Przygotowanie ziemi do wysiewy nasion – jakie podłoże jest najlepsze do produkcji rozsady?
Z końcem lutego kończy się i krótki okres spokoju w życiu każdego ogrodnika – nadchodzi czas do przygotowania pierwszej rozsady. Zajęcie to nie tylko kłopotliwe, ale i bardzo odpowiedzialne, ponieważ od niego w dużej mierze zależy cały tegoroczny plon. A jakość rozsady z kolei zależy od jakości gleby, w której jest uprawiana. O tym do jakiej ziemi najlepiej wysiewać nasiona do produkcji rozsady, będziemy rozmawiać dzisiaj.
Jakie podłoże jest najlepsze do uprawy z rozsady?
Trudno powiedzieć jednoznacznie, jakiej ziemi najlepiej użyć do wysiewu nasion – gotowego kupionego substratu lub samodzielnie przygotowanego podłoża, ale każda z nich musi spełniać następujące wymagania:
- Posiadać zapasy składników odżywczych, niezbędnych do wzrostu i rozwoju młodych roślin. Przy tym gleba powinna być wzbogacona poprzez dodanie nawozów, w przeciwnym razie rozsada zbyt szybko wyrośnie, ale z trudem aklimatyzuje się przy przesadzaniu do otwartego gruntu.
- Dobrze przepuszczać wodę i powietrze, czyli być dość luźną.
- Nie zawierać zakażonych nasion, chwastów, patogenów chorobotwórczych lub larw szkodników.
W związku z powyższym staje się jasne, że do uprawy z rozsady absolutnie nie nadaje się ani ziemia z pierwszej lepszej grządki, ani większość gotowych substratów ziemi ogrodniczej. Idealnym rozwiązaniem będą ziemie torfowe lub substrat kokosowy, ale i one mają istotny minus – bardzo wysoką cenę. Dlatego najczęściej gleba do produkcji rozsady przygotowuje się samodzielnie: miesza się w różnych proporcjach (w zależności od rodzaju roślin) ziemia ogrodnicza, piasek i torf.
Jaką ziemię lepiej kupić do produkcji rozsady?
Jeśli do eksperymentów z gotowaniem substratu nie ma specjalnej chęci, to można wysiewać nasiona do gotowej ziemi, kupiwszy w sklepie opakowanie z odpowiednim oznaczeniem. Można również użyć uniwersalnego substratu, ale w nim na pewno będziesz musieć dokonać pewnych zmian: obniżyć kwasowość, rozluźnić lub dodać nawóz mineralny. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na skład. Pierwiastków (azot, potas, fosfor) w ziemi do uprawy rozsady powinno być nie więcej niż 300 mg na litr. A kwasowość nie może być niższa niż 5,5 pH.