Rodzaje serów, podział i wartości odżywcze

Istnieją setki rodzajów rozmaitych serów, klasyfikować które można według różnych względów. Każda z odmian ma osobną technologię przygotowania i stosowanie w kulinarii, zorientować się w których czasem jest bardzo nieprosto. W tym celu rozstrzygnęliśmy stworzyć niewielki spis bazowych rodzajów serów, które koniecznie trzeba znać każdemu zwolennikowi tego wyrobu mleczarskiego.
Sery z porostem pleśniowym – rodzaje
Wszystkie rodzaje szlachetnych serów z porostem pleśniowym można rozdzielić na dwie kategorie.
Sery kategorii pierwszej przygotowują się z owczego mleka i zakażają się błękitną pleśnią Penicillium roquefort i nazywają się Rokfor. Podczas wytrwania, które trwa niemniej 5 miesięcy, pleśń rozdziela się w grubości produktu, stwarzając niewielkie kieszonki. Po zakończeniu dojrzewania ser staje się bardzo miękkim, łatwo kruszy się i ma dosyć drastyczny smak i aromat. Rokfor najczęściej jedzą samodzielnie, czy w połączeniu z miodem i orzechami.

Sery kategorii drugiej są pokryte motyką białej pleśni – Brie, Camembert. Niedoświadczonemu amatorowi serów wyróżnić Brie od Camembert jest dosyć nieprosto. Oba gatunki są zakażone Penicillium candidum, przygotowują się z krowiego mleka i dojrzewają o wiele szybciej niż gatunki z błękitną pleśnią – zaledwie trzy tygodnie. Takie sery różnią się lekkim grzybowym aromatem, śmietankową teksturą i smakiem. Ich można podawać jak samodzielnie, tak i w składzie kanapek, one doskonale zapiekają się i są dobre dla obsmażenia we fryturze.

Rodzaje miękkich serów kwasowych
Miękkie młode sery zawsze wytrzymują się w solance. Istnieją trzy główne gatunki takich serów i o każdym z nich krótko opowiemy niżej.
Pierwszy, nie najpopularniejszy w naszych krajach miękki ser – francuski Chewre z koziego mleka. W praktyce taki ser rzadko długo zachowuje się w solance, ponieważ jego przy okazji jedzą od razu po przygotowaniu. Nie rzadko do Chewre dodają trawy, a podają w sałatach czy samodzielnie, zawczasu obsmażywszy.

Druga odmiana już jest o wiele popularna – Feta. Ten grecki ser gotują się z mieszanki koziego i owczego mleka, a od razu po gotowaniu skrzepy sprasują i zostawiają w skoncentrowanej solance. Kawałeczki Fety można przygotować na grillu, polawszy oliwą, czy dodawać do przystawek.

WłoskaMozzarella, zapewne najbardziej popularny wśród głównych rodzajów miękkich serów. Jego gotują z krowiego czy mleka bawolic według bardzo niezwykłej technologii: skrzepy tłoczą i rozciągają, w wyniku pokłady sera zawierają się jeden na jeden i prasują się razem, a gotowy produkt zostawiają w słonym rozczynie. Różniąc się swoim wyrażonym śmietankowym smakiem, Mozzarella jest dobra w przystawkach i zrozumiale w pizzy.

Jakie są rodzaje twardych serów?
Twardych gatunków sera istnieje znacznie więcej, czym wszystkich miękkich razem wziętych, ich dokładnie wystarcza dla ułożenia oddzielnego materiału, lecz tu zatrzymamy się tylko na bazowych odmianach.
Szwajcarski Ementaler gotują z krowiego mleka. Jego łatwo można wyróżnić wśród innych, ponieważ on ma duże otwory w grubości, które stwarzają bakterię, które wydzielają dwutlenek węgla przy wchłanianiu mlecznego kwasu. To słodkawy ser, który dobrze topi się, a toż pasuje do dowolnych gorących potraw.

Angielski Cheddar, zapewne ma największą ilość odmian wśród mnóstwa różnych rodzajów twardego sera, ponieważ jego receptura zaznaje dużych przemian na różnych produkcjach, a końcowy smak, twardość i nawet kolor wyznaczają się trwaniem wytrzymania, które musi składać niemniej roku. Ten ser jest uniwersalny, a toż dobry jak w kanapce, tak i na placku serowym.

Parmezan – jeszcze jeden popularny włoski ser, który często robią nieprawidłowo po całym świecie. Prawdziwy Parmezan różni się lekkim karmelowo-orzechowym smakiem, on jest bardzo twardy i łatwo kruszy się. Pasuje do pasty, sałatek i zupek.
