Rodzaje i przeciwwskazania masażu dla kobiet w ciąży

masaż dla kobiet w ciąży

Niektóre kobiety nie wyobrażają sobie życia bez masażu. Dowiedziawszy się o swojej ciąży, stawiają pytanie:czy dozwolony jest masaż dla kobiet w odmiennym stanie? Zacząć należy od tych przypadków, kiedy masaż podczas ciąży jest przeciwwskazany:

  • zagrożenie przerwania ciąży (główne przeciwwskazanie);
  • silne,ostre bóle w plecach;
  • choroby zakaźne;
  • obecność wysokiej temperatury;
  • zaostrzenie przewlekłych chorób narządów wewnętrznych;
  • choroby skóry;

Również należy powiedzieć, że nie poleca się masażu na początku ciąży. W pierwszym trymestrze, żeby nie zaszkodzić dziecku, lepiej stosować automasaż pod postacią lekkiego gładzenia.

Kiedy trzy miesiące już minęły, i nie ma innych przeciwwskazań opisanych powyżej, wątpliwe jest zabronienie masażu przez lekarza. Tu należy rozpatrzyć, który masaż można robić i jak masować kobiety w ciąży. Kategorycznie nie wolno stosować wibracji i postukiwania oraz masażerów elektrycznych. Najlepiej masować codziennie przez 15–20 minut różne części ciała (częściej powtarzając w niepokojących miejscach). Pozycje należy wybierać taką (na plecach, na boku, na brzuchu, siedząc), żeby mięśnie były maksymalnie rozluźnione.

Rodzaje masażu dla kobiet w ciąży

Dalej rozpatrzymy jakie rodzaje masażu dla kobiet w ciąży istnieją.

Masaż pleców w czasie ciąży

Masować bezpośrednio kręgosłupa nie wolno, masuje się zazwyczaj mięśnie. Najpierw robi się gładzenie, potem rozcieranie i tylko potem ugniatanie. Przy czym należy stosować się do samopoczucia ciężarnej kobiety. Nie powinno być dyskomfortu i bólu. Szczególną uwagę należy zwrócić na dolną część pleców – miejsce największego obciążenia.

Masaż nóg w czasie ciąży

Ten rodzaj masażu jest bardzo pożyteczny, ponieważ na nogi jest największe obciążenie. Mogą powstawać obrzęki, nacieki, drgawki. Masaż nóg polepsza krążenie krwi i pomaga ulżyć nieprzyjemnym objawom. Wykonuje się on również najpierw pod postacią gładzeń, potem przechodzi do rozcierania. Masuje się nogi po kolei, najpierw jedną, poruszając się od stopy do biodra, potem drugą.

Masaż piersi w czasie ciąży

Główny cel tego rodzaju masażu – przygotowanie piersi do karmienia. Robić go należy bardzo starannie i ostrożnie. Wykonuje się masaż kołowymi ruchami, skierowanymi od podstawy mlecznego gruczołu do sutka. Masaż sutków przy ciąży nosi szczególnie łagodny charakter. Nie rekomenduje się mocno naciskać ich, ponieważ przy stymulacji sutków odbywają się skurcze macicy, co może doprowadzić do poronienia.

Masaż twarzy w czasie ciąży

Taki masaż jest bardziej kosmetycznym zabiegiem niż medycznym. Tu wykorzystują się gładzące i lekko postukujące ruchy.Aby zabieg przyniósł maksimum korzyści, po nim rekomenduje się zrobić maseczkę.

Masaż brzucha

Masaż brzucha przy ciąży robi się z dużą ostrożnością. Głównym jego celem jest zmniejszenie pojawienia się rozstępów. W tym wypadku rekomenduje się użycie kosmetycznych środków i olejów. Zabieg przeprowadza się lekkimi poszczypującymi ruchami po całym brzuchu (z wyjątkiem podbrzusza). Bólowych odczuć być nie powinno.

Masaż antycellulitowy w czasie ciąży

Często u kobiet w czasie ciąży może pojawić się cellulit. Przyczyną tego są hormony i obniżenie fizycznej aktywności. Większość rodzajów antycellulitowego masażu są przeciwwskazane przy ciąży wskutek bolesności i wpływu na ciśnienie tętnicze. Masaż bańkami masaż śpiny dla kobiet w ciąży  jako odmiana antycellulitowego masażu przy ciąży odnosi się do zakazanych rodzajów.

Masaż krocza w czasie ciąży

To jeden z najbardziej pożytecznych rodzajów masażu, ponieważ jest bardzo efektywnym sposobem przygotowania się do porodu (profilaktyki zerwań). Zabieg rekomenduje się przeprowadzać wieczorem po prysznicu i robić to w 8–9 miesiącu ciąży.

Bez względu jaki dopuszczalny rodzaj masażu by wybrała kobieta, w pierwszej kolejności należy poradzić się swojego lekarza. Jeśli przeciwwskazań nie ma, to przyniesie on korzyść nie tylko przyszłej matce, ale i dziecku.

 
Powiązane artykuły:
Ślad białka w moczu w ciąży
Ślady białka w moczu spotykają się często w okresie ciąży, przecież system wydzielania, jak i dowolna inna, wypróbowuje podniosłe obciążenie w okresie ciąży. Zorientujemy się, czy warto kobiecie trwożyć się z tego powodu.
Badania krwi w ciąży
Badania krwi w ciąży ma ważne diagnostyczne znaczenie. Rozpatrzymy dokładniej, które właśnie badania należy przejść przyszłej mamie w ciąży.
Kiedy widać jajo płodowe na USG?
Zarodek rośnie bardzo szybkim tempem i przez pewien czas po zapłodnieniu jego już można ujawnić na USG. Kiedy to zdarza się i kiedy fakt ciąży można potwierdzić metodą aparatu USG? O tym powiemy dalej.
Czym grozi niska hemoglobina w ciąży?
Poziom hemoglobiny niżej normy w ciąży jest skrajnie niebezpieczny dla płodu, toż ten wskaźnik jest ważny w ciągu całej ciąży. Zorientujemy się, czym zagraża obniżenie koncentracji tej substancji we krwi.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty