Przyczyny podwyższonych leukocytów w krwi u dziecka

podwyższone leukocyty w krwi u dziecka

Jednym z najważniejszych wskaźników w wynikach badań krwi u dorosłego i dziecka jest zawartość białych krwinek i to na niego najczęściej zwracają uwagę lekarze i rodzice. W tym artykule powiemy ci, dlaczego w krwi dziecka mogą być podwyższone leukocyty i co należy zrobić w tym przypadku.

Przyczyny podwyższonego poziomu leukocytów we krwi u dziecka

Powodów, dla których we krwi dziecka mogą być podwyższone leukocyty jest dość dużo. W szczególności sytuacja taka może wystąpić pod wpływem następujących czynników:

  1. Ostre lub przewlekłe procesy zakaźne. W większości przypadków przyczyny wysokich leukocytów w krwi u dzieci są związane z trafieniem do organizmu drobnoustrojów chorobotwórczych. Gdy układ odpornościowy malucha boryka się z różnymi mikroorganizmami patogennymi, np. wirusami, grzybami, natychmiast pojawia się reakcja, która powoduje zwiększoną produkcję białych krwinek. Po pojawieniu się pierwszych objawów choroby ich stężenie może przekraczać normę kilka razy. Później, gdy niedoleczona choroba staje się przewlekłą, leukocytoza może pozostać, ale nie będzie już tak silnie wyrażona.
  2. Ponadto przyczynami zwiększenia poziomu leukocytów we krwi u małych dzieci często stają się reakcje alergiczne. Alergenem może być wszystko – żywność, niewłaściwe środki do pielęgnacji i higieny oraz detergenty, tkaniny syntetyczne, leki, pyłek roślin i inne. Pod wpływem jednej z tych substancji w krwi dziecka często rosną eozynofile, co swoją koleją powoduje wzrost stężenia leukocytów.
  3. W niektórych przypadkach spowodować pojawienie się leukocytozy może również mechaniczna deformacja tkanek miękkich.
  4. Wreszcie należy wziąć pod uwagę, że powodem podniesienia poziomu białych krwinek może być charakter fizjologiczny. Wartość ta może wzrosnąć, jeśli badania były przeprowadzone po silnym fizycznym lub emocjonalnym napięciu, braniu ciepłej kąpieli lub jedzeniu dużej ilości mięsa. U najmniejszych maluchów wzrost stężenia białych krwinek może wywołać nawet banalne przegrzanie, ponieważ system termoregulacji ciała u noworodków zaraz po urodzeniu jeszcze nie jest doskonały.

Dlatego po otrzymaniu wyników badań, w których występują odchylenia od normalnych wartości, należy najpierw powtórzyć badanie. Jeśli leukocytoza naprawdę ma miejsce, należy udać się do pediatry i przeprowadzić pełne badanie, ponieważ dokładnej diagnozy na podstawie jednego tego wskaźnika nie można postawić.

 
Powiązane artykuły:
Norma poziomu cukru we krwi u dzieci – czyli dlaczego należy przeprowadzać okresowe badania?
Wiele chorób, które mogą przejawiać się w dorosłym wieku, wszystko częściej "młodnieją", spotykając się u dzieci. Cukrzyca również może stosować się do takich. Toż każdej mamie należy mieć wiedzę o tym, jaka jest norma poziomu cukru we krwi u dzieci.
Grzybica u dzieci – czyli jak rozpoznać grzybicę skóry?
Grzybica ma mnóstwo rodzajów i form przejawu, toż ważne pokazać dziecko fachowcowi dla przedstawienia wiernej diagnozy. Dalej rozpatrzymy te rodzaje, które najczęściej spotykają się u dzieci.
Nadmierna liczba leukocytów  w moczu u dziecka – przyczyny leukocyturii
Leukocyty w moczu w normie powinny być nieobecne, albo obserwuje się ich znikoma ilość. Obecność białych krwinek w nadmiernej ilości mówi o wiarygodnym naruszeniu zdrowia dziecka. Dalej rozbierzemy możliwe przyczyny.
Wysypka na twarzy dziecka – czyli jak rozpoznać, o czym świadczy wysypka u dziecka?
Pojawienie się wysypki na ciele u dziecka jest wskaźnikiem niektórych naruszeń, co odbywają się w organizmie człowieka. Tak, jeśli na twarzy pojawiła się wysypka, to ich charakter może wskazać na niektóre choroby. Rozpatrzymy dokładniej to pytanie.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty