Rodzaje uczuć i emocji człowieka - jakie istnieją uczucia

jakie istnieją uczucia

Nasze emocje i uczucia są reakcją na wydarzenia, które odbyły się lub trwają nadal. One są produktem myślenia, przeżyć i nagromadzonego doświadczenia. Rozpatrzymy dokładniej, jakie istnieją rodzaje uczuć.

Jakie istnieją narządy zmysłów?

 1. Wzrok. Jest jednym z najważniejszych narządów zmysłów. Za jego pomocą człowiek otrzymuje około 95% informacji. Pozwala on nie tylko rozpoznać przedmiot, ale i zrozumieć jego położenie w przestrzeni, śledzić jego przemieszczanie, rozpoznawać kolory i jaskrawość.
 2. Słuch. Pozwala usłyszeć informację nawet z dużej odległości. Bez niego ludzie tracą zdolność wyraźnej wymowy, a zwierzęta nie mogą ratować się przed drapieżnikami, znajdować zdobyczy.
 3. Równowaga. Aparat przedsionkowy pozwala wyznaczać położenie ciała i orientować się w przestrzeni. Bierze udział w koordynacji ruchowej.
 4. Smak. Nasz język posiada receptory smakowe, które reagują na słone, słodkie, kwaśne, gorzkie i tak dalej. Pomagają rozpoznawać nie tylko smaki ale też węchowe pomagają temperaturę, ból, węchowe i i dotyk.
 5. Dotyk. dotykanie przedmiotów przekazuje nam informację o rozmiarze, powierzchni, formie, gęstości oraz innych właściwościach przedmiotu. Człowiek może nauczyć się poznawać wibracyjne uczucie, które ma duże znaczenie dla głuchych ludzi.
 6. Węch. W nosie są komórki węchowe, każda z nich wyczuwa pewne substancje i wysyła do mózgu impuls. Warto pamiętać, że ulotne i rozpuszczalne substancje mogą powodować podrażnienie komórek węchowych.

Jakie istnieją uczucia i emocje?

 1. Znużenie — stan, który sprzyja rozwojowi pewnych przyzwyczajeń.
 2. Zdziwienie — neutralna emocja, która jest związana z reakcją na niespodziankę. hamuje wszystkie emocje, które pojawiają się po zdziwieniu.
 3. Gniew — negatywny stan. Kiedy ktoś chce coś zrealizować, lecz coś mu przeszkadza to zrealizować, wówczas ogarnia go złość, która stopniowo przekształca się na gniew.
 4. Pogarda — negatywna emocja, która powstaje między ludźmi z różnymi życiowymi pozycjami i poglądami. Jeśli człowiek ocenia zachowanie swojego vis-a-vis jako podłą osobistość, pojawia się to wrogie uczucie.
 5. Wstyd — stan, który wyraża się w uświadomieniu człowiekowi własnych błędów. Takie odczucie obejmuje go, kiedy on nie potrafi sprostać własnym nadziejom i oczekiwaniom otoczenia.
 6. Radość — pozytywna emocja, związana z możliwością zadowolenia i zaspokojenia ludzkich potrzeb. To uczucie towarzyszy z zadowoleniem z samego siebie i światem zewnętrznym. Jakie istnieją uczucia związane z uczuciem radości? To zadowolenie, triumfowanie, zachwyt, poczucie błogości i tak dalej.
 7. Męka — negatywne odczucie, które ma ścisły związek z niemożliwością zadowolenia bardzo ważnych potrzeb. To asteniczna emocja, która często powstaje podczas stresu. Najcięższą formą męki jest smutek.
 8. Odraza —oczywiście negatywna emocja. pojawia się w otoczeniu pewnych rzeczy lub osób. Kontakt z nimi powoduje zaprzeczenie etycznym i moralnym zasadom ludzi.
 9. jakie_są_uczucia
 10. Lęk — negatywna emocja, która jest związana z zachwianiem poczucia bezpieczeństwa. Kiedy człowiek przeżywa emocję lęku, ma on niedostateczną informację o wyniku konkretnych wydarzeń, co zmusza go do niepokoju.
 11. Wina — negatywny stan. Wyraża się w uświadomieniu podłości swojego uczynku i jego przyjęciu. To uczucie wzbudza współczucie, skruchę i pragnienie skorygowania sytuacji albo też zmienić się osobiście.

Teraz wiecie jakie istnieją uczucia. Przytoczyliśmy listę najważniejszych emocji Izarda Kerrola, znanego amerykańskiego psychologa.

 
Powiązane artykuły:
Fizjologiczne szczególności temperamentu – 4 typy temperamentu
Fizjologiczne szczególności temperamentu wyznaczają się typem układu nerwowego. Czym bardziej jaskrawo jest wyrażona jedna właściwość układu nerwowego, tym mniej przejawia się odpowiednia właściwość temperamentu.
Jak zostać arogantką w krótkim czasie?
Arogantkami poza oczyma nazywają kobiety, które na pierwszym miejscu stawiają własne pragnienia, potrzeby i ambicje. One nie certują w środkach osiągnięcia swoich celów, nie boją się być niestandardowe, jaskrawe i egoistyczne.
Korzystne ćwiczenia – jak odnowić pamięć?
Zaburzenia pamięci może powodować wiele przyczyn. Ale nie powinniśmy pogodzić się z tym procesem. Za pomocą prostych metod pamięć można nie tylko odzyskać, lecz również i poprawić. Czytamy o tym dalej.
Jak rozwinąć mózg na 100%?
Człowiek wykorzystuje możliwości swojego mózgu tylko na 10%, a można rozwinąć go na 100. Co do tego jest potrzebne? Dowiedzieć się o tym można prosto teraz z naszego artykułu, poświęconemu temu tematowi.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty