Przyprawy do pilawu – aromatny smak Wschodu

przyprawy do pilawu

Pilaw jest jednym z najbardziej popularnych potraw u wielu narodów. Jego przygotowują rozmaicie w różnych kulinarnych tradycjach, są przepisy z ryżem, nutem, grochem, częściej całego jego gotują z baraniną, jednak są warianty potrawy z cielęciną, kurzym mięsem, wieprzowiną i nawet rybą. Jednak dowolny rodzaj pilawu, bez względu na konkretny przepis, przygotowują z przyprawami.

Przyprawy do pilawu – absolutnie konieczny komponent, bez którego potrawa nie wyjdzie smaczną i aromatyczną. Wygląd zewnętrzny, zapach i smak pilawu dużo w czym wyznaczają się właśnie harmonijną kompozycją przypraw. Zrozumiale, istnieje dosyć duża ilość wariantów mieszanek do pilawu, co włącza przeróżne komponenty.

Jednak bazowe przyprawy wyłączać, czy zastępować nie trzeba. W skład przypraw do pilawu koniecznie muszą wchodzić kurkuma i/albo krokus, które nie tylko nadają potrawie nasycony, charakterystyczny kolor, ale i są antyoksydantami. Również skład przypraw do pilawu uzupełnia się niektórymi innymi przyprawami i trawami, tradycyjnie używanymi w tej, czy innej miejscowości. W zasadzie każdy kuchmistrz, wychodząc z osobistych przewag może wybrać, które właśnie przyprawy są potrzebne do pilawu. Zwyczajnie wykorzystują nasienie kminku (ziry), płody berberysu, mieszankę mielonych pieprzów (czerwonego palącego i czarnego), słodką paprykę, różne aromatyczne trawy, czosnek i świeżą natkę (pietruszkę, bazylię, estragonu, kopru i inne).

Mieszanka przypraw do pilawu

Można wykorzystać i gotowe mieszanki przypraw do pilawu, które proponują się handlową siecią w stosunkowo szerokim asortymencie. Jednak lepiej wyznaczyć się, które przyprawy są potrzebne do pilawu wychodząc z komponentów pilawu i zmieszać je samodzielnie. Nabywając gotową mieszankę, zwróćcie uwagę: ona nie musi włączać soli, inaczej będzie skomplikowano poprawnie osolić potrawę.

Zrozumiale lepiej, żeby do zestawu przypraw do pilawu nie wchodziły komponenty nienaturalne, jak to: glutaminian sodu, różne aromatyzatory, syntetyczne barwniki, stabilizatory, aromatyzatory i inne niekorzystne dokładki. Sumienni producenci proponują całkiem nieźle złożone mieszanki z naturalnych składników. Po prostu uważnie studiujcie napisy na opakowywaniu. Na niektórych spożywczych rynkach i w specjalistycznych sklepach wam mogą złożyć zestaw przypraw do pilawu według waszego smaku i przekonsultować, jak poprawnie gotować pilaw.

Przyprawy do pilawu z kurką

przyprawy do pilawu z kurką

Składniki:

  • nasienie kminku – 1 łyżka do herbaty;
  • krokus – na koniuszku noża;
  • jagody berberysu suszone – 2 łyżki;
  • pieprz czarny – 1/3 łyżki;
  • pieprz czerwony suszony – 1 szt.;
  • pieprz chili – 1/3 łyżki;
  • suszony tymianek – ½ łyżki;
  • pietruszka – 1 pęczek;
  • czosnek – 3-4 główka.

Przygotowanie

Żeby przygotować mieszankę przypraw do pilawu z kurką należy przetrzeć w moździerzu suszona paprykę (zazwyczaj wykorzystują słodki pieprz). Muszą wyjść malutkie kawałeczki, które w trakcie przygotowania pilawu będą rozgotowywały się i staną się miękkimi. Czarny pieprz należy przetrzeć, wykorzystując specjalne urządzenie, czy młynek do kawy. Suszony tymianek rozdrobnijcie w moździerzu, czy rozetrzyjcie w palcach. W suchej bańce zmieszajcie kminek, krokus, jagody berberysu (w żadnym wypadku nie rozdrabniajcie), mielony czarny pieprz, ostry chili, rozdrobniony tymianek i papryka. Otrzymaną mieszankę szczelnie zamknijcie i wykorzystajcie w miarę potrzeby. Pietruszkę i czosnek dodają w trakcie przygotowania, toż te komponenty lepiej zawsze mieć pod ręką świeżymi.

Przyprawy do uzbeckiego pilawu

Jeden z najbardziej popularnych rodzajów pilawu jest uzbecki pilaw. Zwyczajnie wariantów przygotowania tej potrawy istnieje nie jeden dziesiątek, jednak bazowy zestaw przypraw do pilawu po-uzbecku nie zmienia się.

Składniki:

  • zira – 1 łyżka;
  • kolendra – 1/3 łyżki;
  • suszone pomidory – 2-3 szt.;
  • suszona słodka papryka – 2 szt.;
  • suszony zielony ostry pieprz – 2 szt.;
  • krokus – 1 szczypta;
  • przyprawy do pilawu uzbeckiego
  • czarny pieprz – 1/3 łyżki;
  • czosnek – 2-3 główka.

Przygotowanie

Do suchej czystej bańki wsypcie zirę, dodajcie kolendrę, krokus. Czarny pieprz należy rozetrzeć, suszone pomidory i paprykę przetrzeć w moździerzu. Zmieszajcie wszystkie składniki w bańce i szczelnie zamknijcie. Zielony ostry pieprz i czosnek dodawajcie całkiem. Jak wybrać przyprawy zorientowaliśmy się, pozostało tylko zorientować się z tym jak przygotować pilaw, a potem zakosztować umiejętności przygotowawszy warzywny wariant pilawu.

 
Powiązane artykuły:
Przyprawy do szaszłyku, czyli nowy smak zwykłych potraw
W przygotowaniu szaszłyku bardzo dużo zależy od mieszanki przypraw, którą będziecie wykorzystywały przy marynowaniu. Marynowany szaszłyk jest zawsze o wiele smaczniejszy. A oto jak poprawnie wybrać przyprawy opowiemy w artykule.
Ocet balsamiczny – oryginalne i bardzo smaczne przepisy
Balsamiczny ocet przygotowuje się z wytrzymanej winnej brzeczki. To specyficzny gatunek słodko-kwaśnego sosu, który wykorzystują w stworzeniu sosów, sałatek, marynat. Z nim również podają potrawy z owoców morza, mięsa, ryby.
Badian – stosowanie w kulinarii
Dla wielu z nas badian to przyprawa pod postacią malutkiej gwiazdki. Lecz nie wszyscy wiedzą gdzie i jak lepiej wykorzystać tą przyprawę. Najlepiej badian podchodzi dla przygotowania rybnych mięsiw, nadając im jaskrawy aromat.
Indyjska przyprawa curry
Spróbujcie zebrać kilka pewnych przypraw według zaproponowanego dalej przepisu – i u was wyjdzie słynna szalenie aromatyczna i taka ulubiona przyprawa curry. Również podpowiemy, jak poprawnie ją stosować w rozmaitych potrawach.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty