Przygotowanie ziemi do wysiewy nasion – jakie podłoże jest najlepsze do produkcji rozsady?

jakie podłoże jest najlepsze do produkcji rozsady

Z końcem lutego kończy się i krótki okres spokoju w życiu każdego ogrodnika – nadchodzi czas do przygotowania pierwszej rozsady. Zajęcie to nie tylko kłopotliwe, ale i bardzo odpowiedzialne, ponieważ od niego w dużej mierze zależy cały tegoroczny plon. A jakość rozsady z kolei zależy od jakości gleby, w której jest uprawiana. O tym do jakiej ziemi najlepiej wysiewać nasiona do produkcji rozsady, będziemy rozmawiać dzisiaj.

Jakie podłoże jest najlepsze do uprawy z rozsady?

Trudno powiedzieć jednoznacznie, jakiej ziemi najlepiej użyć do wysiewu nasion – gotowego kupionego substratu lub samodzielnie przygotowanego podłoża, ale każda z nich musi spełniać następujące wymagania:

  1. Posiadać zapasy składników odżywczych, niezbędnych do wzrostu i rozwoju młodych roślin. Przy tym gleba powinna być wzbogacona poprzez dodanie nawozów, w przeciwnym razie rozsada zbyt szybko wyrośnie, ale z trudem aklimatyzuje się przy przesadzaniu do otwartego gruntu.
  2. Dobrze przepuszczać wodę i powietrze, czyli być dość luźną.
  3. Nie zawierać zakażonych nasion, chwastów, patogenów chorobotwórczych lub larw szkodników.

W związku z powyższym staje się jasne, że do uprawy z rozsady absolutnie nie nadaje się ani ziemia z pierwszej lepszej grządki, ani większość gotowych substratów ziemi ogrodniczej. Idealnym rozwiązaniem będą ziemie torfowe lub substrat kokosowy, ale i one mają istotny minus – bardzo wysoką cenę. Dlatego najczęściej gleba do produkcji rozsady przygotowuje się samodzielnie: miesza się w różnych proporcjach (w zależności od rodzaju roślin) ziemia ogrodnicza, piasek i torf.

Jaką ziemię lepiej kupić do produkcji rozsady?

Jeśli do eksperymentów z gotowaniem substratu nie ma specjalnej chęci, to można wysiewać nasiona do gotowej ziemi, kupiwszy w sklepie opakowanie z odpowiednim oznaczeniem. Można również użyć uniwersalnego substratu, ale w nim na pewno będziesz musieć dokonać pewnych zmian: obniżyć kwasowość, rozluźnić lub dodać nawóz mineralny. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na skład. Pierwiastków (azot, potas, fosfor) w ziemi do uprawy rozsady powinno być nie więcej niż 300 mg na litr. A kwasowość nie może być niższa niż 5,5 pH.

 
Powiązane artykuły:
Przygotowanie ziemi do wysiewu nasion przy domowej produkcji rozsady
W hodowli rozsady jest ważne i oświetlenie i jakość nasienia oraz ilość wody. Lecz czy nienajważniejsza dla młodych kiełków będzie jakość żywienia, czyli gruntu? Jak poprawnie przygotować grunt do wysiewu nasienia na rozsadę? O tym opowie artykuł.
Jak zdezynfekować ziemię do produkcji  rozsady za pomocą nadmanganianu potasu?
Potas szeroko wykorzystuje się nie tylko dla obróbki nasienia przed posiewem, ale i dla dezynfekcji. Mimo to, że letnicy korzystają tą metodą odkażania nie jeden dziesiątek lat, robić to poprawnie umieją daleko nie wszyscy.
Jak zaplanować grządki w ogrodzie, co należy uwzględnić?
Ze zbliżeniem się wiosennych, ciepłych dni, letnicy częściej stawiają pytanie – jak zmieścić wszystkie pożądane rośliny? Naprawdę, poprawne planowanie grządek jest podobne do sztuki.
Kilka korzystnych porad jak rozmieścić grządki na działce
Większość letników starannie wybiera gatunki warzyw, opiekują się roślinami, lecz absolutnie zapominają o konieczności prawidłowego rozkładu grządek na działce. Przecież to również może istotnie wpływać na jakość i ilość urodzaju.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty