Puder w kulkach, albo czar meteorytów – uniwersalny make-up

W jakich tylko teksturach i formach nie wypuszcza się dziś puder do twarzy, ale najbardziej niezwykły z nich – puder w różnobarwnych kulkach. Taki puder jest sprasowany jak i kompaktowy, ale przy tym nanosi się, jak kruchy. Kulkowy puder łatwo nabiera się na szeroki pędzelek i kładzie się na skórę delikatnym woalem. Drobno zmielony puder i włączenie do niego migotliwych cząsteczek zdolne schować większość defektów i nadać skórze świeżość i blask.
Właściwość pudru w kulkach w tym, że on nie ma szczelnej kryjącej zdolności, maskujący efekt osiąga się kosztem odbicia światła "światełkami", wchodzącymi do jego składu. Takim pudrem korygują owal oblicza, nadają skórze pożądany odcień i delikatny blask. Właśnie przez to, że kulki nadają twarzy "blask od wewnątrz", ten puder jest tak ceniony przez wiele dziewczyn.
Jakie są kulki?Zależnie od tego, jakie kolory kulek są obecne w słoiczku i w jakiej współzależności, będzie zależał końcowy odcień woalu na obliczu. Puder w kulkach może być w neutralnych tonach, odchodzić do beżowych odcieni, czy różować skórę.
Im bogatsza paleta pudru, tym więcej efektów z niego można otrzymać, dodając czy usuwając z słoiczku kulki. Z tego punktu widzenia taki puder jest prawie uniwersalny. Zimą można usunąć brązowe kulki, latem – białe, dla dziennego makijażu usunąć kulki z błyskotkami, dla wieczorowego przeciwnie, dodać migotliwe.
Kulki różnych odcieni są dodane do pudru, żeby zabezpieczyć maksymalny wizualny efekt od jego zastosowania:
- żółte maskują błękitny ton skóry, wyrównują go;
- zielone – eliminują zaczerwienienia;
- różowe – zabezpieczają zdrowy kolor oblicza;
- fioletowe – ukrywają punktowe zaczerwienienia;
- białe – ukrywają ciemne kręgi, oświecają skórę;
- brązowe – brązują, modelują twarz.
Jak korzystać z pudru w kulkach?
Kulkowy puder doskonale kładzie się na "gołą" skórę z nawilżającym kremem w jakości bazy. Ale najbardziej zadziwiający efekt można otrzymać, jeśli nanosić go na "podkład" z kremem BB, podkładem, czy lekkim bazowym pudrem.
Puszki i gąbki dla kulkowego pudru są bezużyteczne, jego nanoszą tylko pędzlem. Podejdzie dowolny szeroki pędzel z długim i miękkim włosem – pudrowy, pędzel dla różów, pędzel "kabuki". Im miększe są włosy, tym cienkiej będzie warstwa woalu na obliczu. Puder z kulek nabiera się na pędzel kołowymi ruchami po ich powierzchni. Dla intensywnego efektu blasku lepiej nabrać pyłek z dna słoika.
Jak wybrać puder w kulkach?Jeśli nie macie doświadczenia mieszania odcieni kulek, to lepiej wybrać puder z odcieniem bliskim do waszej skóry. Nanieście trochę pudru na skórę: on nie musi zbyt zaciemniać was, wybielać, nadawać różowość, czy żółtość "prosiaczka". Odpowiedni puder na skórze jest niezauważalny, ale przy tym twarz przetwarza się – wychodzi tak zwany efekt Photoshop.
Dla stworzenia oddzielnych efektów jest i puder z mono-kulek: biały wykorzystuje się jak wyświetlacz, brązowy jako bronzer.
Kulki mają tylko jedną wadę: brać ich ze sobą, żeby poprawić makijaż jest niezbyt wygodnie. Słoiczek z kulkami z reguły masywny, nie ma lustra i pędzel do niego należy nosić oddzielnie. Pomimo tych niedogodności efekt, który można otrzymać od umiejętnego użycia "czarownych kulek" nie porówna się z żadnym innym pudrem.
Wytwarzają pudry w kulkach nie tak wiele firm, tym bardziej je można policzyć na palcach jednej ręki. Ale żadna z nich nie może pokonać twórcy najsłynniejszego pudru – Meteoryty od Guerlain. Przepiękne słoiczki Guerlain są jak dzieło sztuki, dawno już stały się przedmiotem kolekcjonowania i kosmetycznego fetyszyzmu milionów kobiet na całym świecie.