Radykalna mastektomia

radykalna mastektomia

Terminem "radykalna mastektomia" w ginekologii przyjęto oznaczać chirurgiczną ingerencję, przy której robi się usunięcie gruczołu mlecznego. Ta operacja jest jedynym sposobem leczenia takiej patologii jak złośliwe nowotwory piersi. Przy czym ona zawsze składa się z dwóch etapów: usunięcie samego porażonego gruczołu mlecznego i pachowych tłuszczowych tkanek, które otaczają żyłę podobojczykową.

Jakie typy radykalnej mastektomii przyjęto wydzielać?

W zależności od tego jakie właśnie grupy mięśni będą dotknięte podczas operacji, przyjęto wydzielać następne typy chirurgicznej ingerencji tego rodzaju:

  1. Radykalna mastektomia według Maddena jest najbardziej funkcjonalnie łagodna. Przy jej przeprowadzeniu resekcja włókien mięśniowych nie robi się, to znaczy, że usuwa się tylko gruczoł i otaczające tkanki tłuszczowe.
  2. Radykalna mastektomia według Patey przypuszcza resekcję włókien mięśniowych, które odnoszą się do mniejszego mięśnia piersiowego, tkanki gruczołowej i otaczającej tkanki tłuszczowej.
  3. Radykalna mastektomia według Halsteda przeznacza się w tych wypadkach, kiedy onkologia okazuje się na późnym etapie i do procesu są załączone otaczające tkanki. Przy czym robi się resekcja jak dużych, tak i małych mięśni piersiowych.

Podstawy rehabilitacji po radykalnej mastektomii

Z reguły kobiety, które przeniosły taką operację, zderzają się ze zjawiskiem lymphostasis – naruszenia odpływu płynu limfatycznego z boku usuwanych piersi. Pierwszą oznaką podobnej komplikacji jest nabrzmiałość ręki.

Żeby uniknąć tego procesu i obniżyć wyniki jego przejawu, kobiecie po operacji przeznaczają:

  • fizyczne ćwiczenia;
  • fizykoterapię: hydroterapia, mechaniczny drenaż limfatyczny, kompresja pneumatyczna i inne.

Lekarze surowo zabraniają poddawać rękę, z boku której przeprowadzała się mastektomia, silnym wysiłkom fizycznym, noszeniu ważkości.

Warto odznaczyć, że zespół rehabilitacyjnych przedsięwzięć podbiera się indywidualistycznie, wychodząc od stopnia naruszenia i typu przeprowadzonej mastektomii.

 
Powiązane artykuły:
Uszczelnienie w klatce piersiowej
Kobieta wie, że okresowo należy przeprowadzać palpację mlecznego gruczołu. Ujawniwszy uszczelnianie w piersiach, nie należy wpadać do paniki, a przejść kompleksową obserwację dla diagnozowania problemu.
Odpowiedzi na krępujące pytania – dlaczego sutki twardnieją?
Sutki ciasno są związane z reproduktywnym systemem kobiety i wahaniami tła hormonalnego. W zwyczajnym stanie one są miękkie, lecz przy podnieceniu i szeregu drugich sytuacji, twardnieją. Dlaczego tak odbywa się?
Dlaczego puchną sutki?
Stan hormonalnego tła w żeńskim organizmie odbija się na samopoczuciu, wyglądzie zewnętrznym. Okresowy naciek sutków również ma miejsce w spisie cyklicznych przemian. Jednak czasami podobny stan nie jest oznaką normy.
Kalendarz dni płodnych – czy można zajść w ciążę nie w okresie owulacji?
Pary często burzą się, czy może kobieta zajść w ciążę nie w okresie owulacji. Omówimy ten problem dokładniej i wyznaczymy, na który okres przypada największa wiarygodność poczęcia.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty