Rodzaje agresji

rodzaje agresji

Określenie „agresja” w psychologii, przez wielu uczonych jest traktowana, jako nie zawsze odpowiednia forma zachowania, która jest szkodliwa dla otaczających. To kara, rujnujące zachowanie, które wpływa na powszechnie przyjęte normy społeczne, powodując duży dyskomfort psychologiczny. Są to plotki, rozprzestrzenienie fałszywej informacji, zabójstwa, samobójstwa, wroga fantazja.

W świecie zwierząt agresja pomaga przetrwać, natomiast w świecie cywilizowanym w wyniku agresji, wynikają różne choroby przewlekłe pracowników biurowych, którzy nie mają możliwości wyrzucić na zewnątrz nadmiaru negatywnych emocji, niezadowolenie kierownictwem lub autorytetami.

W zależności od tego, co ma celu agresor i jakiej reakcji on oczekuje od swojej ofiary, wyróżniane jest osiem rodzai agresji:

 • sprowokowana - takie zachowanie człowieka atakującego ,zostało sprowokowane;
 • niesprowokowana - ofiara w żaden sposób nie prowokowała atakującego;
 • ochronna - odpowiedź na przemoc;
 • agresja, która jest wynikiem irytacji - działania, które dają możliwość pozbyć się irytacji;
 • pobudzająca - przyczyna owych działań tkwi w tym, że człowiek pragnie otrzymać bodziec do działań;
 • sankcjonowana - wspiera normy społeczne.

Rodzaje agresji

Agresja werbalna

Ogromny wpływ na człowieka, wywiera tak zwana agresja werbalna (słowna) - ofiara może być pobudzana do myśli samobójczych, nawet poprzez Internet. Przejawia się ona w postaci krzyku, obraz, plotek,kłamstwa. Z przykrością można stwierdzić, że taki rodzaj negatywnego oddziaływania, otrzymał powszechne rozprzestrzenienie dzięki sieciom społecznym, a szczególnie ostro reagują nastolatkowie i młodzież, czasami nawet są samobójstwa.

Agresja społeczna

Ogromne rozmiary przybrała agresja społeczna. Przykładem tego rodzaju, może być wywieranie presji przez państwo na obywateli, natomiast odpowiedź będzie przejawiać się w postaci negatywizmu, obraz, podejrzliwości, agresji w odpowiedzi.

Agresja według metody Bassa-Darky

Ostatnie wymienione przejawy agresji, określane są za pomocą testów według metody Bassa-Darky. Jest przeznaczony do tego, aby diagnozować agresję człowieka. Metoda jest w postaci ankiety, składającej się z 75 twierdzeń. W końcu, na podstawie otrzymanych odpowiedzi, zostaje określony poziom agresywności i wrogich reakcji.

Jak pozbyć się agresji?

Pozbyć się agresji, człowiek będzie mógł tylko wtedy, gdy zrozumie przyczyny jej pojawienia się, zażywając tabletki antydepresyjne lub skorzystać z porad psychologa, zacząć uprawiać sport, masaż, terapia herbaciana.

Najbardziej narażeni są:

 • Osobistości demonstracyjne lub narcystyczne;
 • Osoby chore psychicznie;
 • Ludzie, którzy mają depresję związaną z trwogą;
 • Nastolatkowie;
 • Osoby emocjonalnie niezrównoważone;
 • agresja_v_psyhologii
 • Agresywny, po urazach głowy.
 • Inne przyczyny: alkohol, narkotyki, aspołeczny styl życia.

Zwalczając agresję, należy zrozumieć cały mechanizm przejawiania się agresji. Często myślimy, że agresja zaczyna się od wrogości, od negatywnego stosunku do świata i systemu wartości, na podstawie którego człowiek ocenia ludzi, przedmioty, zjawiska. Następnie pojawia się gniew, który pobudza człowieka do działań, a działaniami lub zachowaniem człowieka jest agresja. Jednak na podstawie istniejących rodzai agresji, można stwierdzić, że agresji nie zawsze towarzyszy gniew. Również zły człowiek, nie zawsze musi być agresywnym.

 
Powiązane artykuły:
Senność - przyczyny
Jak można zasypiać w najbardziej nieodpowiedniej chwili, na przykład przy przeglądzie ciekawego melodramatu, czy w wagonie dusznego metra? Jednak od podniosłej senności cierpi co drugi mieszkaniec naszej planety. Zorientujmy się w czym przyczyny nadmiernej senności i zmęczenia.
Skutki niedosypiania
W naszych czasach stałego pośpiechu i braku czasu, nie ma ludzi, którzy chociażby z rzadka nie chcieliby kompensować braku czasu do pracy czy innych spraw, kosztem snu. Ale ważne jest wiedzieć, że nadużycie takimi metodami doprowadza do niedosypiania, co może zaznaczyć się na waszym zdrowiu.
Życie w harmonii
Kto z nas nie chce budzić się rano w dobrym nastroju i każdym centymetrem swojego ciała odczuwać, jak przepiękne jest życie. A domagać się całego tego z jednej strony jest łatwo, a z drugiej - trudno. Przecież należy po prostu znaleźć harmonię w sobie.
Po co człowiekowi obcowanie?
U każdego na pewno bywają mimo wszystko momenty, kiedy chce się uciec od wszystkich, nikogo nie widzieć i w ogóle nie chce się żadnych kontaktów z ludźmi. Jednak to szybciej tymczasowa reakcja. Przecież żaden człowiek nie może żyć bez innych ludzi i bez obcowania z nimi.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty