Psychologia duszy - tajemnice bytu

psychologia duszy

We współczesnym świecie określenie "dusza" wykorzystuje się jak metafora i pod postacią synonimu do „wewnętrznego świata osobowości”, „psychice”. Właśnie dusza jest tym najgłówniejszym pojęciem, które zawsze figuruje w historii psychologii.

Psychologia duszy człowieka

Ludzka dusza to niektóra esencja istoty bytu, dzięki której rodzi się wolna wola. Jeszcze Heraklit twierdził, że ona zajmuje szczególne miejsce w porządku świata, ponieważ jest początkiem wszystkiego w tym świecie.

Jeśli mówić o pojęciu "dusza" w kontekście psychologii to najpierw trzeba rozpatrzyć dwa etapy ewolucji psychiki:

  1. Pierwszy zaczął się z momentu powstania pierwotnych form psychiki. Końcowym okresem tego etapu jest stworzenie nowej organizacji psychicznej człowieka, co znamionuje sobą pewną ewolucję biologiczną.
  2. Drugi etap charakteryzuje się jako rewolucja kulturalna, w wyniku czego człowiek nabywa świat wewnętrzny, uświadamia własne „ja”. Nadejście tego etapu jest spowodowane komplikacją współistnienia indywidualnego z otoczeniem. Wskutek drugiego okresu kształtowania się ludzkiej psychiki każdy człowiek zaczyna swoje istnienie w środowisku kultury. To wywołuje przejaw jego charakterystyk wewnętrznych. One wyrażają się przez bodźce wewnętrzne, które motywują wykonanie pewnego działania. W wyniku to świadczy o obecności u człowieka wolnej woli, czyli on otrzymuje możliwość wyboru.

Źródło wolnej woli to dusza. Więc duszą psychologia nazywa niektórą formę psychiczną, która ma właściwość do samoorganizacji i wewnętrznego stwarzania pełnowartościowego systemu różnych współdziałań z komponentów, przeciwnych w swojej naturze. Psychologia jak żeńskiej, tak i męskiej duszy przedstawia autentyczność życia każdej osobistości. Właśnie dusza zabezpiecza współdziałanie człowieka ze światem otaczającym go.

 
Powiązane artykuły:
Czy można żyć bez miłości?
Żyć bez miłości może i można,ale takie istnienie będzie puste i bezsensowne. Mając miłość, mamy możliwość jej oddawania i czynienia świata lepszym. Tworzyć, a nie rujnować.Doskonalić, a nie pogarszać. Tylko miłość jest podstawą wszystkiego.
Miłość i namiętność – w czym różnica?
Wiele osób nie widzą różnicy między miłością i namiętnością, niektórzy nawet uważają za bardziej wysoką, czy silną miarę przejawu miłości namiętność. Jednak wszystko nie jest takie proste. Przecież namiętność bazuje się wyjątkowo na emocjach.
Czym miłość różni się od zakochania?
Jak często mówiąc komuś o słowach miłości wychodzi tak, że naprawdę żadnej miłości nie ma, a to co nazywają miłością to zaledwie uczucie zakochania. W czym jest różnica między tymi uczuciami opowie nasz artykuł.
Miłość od pierwszego wejrzenia
Czy istnieje miłość od pierwszego wejrzenia? Jednoznacznej odpowiedzi dziś nikt nie da. Jedne wierzą, że ona istnieje, a inne nigdy jej nie odczuwały. Co jest tym ciekawym zjawiskiem? Porozmawiamy o tym w naszym nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty