Rodzaje ćwiczeń fizycznych - dobieramy odpowiedni wysiłek fizyczny

rodzaje ćwiczeń fizycznych

Istnieje kilka rodzajów ćwiczeń fizycznych, które dzielą się według określonych kryteriów. Podobny podział, pomaga lepiej orientować się w kierunkach ćwiczeń i wybrać odpowiedni dla siebie.

Typy ćwiczeń fizycznych

Aby od treningu uzyskać pożądany wynik, ważne jest skupić się na ćwiczeniach, które mają absolutnie różne kierunki.

Według ilości mięśni, które otrzymują obciążenie:

  1. Lokalne (izolacyjne) - ćwiczenia, podczas których bierze udział niewielka ilość mięśni, około 1/3 całej masy. Tu wchodzą różne ćwiczenia dla poszczególnych grup mięśniowych, które są w gimnastyce, fitnessie, kulturystyce itp.
  2. Regionalne - podczas wykonania takich ćwiczeń obciążenie otrzymuje od 1/3 do 1/2 mięśniowej masy całego ciała. Zazwyczaj są to ćwiczenia na górne kończyny i mięśnie tułowia.
  3. Globalne - ogólne ćwiczenia fizyczne, które pozwalają włączyć do treningu dużo mięśni, więcej niż 1/2 całej masy. W tą kategorię można wliczyć bieg, jazdę na rowerze i tak dalej.

Według rodzaju mięśniowego skrócenia:

  1. Statyczne - podczas wykonania takich ćwiczeń ciało nie przesuwa się w przestrzeni, na przykład utrzymywanie sztangi.
  2. Dynamiczne - dla takich ćwiczeń jest charakterystyczny izotoniczny typ mięśniowych skróceń, na przykład jest to pływanie, spacery i inne.

Najczęstsze rodzaje specjalnych i ogólnych ćwiczeń fizycznych:

  1. Siłowe - ćwiczenia sprzyjają wzmocnieniu i zwiększeniu objętości mięśni. Z ich pomocą można jeszcze efektywnie pozbyć się od zbędnej wagi. Treningi odbywają się ze swoją czy dodatkową wagą, a jeszcze są ćwiczenia na trenażerach.
  2. Aerobowe - ćwiczenia, które pomagają trenować serce, oddychanie i wytrzymałość. Jeśli chce się schudnąć, to takie ćwiczenia powinny być w kompleksie. Należą do nich bieganie, pływanie, tańce, piłka nożna i inne.
 
Powiązane artykuły:
W czym korzystne jest pływanie - czyli dlaczego warto pływać?
W korzyści pływania już dawno nikt nie wątpi, lecz mało kto zna wszystkie zakresy działania na nasz organizm tego rodzaju sportu. Nasz artykuł opowie o korzyści pływania i o tym, komu ono jest polecane.
Jak wybrać skakankę, żeby prawidłowo ćwiczyć
Wielu trenerów jednomyślnie mówi, że jednym z najbardziej dostępnych, ale efektywnych pocisków, korzystnie udziela się prosta skakanka. Nasz artykuł opowie o tym, jak poprawnie dobrać skakankę według wzrostu i wagi.
Korzyści uprawiania sportu dla ciała i umysłu
Na szczęście, we współczesnym świecie sport nabiera coraz większej popularności i staje się coraz bardziej masowy. W tym artykule opowiemy o korzyściach sportu dla piękna i zdrowia człowieka.
Rodzaje sportu dla dziewczyn - różne dyscypliny sportowe
W życiu współczesnej dziewczyny sport odgrywa bardzo dużą rolę. Przecież uprawianie sportu pomaga nie tylko podtrzymywać swoje ciało w formie - regularne odwiedzanie sportowych sekcji pomaga wzmocnić zdrowie, zwiększyć odporność.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty