Rodzina niepełna, czyli konsekwencje samotnego rodzicielstwa

rodzina niepełna

Rodzina jest jednym z głównych celów każdego człowieka, ponieważ w niej spędzamy większość swojego życia. Choć ilu masz przyjaciół, żaden z nich nie zastąpi ciepła i spokoju, które daje rodzina.

Co to znaczy, że rodzina jest niepełna?

Dziś niestety trudno jest zdziwić kogoś podobnym zjawiskiem. Definicja ''rodzina niepełna'' oznacza, że dziecko jest wychowywane tylko przez jednego z rodziców. Dzieje się to z różnych przyczyn: dziecko urodziło się poza małżeństwem, rodzice są w separacji, rozwód lub nawet śmierć jednego z rodziców. Oczywiście taka opcja nie jest idealną dla dziecka, ale czasami i taka rodzina jest źródłem radości, wolności, szczęścia, których nie można osiągnąć w zwykłej rodzinie. Rozpatrzymy bardziej szczegółowo, jaka rodzina jest rozbita i niepełna.

Rodzaje rodzin niepełnych: rodziny z jednym rodzicielem ojcem lub matką. Najbardziej powszechnym jest samotne macierzyństwo kobiet. Kobieta w czasie ciąży, porodu, karmienia bardzo zbliża się z dzieckiem. Oprócz tego istnieje stereotyp, że opieka nad dziećmi spoczywa wyłącznie na kobiecych ramionach, a ojciec jest w stanie być wychowawcą. Jednak eksperci uważają, że ojciec reaguje na płacz i uśmiech dziecka tak samo jak i kobieta. Rodziny niepełne z samotnym ojcem w dzisiejszych czasach spotykają się rzadziej na skutek różnych okoliczności. Ojcowie biorą na siebie odpowiedzialność za wychowanie dziecka od wczesnego dzieciństwa, dlatego ich nieobecność stała się bardziej zauważalna, ale częściej są oni żywicielami niż wychowawcami.

Wychowanie w rodzinie niepełnej

Gdy w takiej rodzinie jest kilkoro dzieci, to trochę rekompensuje niepełność. Najstarsze dziecko może stać się przykładem dla młodszego, jeśli dorośli się prawidłowo zachowują. Wiadomo, że w rodzinach niepełnych dzieci znacznie mniej rywalizują między sobą i bardziej są przywiązani emocjonalnie do siebie. Rodzicom, którzy wychowują dzieci w niepełnych rodzinach, chcemy dać kilka porad:

  1. Rozmawiaj z dzieckiem i słuchaj go. Bądź z nim zawsze w kontakcie. Dla niego ważne, aby być wysłuchanym, kiedy opowiada o przedszkolu lub szkole.
  2. Odnoś się z szacunkiem do pamięci o przeszłości.
  3. Naucz zachowania odpowiadającego jego płci.
  4. Nie przekładaj funkcji innego rodzica na ramiona dzieci.
  5. Spróbuj wejść w nowy związek małżeński i powrócić do życia w pełnej rodzinie.

Cechy rodzin niepełnych

W osieroconych rodzinach, mimo utraty kogoś bliskiego, pozostali członkowie rodziny wykazują jedność i podtrzymują więzi rodzinne ze wszystkimi krewnymi w linii zmarłego. Taka więź istnieje i po zawarciu drugiego małżeństwa, bo to jest normą.

W rodzinach rozwiedzionych dziecko doznaje urazu psychicznego, jego męczą poczucie strachu, wstydu. Dlatego dziecko ma nadzieję, że rodzice się zejdą, wrócą do siebie i wszystko będzie ''po staremu''.

Rodzina niepełna może powstać, jeśli ojciec nie akceptuje ciąży i kobieta decyduje się wychowywać dziecko sama. Wtedy pojawia się niebezpieczeństwo, że samotna matka potem będzie ingerować w rodzinę dziecka i nie będzie chciała je z nikim dzielić.

Dziś dość często młode pary w przypływie emocji rozwodzą się, nie myśląc przy tym jak będzie rosnąć ich dziecko i jak nowe okoliczności związane z życiem w rodzinie niepełnej wpłyną na jego stan psychiczny.

Badania psychologiczne rodzin niepełnych pokazują, że dzieci w takich rodzinach są podatne na zaburzenia układu nerwowego, u nich spadają wyniki nauczania, mają niskie poczucie własnej wartości.

Dlatego przed podjęciem jakiekolwiek decyzji w sprawie rodziny, dobrze pomyśl o swoich uczuciach, o tym jakie to będzie miało konsekwencje dla dziecka. Tylko cierpliwość i zrozumienie dla uczuć dziecka pomogą stworzyć prawdziwą rodzinę, a wraz z tym i szczęśliwe dzieciństwo.

 
Powiązane artykuły:
Zasady zachowania w rodzinie, czyli rodzinny savoir-vivre
Usłyszawszy o tym, że w rodzinach powinny być konwenanse, wiele osób na pewno zdziwią się. Tak dlaczego należy umieć dotrzymywać się rodzinnych reguł i po co one są potrzebne? Na to pytanie my chcemy odpowiedzieć.
Rola ojca w rodzinie, czyli funkcja mężczyzny we współczesnej rodzinie
Współczesne kobiety na tyle nawykły być samodzielne, że całkiem dopuszczają nieobecność mężczyzny obok siebie. Tak i rodziny, w których jest tylko matka i dziecko, też na dzisiaj to nie rzadkość.
Problem rozbitych rodzin – czyli co grozi dzieciom rozwiedzionych rodziców?
Niepełne rodziny – smutna rzeczywistość współczesnego społeczeństwa. Dużo rodzin rozpadają się z tych, czy innych przyczyn. O tym, z którymi problemami należy zetknąć się tym, kto znajduje się w statusie niepełnej rodziny, porozmawiamy dalej.
Szczęśliwe małżeństwo, czyli recepta na udany związek
Szczęśliwe małżeństwo – marzenie dowolnej przepięknej panienki. Lecz po weselu u większości z par otwierają się oczy i zapada rzeczywistość. Jednak szczęśliwy brak to nie mit i każda z nas może zbudować jego swoimi rękami.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty