Przyczyny słabej czynności skurczowej – zaburzenia przebiegu porodu

Do jednego z powikłań procesu porodu należy słaba czynność skurczowa, której przyczyny mogą być różne. Ten stan charakteryzuje się słabymi i bardzo krótkich skurczami, co w rezultacie prowadzi do spowolnienia procesu rozwarcia się szyjki macicy. W rezultacie przesuwanie się płodu po kanale rodowym kobiety staje się niemożliwe.
Ta patologia najczęściej obserwuje się u kobiet pierwiastek. Położnikowi przy słabych skurczach nie pozostaje nic innego, jak stymulować skurcze macicy, czyli wprowadzać odpowiednie leki dożylnie.
Jakie są rodzaje słabej czynności skurczowej?
Dość często kobiety nie wiedzą, co znaczy określenie "słaba czynność skurczowa" i nie zdają sobie sprawy, że jest jej kilka rodzajów. Przyjęto wydzielać pierwotną i wtórną słabą czynność skurczową. Pierwotne osłabienie czynności skurczowej występuje od początku porodu. Przy wtórnej, wręcz przeciwnie, prawidłowe na początku skurcze słabną w trakcie porodu (osłabienie z wyczerpania): są słabsze, krótsze, wydłuża się przerwa między skurczami. W rezultacie szyjka macicy się nie rozwiera.
Co może być przyczyną słabej czynności skurczowej?
Jak już wspomniano wyżej, powodów dlaczego obserwuje się słaba czynność skurczowa, może być wiele. W niektórych przypadkach określić je nie można. Jednak najczęściej są:
- patologia ściany macicy (mięśniaki), występuje najczęściej po przeniesionych chorobach;
- cięcie cesarskie w przeszłości;
- wrodzony niedorozwój lub wady rozwojowe macicy.
Profilaktyka słabej czynności skurczowej odgrywa ogromną rolę. Polega ona przede wszystkim w prowadzeniu przygotowania psychofizjologicznego w ciąży, czemu powinno towarzyszyć stosowanie kompleksów witaminowych i przestrzeganie trybu dnia.