Ratuj swoje ubrania - jak usunąć kłaczki z wełnianego płaszcza?

jak usunąć kłaczki z wełnianego płaszcza

Z żalem oglądamy odzież, która traci swój pierwotny wygląd już po niedługim noszeniu. Kłaczki - to swego rodzaju martwe warstwy tkaniny, fachowcy wykorzystują termin "pelety". Pralnia chemiczna - ostatnia instytucja w walce z problemem. Istnieje mnóstwo podręcznych sposobów jak usunąć kłaczki z tkaniny wełnianego płaszcza.

Przyczyny pojawienia się kłaczków na ubraniach

Najbardziej podatne na uszkodzenia są dzianina i wełna, gdzie dodane są syntetyczne włókna. Na naturalnej bawełnie pelety nie pojawią się. Przyczyną uszkodzenia jest częste tarcie tkaniny o inne powierzchnie, a także i ze sobą (w praniu). Niewłaściwe dbanie o ubrania (użycie nieodpowiedniego proszku, nieprawidłowej temperatury), długie przeciągania nici w materiale, "pulchność" tkaniny - to wszystko może doprowadzić do utworzenia kłaczków. Środek do kłaczków na ubraniach, zależy bezpośrednio od wymogów producenta do ich pielęgnacji. Zwróć uwagę na metkę na wywróconej stronie.

Uczymy się walczyć z mechaceniem

Najbezpieczniejsze usunięcie kłaczków z ubrania, dywanów, mebli tapicerowanych, jest czyszczenie za pomocą specjalnej maszynki. Urządzenie działa na baterie: przykładasz urządzenie do odpowiedniego miejsca i sprawa zrobiona. Pozostaje czyścić kontener, gdzie przenoszą się kłaczki po usunięciu. Cena zależy od szybkości obiegu brzeszczotów w samym korpusie.

Niezłą alternatywą jest maszynka do golenia. Powinna ona być przytępiona, wtedy tkanina płaszcza nie będzie uszkodzona. Zdejmowanie kłaczków z odzieży rozpoczyna się od kołnierza i poruszamy się w dół. Po pracy z "plecami" przystępuj do rękawów i przedniej części.

Może przydać się zwyczajna taśma klejąca. Owiń dłoń, zostając lepką stronę z zewnętrznej strony, potem przeprowadź nią po tkaninie. Żeby jakościowo zebrać kurz i włos, można skorzystać się ze specjalnej rolki do czyszczenia płaszcza czy drobnego papieru ściernego.

Pamiętaj, żeby tkanina pozostawała dłużej reprezentacyjna, trzeba częściej nanosić na jej powierzchnię środek antystatyczny.

 
Powiązane artykuły:
Pielęgnacja odzieży wierzchniej - jak prać wełniany płaszcz?
Wełnę można nazwać jedną z najbardziej kapryśnych tkanin, toteż żeby zagwarantować swojej odzieży długi termin użytkowania, trzeba okazać szczególną uprzejmość w odejściu się z nią. Jak poprawnie prać wełniane palto, opowiemy w artykule.
Pielęgnacja skórzanej kurtki - porady Pani domu
Skórzana kurtka jest bardzo wygodna i praktyczna, łatwo poddaje się praniu i czystce.Jednak należy pamiętać, że regularna opieka może beznadziejnie zepsuć waszą rzecz. Wszystko o regularnej opiece za skórzaną kurtką czytamy dalej.
Jak czyścić skórzaną kurtkę?
Przy całej swojej praktyczności, kurtka ze skóry też czasami się brudzi i nie zawsze można obejść się wilgotną gąbką. Wiadomo, zawsze poratuje pralnia chemiczna, ale jednak doradzamy spróbować oczyścić waszą kurtkę samodzielnie. O efektywnych sposobach czystki skórzanych rzeczy, opowie artykuł.
Jak dbać o kożuch, żeby długo ci służył?
Naturalne i sztuczne futerka – najpopularniejsza zimowa odzież. Przy regularnej opiece ona będzie służyła długo, nie tracąc swoich tak estetycznych, jak i cieplnych właściwości. O sposobach dbania o futerko, czytamy dalej.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty