Przyczyny powstawania żylaków – czyli jak zapobiec żylakom nóg?

przyczyny powstawania żylaków

W organizmie człowieka występują dwa rodzaje naczyń krwionośnych: tętnice, którymi krew płynie od serca i dociera do narządów wewnętrznych oraz skóry, i żyły, którymi krew wraca do mięśnia sercowego. Z różnych powodów krew zaczyna źle się poruszać w żyłach, stagnacja prowadzi do tego, że żyły pęcznieją i zaczynają boleć, pod skórą stają się widoczne sine "meduzy" – rozszerzone naczyniowe sieci. Stan ten nazywany jest żylakami.

Przyczyny powstawania żylaków

Główną przyczyną powstawania żylaków na nogach, zdaniem lekarzy, jest dziedziczenie. Po linii rodowej niezależnie od płci przekazywane są słabość i nieelastyczność ścian naczyń krwionośnych. Inny czynnik – to słabe lub zdeformowane zastawki serca, które mogą również prowadzić do rozszerzenia żył. Obecność obu czynników genetycznych jest często przyczyną żylaków na kończynach dolnych nawet u bardzo młodych kobiet. Ale predyspozycja do choroby nie oznacza, że choroba musi się koniecznie ujawnić. Aby żylaki się rozwinęły, oprócz dziedziczenia na organizm powinny oddziaływać konkretne zewnętrzne przyczyny.

Za najczęstsze przyczyny żylaków uważane są:

  • nadmierne obciążenie na nogi podczas chodzenia i podczas stania;
  • siedzący tryb życia, siedzący tryb pracy;
  • nadużywanie alkoholu i palenie papierosów;
  • urazy kończyn dolnych;
  • niewłaściwy sposób odżywiania;
  • ciągłe noszenie butów na wysokich obcasach i ciasnych butów;
  • przewlekłe zaparcia;
  • nadmierna masa ciała.

Uwaga! Ciąża często staje się czynnikiem, prowadzącym do rozwoju żylaków. Powiększona macica naciska na żyły, przechodzące przez miednicę, co prowadzi do zastoju krwi.

Psychologiczne przyczyny powstawania żylaków

Psychologowie L.Burbo, B.Baginski i Sh.Shalila wysunęli hipotezę o psychologicznym charakterze choroby. Oni uważają, że żylaki są konsekwencją niezadowolenia swoim życiem, kiedy człowiek zmuszony jest zajmować się nielubianą pracą, nieinteresującym go zajęciem. Z powodu negatywnych emocji następuje nieporadność, senność, apatia. Właśnie na tym tle rozwijają się objawy żylaków.

Poprzez chorobę organizm próbuje przedostać się do świadomości i alarmuje, że należy zmienić styl życia i stosunek do pracy, pozwolić sobie na relaks, słuchać swoich pragnień. To właśnie osiągnięcie wewnętrznej wolności może stać się warunkiem do przezwyciężenia żylaków.

 
Powiązane artykuły:
Leczenie wrośniętego paznokcia laserem – genialne rozwiązanie trudnego problemu
Zetknęliście się z problemem wrośniętego paznokcia? Nie chcecie iść do chirurga i kroić palca dla leczenia tej patologii? Przepiękną alternatywą takiej operacji jest leczenie laserem. Dokładniej o nim czytajcie w naszym nowym artykule.
Kwas owocowy do pedicure – piękne stopy w parę chwil
Nowa procedura, którą proponują – kwas owocowy do pedicure. On wykonuje się z użyciem specjalnych składów, co włącza owocowe kwasy. Środki efektywnie oczyszczają nogi i nim można korzystać się w domu.
Przyczyny bólu mięśni nóg, czyli jak rozpoznać chorobę
Ból mięśni nóg, o tym wiele osób dowiadują się jeszcze w szkolnym wieku – po reszcie normatywów na lekcjach wychowania fizycznego, na przykład. Taka chorobliwość zazwyczaj idzie w ciągu kilka dni. Lecz czasami nieprzyjemne odczucia zachowują się w ciągu trwałego terminu.
Leczenie grzybicy paznokci laserem – przełomowa metoda leczenia onychomikozy
Dawno i starannie, lecz bezskutecznie walczycie z grzybicą paznokci za pomocą mazi, rozczynów i pastylek? Szukacie efektywnych sposobów leczenia onychomikozy? Zwróćcie uwagę na leczenie laserem, mowa o której pójdzie w naszym nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty