Przystanki z łąką dla pszczół w Holandii

Każdy, kto przynajmniej raz w życiu odwiedził Holandię, na pewno zwrócił uwagę na nietypowe przystanki, stworzone z myślą... o pszczołach!

Na ich dachach znalazły się bowiem łąki, które mają przyciągnąć pszczoły oraz zwiększyć bioróżnorodność owadów żyjących w mieście. W taki sposób mieszkańcy Holandii tworzą przestrzeń przyjazną środowisku.

przystanek

W Holandii obecnie żyje 358 gatunków pszczół, jednak połowa z nich znajduje się na czerwonej liście gatunków objętych wyginięciem. Holendrzy nie od razu wpadli na taki genialny pomysł, by dachy przystanków przekształcić w oazy dla pszczół i innych owadów. Łąki powinny nie tylko przyciągnąć pszczół, ale również walczyć ze smogiem oraz poprawić jakość powietrza. Na początku mieszkańcy sceptycznie potraktowali ten projekt, ale dziś można z pewnością powiedzieć, że okazał się wielkim sukcesem.

Przystanki z łąką dla pszczół w Holandii

Na portalu społecznościowym holenderskiego miasta Utrecht (miasto w środkowej Holandii nad kanałem Amsterdam-Ren) pojawiły się już pierwsze sprawozdania na temat kwitnących sukulentów. Rozchodniki na dachach przystanków autobusowych poprawiają jakość powietrza, zatrzymują wodę deszczową, a także wychwytują pyły i obniżają temperaturę otoczenia w lecie. Na dodatek cieszą oko mieszkańców miasta.

autobus
Przystanki z łąką dla pszczół

Jednak to nie jedyny gest ekologiczny Utrechtu. Władze prowincji Utrecht ogłosili zamówienie na autobusy elektryczne, które zaczną wozić pasażerów wiosną przyszłego roku.

w Holandii

Utrecht ma na swoim koncie wiele różnych inicjatyw ekologicznych.

w Holandii 2

Autobusy elektryczne będą ładowane za pomocą szybkich ładowarek pantografowych, zasilanych przez wiatraki. Władze Utrechtu także planują pokryć dachy przystanków panelami słonecznymi.

w Holandii 3

Niesamowite pomysły! Dbając o naszą planetę i ekologię, możemy mieć pewność, że nasze dzieci i wnukowie będą cieszyć się wyśmienitym zdrowiem i czystym powietrzem. Chciałbyś, aby takie przystanki stanęły w Twoim mieście?

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty