Rodzina i wartości rodzinne – po co rodzina powinna je pielęgnować?

rodzina i wartości rodzinne

Rodzina – to maleńkie państwo ze swoimi mieszkańcami i ustawodawstwem, stworzone na podstawie miłości i powagi. Każda mocna rodzina ma własne wartości, które pomagają owej jednostce społeczeństwa zachować swoją całość.

Podstawowe wartości rodziny

Ludzi, dla których rodzina – podstawowa wartość, staraj się przestrzegać podstawowych zasad moralnych, które wzmacniają miłość, zaufanie członków rodziny.

Miłość w rodzinie – istotna wartość rodzinna i jeśli pragniesz zachować owe uczucie, coraz częściej mów swoim bliskim, że ich kochasz. Powiedzieć o miłości można i trzeba nie tylko za pomocą słów – o twoich uczuciach świadczą twoje uczynki – przyjemne niespodzianki pod poduszkę, filiżanka herbaty, ciepła kołdra w czasie jesiennych wieczorów, kolacja ze świecami, rodzinny spacer w parku.

Młoda rodzina powinna pielęgnować również inne wartości rodzinne:

  1. Poczucie własnego znaczenia dla każdego członka rodziny – każdy członek rodziny powinien wiedzieć, że go kochają i potrzebują.
  2. Powaga – tolerowanie uczuć, zainteresowań, myśli innego człowieka.
  3. Uczciwość – jeśli w rodzinie nie ma owej wartości to oznacza, że nie ma powagi do osobowości innego człowieka.
  4. Przebaczenie – musisz nauczyć się przebaczać ludziom, którzy popełnili błąd.
  5. Hojność – w rodzinie trzeba oddawać, nie zastanawiając się nad tym, co dostaniesz w zamian.
  6. Odpowiedzialność – owa wartość jest potrzebna dla spokoju innych członków rodziny, którzy wiedzą, że ktoś im zawsze pomoże.
  7. Komunikowanie – owa wartość sprzyja wzmocnieniu rodziny, brak komunikowania doprowadza do rozpadu rodziny, nieporozumień.
  8. Tradycje – jedna z podstawowych wartości rodziny to unikatowość, charakterystyczna tylko dla ciebie i twojej rodziny.

Znaczenie rozwoju wartości rodzinnych we współczesnej rodzinie

Dla dzieci rodzina – to praktycznie cały świat. Współczesne tradycje i wartości w pierwszych latach ich życia są podstawowym źródłem wiedzy nie tylko o świecie fizycznym, ale również o świecie uczuć. Wszystko co dziecko dowie się o swojej rodzinie stanie się podstawą jego światopoglądu. Z tego więc powodu szczęśliwe rodziny to źródło zdrowego pokolenia dla społeczeństwa.

 
Powiązane artykuły:
Kłótnie rodzinne –  czyli dlaczego dochodzi do awantur?
Rodzinne kłótnie – zjawisko zwyczajne chociaż i bardzo nieprzyjemne i spotyka się absolutnie w każdej rodzinie. Jednak bardzo ważne wiedzieć o tym, jak obejść ostre kąty podczas niesnasek i jak sprowadzić konflikt.
Jak postawić teściową na miejsce?
O stosunkach z teściową chodzi masa anegdot, lecz kto zderzał się z problematycznymi stosunkami z matką, tamtym nie do śmiechu. Ten artykuł opowie o tym, jak postawić na miejsce teściową nie psując stosunku z małżonkiem.
Obowiązki żony przed mężem, czyli szczęśliwe małżeństwo
W tym artykule porozmawiamy o obowiązkach żony przed mężem, o których nawiasem mówiąc niektóre zapominają, co nierzadko staje się przyczyną sprzeczek i nieporozumień, co narusza harmonię rodzinnego życia.
Co robić, jeśli pije mąż i czy warto mu pomagać?
W tym artykule dotkniemy tematu alkoholowej zależności w rodzinie i opowiemy o niektórych sposobach wyjścia z sytuacji,która nastała i jak postępować kobietom, kiedy mężczyźni systematycznie piją ponad normę.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty