Psychologia – jak pozbyć się lęku i niepokoju?

jak pozbyć się lęku i niepokoju psychologia

Od niepokojącego stanu, wezwanego przez wewnętrzne lęki, cierpi dziś mnóstwo ludzi. Do rozstrzygnięcia problemu o tym jak pozbyć się lęku i niepokoju, nauka psychologia proponuje wykorzystać specjalną technikę i metodyki.

Jak pozbyć się tremy i lęku – od czego zacząć?

Przede wszystkim należy zrozumieć, że niepokój i lęk to naturalne, ochronne reakcje psychiki. Toż uciekać od nich nie trzeba, ich należy poznać i spróbować zrozumieć.

Z punktu widzenia psychologii poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak pozbyć się lęku i niepokoju, należy rozpoczynać z autoanalizy. Jeśli uda się wyjaśnić przyczyny ich powstania, to i walczyć będzie łatwiej.

Główne techniki i metody – jak pozbyć się uczucia lęku i niepokoju?

Dalej można wykorzystać jedną z najbardziej skutecznych psychologicznych technik, czy metodyk, na przykład:

  1. Autotrening "zanurzyć się do niepokoju" – sesja nie musi trwać dłużej niż 20 minut; przez ten czas można dać wolę niepokojącym myślom, wyobrazić sobie wszystkie okropności, które dyktuje wam lęk, wypłakać się, a potem całkowicie zapomnieć o wszystkim do następnego dnia;
  2. Terapia sztuką – żeby zrozumieć jak pozbyć się obsesyjnych lęków, "wypluśnijcie" ich przez rysunki, wiersze, prozę albo nawet muzykę;
  3. "Przełączenie" – oderwijcie się od swojego lęku, wziąwszy udział w jakimkolwiek wesołym przedsięwzięciu, ciekawym projekcie, młodzieżowym flash mobie, itp.;
  4. Ćwiczenia oddechowe – wydychajcie swoje niepokoje i lęki; wygodnie siądźcie na podłodze, plecy powinni być proste, przedstawcie, że wydychacie swoją tremę, a pochłaniacie śmiałość i pewność siebie.

Rady psychologa – jak pozbyć się wewnętrznego lęku i niepokojów?

  1. Nie bójcie się zwracać z pomocą do bliskich i przyjaciół – szczera rozmowa zdolna rozsiać nawet najsilniejsze niepokoje.
  2. Rozwijajcie pewność siebie – często wewnętrzne lęki są generowane przez niską samoocenę.
  3. Nie rozpatrujcie problemu, który was niepokoi jak globalny, rozbijcie go na mniejsze i on już nie będzie wydawać się nie do pokonania.
  4. jak pozbyć się tremy i lęku
  5. Wyobraźcie sobie najgorszą rzecz, która może stać się z wami przy obecnym stanie rzeczy, najprawdopodobniej okaże się, że martwiliście się przez nieokreśloność.
  6. Starajcie się nie lekceważyć własnym trybem dnia, nie dawajcie niepokojom i lękam pozbawić was normalnego apetytu i snu, odpocząwszy i "przespawszy" swoje tremy potraficie odnosić się do nich bardziej krytycznie.
  7. Zdejmijcie wewnętrzne napięcie za pomocą zewnętrznego – uprawiajcie sport, postarajcie się zrobić treningi intensywnymi, żeby nie było czasu i energii myśleć o lękach.
 
Powiązane artykuły:
Kliniczny lęk przed kotami
Kliniczny lęk przed kotami - dosyć rzadkie, psychiczne naruszenie. Lecz ludziom, co cierpią na te fobię, od tego faktu nie jest lżej, ponieważ praktycznie nikt nie rozumie, jak można do panicznego napadu, czy nieprzytomności bać się malutkiego kociątka.
Boję się latać samolotem – co robić?
Wiele osób boi się latać samolotem i wśród tych wielu dużo jest z płci męskiej. Jeśli wypadek aerofobii jest nieuruchomiony to można skorzystać z wesołych sposobów z neutralizacji takiego lęku. Lecz warto powędrować do psychologa.
Jak oprzeć się przemocy emocjonalnej?
Przemoc emocjonalna nie zostawi ran, podobnie do strony fizycznej. Lecz z jej pomocą udowodnić człowieka "do rączki" można o wiele szybciej. I zwłaszcza jest straszne, kiedy to odbywa się w rodzinie.
Lęk przed śmiercią – fobia
Lęk śmierci należy do kategorii najbardziej rozpowszechnionych. W tym artykule opowiemy o symptomach i przyczynach powstania tanatofobii i sposobów pozbawienia tej strasznej fobii.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty