Rasy łajek – opis najbardziej znanych ras

rasy łajek

Istnieje kilka ras psów, które noszą piękną i dumną nazwę łajka. Jednych wyprowadzały do pracy w zaprzęgu, innych – w jakości juhasów, trzecie zwierzęta zostały doskonałymi myśliwymi. Za wiekiem łajki można odnieść do najstarszych ras, co przebywają na służbie u ludzi. Przy czym nasi bohaterzy potrafili zachować dużo jakości, które mówią o pokrewieństwie z dzikimi wilkami i szakalami, które pomagają przetrwać w ekstremalnych warunkach północnych.

Najbardziej znane rasy łajek

Łajka wschodniosyberyjska – opis rasy

Te psy wśród innych łajek są największe. W kłębu mogą oni osiągać 64 cm przy średniej wadze 23 kg. Zabarwienie u nich spotyka się białe, czarno-dziobate, szare, można odszukać psa z brązową i rudą sierścią. Szczenięta łajek wschodniosyberyjskich rosną do większych zwierząt, lecz w odróżnieniu od innych ras rozwijają się nieco wolniej. Przede wszystkim nasi bohaterzy są fachowymi myśliwymi, lecz ich również pomyślnie wykorzystują w zaprzęgu.

rasy łajek opis 1

Łajka zachodniosyberyjska – opis rasy

Wzrost u tych psów jest średni (do 60 cm), waga 18–25 kg, silna budowa ciała, ogon z wyrażonym zawinięciem. Ich budowa ciała różni się minimalnie od wilków. Spotykają się jak biali osobniki, tak i rude, czy szare rozmaitych odcieni. Ta rasa otrzymała największe rozpowszechnienie i popularność za granicą. Wśród łajek jest ona uważana za najbardziej wytrzymałą.

rasy łajek opis 2

Łajka karelo-fińska – opis rasy

Tych sympatycznych psów jeszcze nazywają szpic fiński. One teraz są bardzo rzadkie i zachowały się jedynie w Laponii, niektórych rejonach Karelii, na północy Finlandii. Różni się ta rasa jaskrawą rudą sierścią i najmniejszym rozmiarem wśród łajek. Nawiasem mówiąc charakter mają bardzo obraźliwy, po niesprawiedliwym i zbyt surowym ukaraniu pies może utracić zaufanie do gospodarza.

rasy łajek opis 3

Łajka rosyjsko-europejska – opis rasy

Zabarwienie u tych psów jest albo czarno-białe, albo biało-czarne, w jakimkolwiek wypadku u nich powinna być czarna czy biała plamka sierści. Samce osiągają 57 cm w karku i ważą do 22 kg. Przez budowę ciała ich można zaliczyć do klasycznych psów średniego rozmiaru z suchą postacią, szerokimi plecami i silnymi muskularnymi kończynami. Pies świetnie orientuje się na przyrodzie i jest pierwszorzędnym myśliwym, do dzikich zwierząt u niego wrodzona złośliwość.

rasy łajek opis 4

Samojed – opis rasy

Sierść u tych sympatycznych pięknych psów jest świetna, ma podwójną osłonę i po prostu idealnie podchodzi do warunków polarnych. Zabarwienie u psów jest białe lub z kremowym odcieniem. One wyglądają elegancko i z godnością, różnią się roztropnością, wytrzymałością i miłością do gier, nawet w starości.

rasy łajek opis 5

Łajka jakucka – opis rasy

Z wyglądu nasze zwierzęta są średniego rozmiaru, kompaktowe, z doskonałym dla Północy futrem. Samce są większe niż samice i mogą mieć 56–59 cm w karku. Szczekać te łajki będą tylko przy konieczności, w zwyczajny czas one są milczące. Chociaż wykorzystują je w ojczyźnie zazwyczaj w jakości służących do jazdy psów, przy utrzymaniu w warunkach domowych u łajek jakuckich wyrabiają się niezłe ochronne jakości.

rasy łajek opis 6
 
Powiązane artykuły:
Jak nauczyć psa komendy
Nienauczony rozkazom pies może wyrządzić szkody nie tylko tym kogo otacza, ale i samemu sobie.Toż jeszcze we wczesnym wieku trzeba zacząć edukację pupila. Nasz nowy artykuł pomoże wykształcić psa komendy "fe".
Jak nauczyć psa komendy
Komenda "głos" – jeden z pierwszych kroków w tresurze psów i czasami ona daje się nielekko. W artykule czytamy praktyczne rady jak pomyślnie wykształcić wychowanka tej komendy i cieszyć się swoim kochanym pupilem.
Jak oduczyć psa skakania na gospodarza?
Często psy wyrażają swoją radość i dobry humor skacząc na swojego ulubionego gospodarza. Jednak daleko nie każdy będzie w zachwycie od takich przejawów emocji. Jak oduczyć psa skakać na gospodarza? Opowiemy w artykule.
Pudel – opis rasy, krótka charakterystyka
Za popularnością pudli obchodzą wiele swoich czworonogich kolegów. Pudle są niezwykle rozumne i niezwykle łatwo poddają się nauczaniu. Wszystko o rasie psów pudel, jej właściwościach i odmianach opowiemy w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty