Psychologia a makijaż: co mówi o tobie twój makijaż?
Już od wielu lat toczą się spory na temat tego, jaki makijaż powinny nakładać kobiety, czy w ogóle powinny to robić. Trendy w makijażu zmieniają się każdego roku, a branża urodowa nie stoi w miejscu. Nie tylko mężczyźni zwracają szczególną uwagę, na to, jak jest umalowana kobieta, ale również pracodawcy i partnerzy biznesowi.
Dla pracodawców
Wielu kobietom makijaż dodaje pewności siebie i buduje ich poczucie własnej wartości, co sprawia, że po prostu czują się lepiej same ze sobą. Okazuje się, że to wpływa na osiągnięcie sukcesów naukowych.
Naukowcy z Uniwersytetu Harvard stworzyli pojęcie tzw. efektu szminki. Dzięki niemu mogli dowieść, że makijaż ma wiele wspólnego z inteligencją.
Przebadali 186 kobiet, które podzielili na trzy grupy. Każda z nich miała inne zadanie do wykonania. Jedne kobiety malowały siebie, inne słuchały muzyki, a ostatnia grupa miała się skupić na malowaniu kartki papieru. Wyniki eksperymentu były naprawdę zaskakujące. Każda z tych kobiet po wykonaniu zadania musiała napisać test. Okazało się, że w eksperymencie najlepiej poradziła sobie pierwsza grupa, czyli panie, które miały pomalować same siebie.
Naukowcy dowiedli, że te kobiety miały bardziej elastyczne podejście do nauki i najlepiej zapamiętywały szczegóły.
Okazuje się zatem, że istnieje znaczenie pomiędzy malowaniem się a mądrością. Warto zatem postawić na codzienny makijaż, nawet subtelny. Doda to nam pewności siebie i jak się okazuje również inteligencji. Okazuje się, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety oceniają panie noszące makijaż jako bardziej profesjonalne, wiarygodne i lepiej zarabiające. Według mężczyzn kobiety dbające o make-up miały być także lepszymi partnerami biznesowymi. Z kolei kobiety, które wzięły udział w badaniu zdeklarowały, że panie w makijażu wyglądają lepiej i bardziej profesjonalnie.
Szefowa vs nieudacznica
Kobiety z jaskrawym makijażem nie potrafią skutecznie zarządzać pracownikami. Naukowcy tłumaczą to w następujący sposób: dobry szef, to taki, który cieszy się wśród pracowników zaufaniem i szacunkiem, natomiast szefowej, która zakrywa twarz pod tapetą, nie można ufać.
Introwertyk vs ekstrawertyk
Czy nam się to podoba, czy nie, to, w jaki sposób malujemy się na co dzień, mówi bardzo wiele o naszej osobowości. Niegdyś uważano, że mocny makijaż jest charakterystyczny dla kobiet-ekstrawertyków, ponieważ ekstrawertyk jest bardzo aktywny, w wiecznym biegu i roznosi energią. Jednak ostatnie badania wykazały, że tak naprawdę nie jest. Jeśli uwielbiasz eksperymentować z kolorowymi cieniami do powiek, nie możesz obyć się bez czarnej kredki, to oznacza, że masz wiele introwertycznych cech. Wolisz słuchać i przyglądać się innym ludziom niż dzielić się swoimi przemyśleniami. Dzięki takiemu makijażowi czujesz się również bardziej pewna siebie.
Dorosłe dziecko
Jaskrawy makijaż w stylu lalki świadczy o niedojrzałości i lekkomyślności. Dziewczyny uwielbiające taki makijaż zazwyczaj nakładają róż w różowym kolorze, doklejają sztuczne rzęsy, malują kreski czarnym linerem. Podczas codziennych zabiegów kosmetycznych stawiają na podkreślenie linii oczu.
Psychologia szminki
Różnica pomiędzy bezbarwną pomadką nawilżającą a krwistoczerwoną szminką, to nie tylko aspekt wizualny. Kolor, na jaki się decydujesz, świadczy także o twoim stylu, osobowości i charakterze. Kobiety gustujące w czerwonych odcieniach pomadek są zazwyczaj pewne siebie lub używają tych kolorów, bo chcą za takie uchodzić.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jaka jesteś, popatrz na kolor swojej szminki. Psychologowie uważają bowiem, że wybór pomadki bardzo dużo mówi o charakterze kobiety.
- W czerwonych odcieniach gustuje energiczny choleryk.
- Różowy odcień szminki woli towarzyski sangwinik.
- Fioletowy kolor wybiera perfekcyjny melancholik.
- W jasnych szminkach gustuje spokojny flegmatyk.
Makijaż – maska, tarcza ochronna czy drugie oblicze
Wyjść z domu bez makijażu? To dla wielu kobiet sytuacja zupełnie nie do pomyślenia. Prawie połowa z nas twierdzi zaś, że nałożenie makijażu poprawia samopoczucie, a nieumalowana twarz wręcz przeciwnie, sprawia, że nie czujemy się do końca sobą. Kobieta, która nie wychodzi z domu bez makijażu, zazwyczaj boryka się z lękami i atakami paniki.
Makijaż pozwala ukryć kobiecie niedoskonałości urody, dodaje pewności siebie, poprawia samoocenę. Czasem jednak nie zdajemy sobie sprawy, że nakładając na siebie pudrową maskę, więcej odsłaniamy, niż zakrywamy. Czy nam się to podoba, czy nie to, w jaki sposób malujemy się na co dzień, mówi bardzo wiele o naszej osobowości. Jeśli wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną, nałóż naturalny makijaż, ponieważ jaskrawy make-up bardziej pasuje na różne imprezy z przyjaciółmi.