Przyczyny powstawania żylaków – czyli jak zapobiec żylakom nóg?
W organizmie człowieka występują dwa rodzaje naczyń krwionośnych: tętnice, którymi krew płynie od serca i dociera do narządów wewnętrznych oraz skóry, i żyły, którymi krew wraca do mięśnia sercowego. Z różnych powodów krew zaczyna źle się poruszać w żyłach, stagnacja prowadzi do tego, że żyły pęcznieją i zaczynają boleć, pod skórą stają się widoczne sine "meduzy" – rozszerzone naczyniowe sieci. Stan ten nazywany jest żylakami.
Przyczyny powstawania żylaków
Główną przyczyną powstawania żylaków na nogach, zdaniem lekarzy, jest dziedziczenie. Po linii rodowej niezależnie od płci przekazywane są słabość i nieelastyczność ścian naczyń krwionośnych. Inny czynnik – to słabe lub zdeformowane zastawki serca, które mogą również prowadzić do rozszerzenia żył. Obecność obu czynników genetycznych jest często przyczyną żylaków na kończynach dolnych nawet u bardzo młodych kobiet. Ale predyspozycja do choroby nie oznacza, że choroba musi się koniecznie ujawnić. Aby żylaki się rozwinęły, oprócz dziedziczenia na organizm powinny oddziaływać konkretne zewnętrzne przyczyny.
Za najczęstsze przyczyny żylaków uważane są:
- nadmierne obciążenie na nogi podczas chodzenia i podczas stania;
- siedzący tryb życia, siedzący tryb pracy;
- nadużywanie alkoholu i palenie papierosów;
- urazy kończyn dolnych;
- niewłaściwy sposób odżywiania;
- ciągłe noszenie butów na wysokich obcasach i ciasnych butów;
- przewlekłe zaparcia;
- nadmierna masa ciała.
Uwaga! Ciąża często staje się czynnikiem, prowadzącym do rozwoju żylaków. Powiększona macica naciska na żyły, przechodzące przez miednicę, co prowadzi do zastoju krwi.
Psychologiczne przyczyny powstawania żylaków
Psychologowie L.Burbo, B.Baginski i Sh.Shalila wysunęli hipotezę o psychologicznym charakterze choroby. Oni uważają, że żylaki są konsekwencją niezadowolenia swoim życiem, kiedy człowiek zmuszony jest zajmować się nielubianą pracą, nieinteresującym go zajęciem. Z powodu negatywnych emocji następuje nieporadność, senność, apatia. Właśnie na tym tle rozwijają się objawy żylaków.
Poprzez chorobę organizm próbuje przedostać się do świadomości i alarmuje, że należy zmienić styl życia i stosunek do pracy, pozwolić sobie na relaks, słuchać swoich pragnień. To właśnie osiągnięcie wewnętrznej wolności może stać się warunkiem do przezwyciężenia żylaków.