Przyczyny słabej czynności skurczowej – zaburzenia przebiegu porodu

przyczyny słabej czynności skurczowej

Do jednego z powikłań procesu porodu należy słaba czynność skurczowa, której przyczyny mogą być różne. Ten stan charakteryzuje się słabymi i bardzo krótkich skurczami, co w rezultacie prowadzi do spowolnienia procesu rozwarcia się szyjki macicy. W rezultacie przesuwanie się płodu po kanale rodowym kobiety staje się niemożliwe.

Ta patologia najczęściej obserwuje się u kobiet pierwiastek. Położnikowi przy słabych skurczach nie pozostaje nic innego, jak stymulować skurcze macicy, czyli wprowadzać odpowiednie leki dożylnie.

Jakie są rodzaje słabej czynności skurczowej?

Dość często kobiety nie wiedzą, co znaczy określenie "słaba czynność skurczowa" i nie zdają sobie sprawy, że jest jej kilka rodzajów. Przyjęto wydzielać pierwotną i wtórną słabą czynność skurczową. Pierwotne osłabienie czynności skurczowej występuje od początku porodu. Przy wtórnej, wręcz przeciwnie, prawidłowe na początku skurcze słabną w trakcie porodu (osłabienie z wyczerpania): są słabsze, krótsze, wydłuża się przerwa między skurczami. W rezultacie szyjka macicy się nie rozwiera.

Co może być przyczyną słabej czynności skurczowej?

Jak już wspomniano wyżej, powodów dlaczego obserwuje się słaba czynność skurczowa, może być wiele. W niektórych przypadkach określić je nie można. Jednak najczęściej są:

  • patologia ściany macicy (mięśniaki), występuje najczęściej po przeniesionych chorobach;
  • cięcie cesarskie w przeszłości;
  • wrodzony niedorozwój lub wady rozwojowe macicy.

Profilaktyka słabej czynności skurczowej odgrywa ogromną rolę. Polega ona przede wszystkim w prowadzeniu przygotowania psychofizjologicznego w ciąży, czemu powinno towarzyszyć stosowanie kompleksów witaminowych i przestrzeganie trybu dnia.

 
Powiązane artykuły:
Jak wygląda trzeci poród – czyli czym różnią się następne porody?
Każdorazowo przed porodami kobieta stawia jedno pytanie: jak przejdą porody? Może lżej i szybciej? I nieważnie, pierwsze czy trzecie te porody. Jednak trzecie porody mają swoje właściwości. O nich pójdzie mowa w naszym artykule.
Skuteczne sposoby na skurcze porodowe – jak złagodzić ból porodowy?
Skurcze – trwały i chorobliwy proces, poprzedni porodom. Czym może sobie pomóc kobieta podczas ich, jak można ulżyć ból? Czytajcie dokładniej w naszym artykule.
Czy porusza się dziecko przy skurczach rozwierających – czyli co czuje dziecko w trakcie porodu?
Oto i nastała długo oczekiwana godzina. Jeszcze trochę – i wasze spotkanie. Macie skurcze, to znaczy porodowa działalność jest w rozpalaniu. Jak musi zachowywać się bobas w ciągu porodów? Czy powinien on poruszać się podczas skurczów?
Skurcze parte podczas porodu – kiedy występują i jak sobie z nimi radzić?
Kobietom ciężko zrozumieć całą treść przyszłego procesu, toż one chcą zorientować się w tym, jak przeciekają porody i które fazy ma każda położnica przed pojawieniem się bobasa na świat. W szczególności zorientujemy się, co to takiego skurcze parte podczas porodu.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty