezpośrednio w obszarze kręgosłupa.
 6. Silny ból w mięśniach nóg powodują zapalenia nerwów obwodowych. Nieprzyjemne odczucia mają charakter napadowy. W przerwach między atakami, które mogą trwać do kilku minut, człowiek bólu nie czuje.
 7. Częste są przypadki, gdy ból pojawia się na tle płaskostopia. Choroba objawia się również zmęczeniem podczas chodzenia i poczuciem ciężkości w kończynach.
 8. Zapalenie mięśni jest jeszcze jednym z powodów, dla którego mogą boleć mięśnie nóg powyżej kolan. Zapalenie mięśni szkieletowych występuje na tle urazów, infekcji, niezwykle dużych obciążeń fizycznych.
 9. Niektórzy pacjenci potrzebują leczenia bólu w mięśniach nóg z powodu nadwagi. Osoby ze zbyt dużą masą ciała odczuwają bardzo duże obciążenie na kończyny dolne. Ciśnienie w nogach wzrasta. Bólowi często towarzyszy obrzęk, opuchnięcie. U wielu osób pojawia się wrażliwość na zmiany pogody.
 10. Kobiety czasami skarżą się na ból, kiedy cierpią na fibromialgię. Skutkiem choroby jest porażenie tkanek miękkich wokół stawów.

Co zrobić, gdy bolą mięśnie nóg?

Najważniejsze – aby określić, dlaczego właśnie pojawił się ból.

 1. Pacjentom cierpiącym na problemy z naczyniami, zaleca się dieta przeciwcholesterolowa i uprawianie sportu.
 2. Dla korpulentnych ludzi ważne jest, aby nie przybierać na wadze i zrzucić zbędne kilogramy.
 3. Z chorobami kręgosłupa i stawów najlepiej jak najszybciej udać się do specjalisty.
 4. W niektórych przypadkach wyleczyć ból w mięśniach nóg powyżej kolan można za pomocą kursu masażu.
 5. Najlepiej unikać długotrwałego siedzenia lub stania. Jeśli praca na to nie pozwala, należy znaleźć czas na gimnastykę.
 
Powiązane artykuły:
Kwas owocowy do pedicure – piękne stopy w parę chwil
Nowa procedura, którą proponują – kwas owocowy do pedicure. On wykonuje się z użyciem specjalnych składów, co włącza owocowe kwasy. Środki efektywnie oczyszczają nogi i nim można korzystać się w domu.
Leczenie wrośniętego paznokcia laserem – genialne rozwiązanie trudnego problemu
Zetknęliście się z problemem wrośniętego paznokcia? Nie chcecie iść do chirurga i kroić palca dla leczenia tej patologii? Przepiękną alternatywą takiej operacji jest leczenie laserem. Dokładniej o nim czytajcie w naszym nowym artykule.
Przyczyny powstawania żylaków – czyli jak zapobiec żylakom nóg?
Odczuwacie silny ból w nogach? To może być pierwszym sygnałem rozwoju żylakowej choroby nóg – rozszerzenia żył. Przyczyny tej choroby rozpatrują się w proponowanym waszej uwadze materiale.
Leczenie grzybicy paznokci laserem – przełomowa metoda leczenia onychomikozy
Dawno i starannie, lecz bezskutecznie walczycie z grzybicą paznokci za pomocą mazi, rozczynów i pastylek? Szukacie efektywnych sposobów leczenia onychomikozy? Zwróćcie uwagę na leczenie laserem, mowa o której pójdzie w naszym nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty