Przygotowanie ziemi do wysiewu nasion przy domowej produkcji rozsady

przygotowanie ziemi do wysiewu nasion przy produkcji rozsady

Aby rozsada wyhodowana samodzielnie była zdrowa i silna wymaga się nie tak dużo. To odpowiednia temperatura, światło słoneczne i oczywiście wysokiej jakości gleba. Zapraszamy do zapoznania się z informacją o przygotowaniu podłoża do wysiewu nasion przy domowej produkcji rozsady.

Przygotowanie ziemi przeznaczonej pod produkcję rozsady

Nasiona wykiełkują na czas i dadzą gęste wschody, a sama roślina będzie rozwijać się tylko wtedy, gdy grunt będzie spełniać określone wymagania. Przede wszystkim gleba powinna być luźna i lekka, z dobrą wodoszczelnością i przepuszczalnością powietrza.

Co do kwasowości gleby dla większości roślin nadaje się ziemia z poziomem pH zbliżonym do neutralnego. Jednak niektóre gatunki flory wręcz przeciwnie, lubią gleby alkaliczne lub kwaśne. Dlatego planując przygotowanie ziemi do wysiewu nasion nie bądź leniwy i zapoznaj się z wymaganiami danej rośliny.

Pytanie zawartości substancji odżywczych w podłożu jest niemniej interesujące. Niektórzy ogrodnicy błędnie uważają, że podkład powinien być jak najbardziej bogaty w składniki odżywcze, aby dać roślinie zapas energii na cały okres aktywnego wzrostu. Jednak w takich warunkach nasiona kiełkują słabo (a mogą w ogóle nie wzejść) z powodu zbyt wysokiego stężenia soli. Ponadto delikatne siewki są podobne do niemowląt, karmić które należy często i małymi częściami. Nasiona roślin zazwyczaj zawierają już w sobie zapas wszystkich niezbędnych dla początkowego wzrostu substancji. Dlatego specjaliści zalecają, aby podczas przygotowania ziemi do wysiewu nasion przy domowej produkcji rozsady, użyć właśnie biednej gleby.

Skąd wziąć taką ziemię? Można kupić ją w sklepie (jest to uniwersalne podłoże) lub przygotować ziemię samodzielnie. Wymieszać ziemię liściową z darniową w stosunku 3:1 i dodać 2 części piasku rzecznego.

Odkażanie ziemi jest jednym z głównych etapów jej przygotowania. Glebę można ogrzać na parze wodnej, zalać wrzątkiem albo wygrzać w piekarniku. Również dopuszczalne jest przygotowanie ziemi do wysiewu nasion w kuchence mikrofalowej. Czasami zamiast obróbki cieplnej wykorzystuje się zamrażanie lub ziemia zalewa się gorącym, stężonym roztworem nadmanganianu potasu. To pozwoli pozbyć się ewentualnych larw szkodników, nasion chwastów, itp.

 
Powiązane artykuły:
Przygotowanie ziemi do wysiewy nasion – jakie podłoże jest najlepsze do produkcji rozsady?
Więc rozstrzygnęliście zasiać rozsadę swoimi rękami i nawet już wybrałyśmy gatunki. Nie pośpieszajcie sadzić nasienia do pierwszej ziemi, co trafiła się. Za pomocą artykułu potraficie zorientować się, jaka ziemia dla rozsady jest lepsza.
Jak zdezynfekować ziemię do produkcji  rozsady za pomocą nadmanganianu potasu?
Potas szeroko wykorzystuje się nie tylko dla obróbki nasienia przed posiewem, ale i dla dezynfekcji. Mimo to, że letnicy korzystają tą metodą odkażania nie jeden dziesiątek lat, robić to poprawnie umieją daleko nie wszyscy.
Jak zaplanować grządki w ogrodzie, co należy uwzględnić?
Ze zbliżeniem się wiosennych, ciepłych dni, letnicy częściej stawiają pytanie – jak zmieścić wszystkie pożądane rośliny? Naprawdę, poprawne planowanie grządek jest podobne do sztuki.
Kilka korzystnych porad jak rozmieścić grządki na działce
Większość letników starannie wybiera gatunki warzyw, opiekują się roślinami, lecz absolutnie zapominają o konieczności prawidłowego rozkładu grządek na działce. Przecież to również może istotnie wpływać na jakość i ilość urodzaju.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty