Rokitnik – stosowanie, korzystne właściwości

Owa roślina rośnie w postaci dzikiej w Himalajach i Mongolii, Europie Zachodniej, na południowym wschodzie Ukrainy, w Azji Mniejszej, w Średniej Azji, w Mołdawii, Kazachstanie i na Kaukazie. Właściwości lecznicze rokitnika znane są na całym świecie. Do leczenia stosowane są wywary z liści tej rośliny.
Starożytni mongolscy i zielarze z Tybetu używali liści i owoców rośliny do leczenia skórnych, żołądkowych chorób, chorób stawów. Rokitnik jest ceniony dzięki kwaśnosłodkim i aromatycznym owocom, które zawierają około 11% cukru. Kwas jabłkowy, bursztynowy i szczawiowy również jest używany do produkcji oleju. Olej można produkować z pestek rośliny.
Korzystne właściwościZapoznajmy się jakie korzystne właściwości ma rokitnik. Jego owoce zawierają karotynę i dużą ilość witamin. Zawartość witaminy E jest o wiele większa aniżeli w innych roślinach leczniczych. Zażywając olej rokitnika zabezpieczamy się przez wchłanianiem przez organizm cholesteryny, dzięki czemu chronisz się przez aterosklerozą. Jeśli chodzi o zawartość witaminy K to jest jej więcej aniżeli w czarnej porzeczce, jarzębinie, dzikiej róży, więc można go stosować jako środek odnawiający krew. Zawartość witaminy C w rokitniku wynosi 129 mg% i podczas przeróbki owoców nie rujnuje się. Flawonoidy, które znajdują się w owocach zapobiegają powstawaniu nowotworów. Rokitnik zmniejsza ciśnienie, polepsza krwiobieg, tonizuje. Z owoców rokitnika robią wspaniałe soki, dżemy, syropy.
PrzeciwwskazaniaRokitnik może być nie tylko korzystny, ale również szkodliwy. Są przeciwwskazania, jeśli masz wysoki cholesterol, masz zaburzenia żołądkowo – jelitowe albo problemy z trzustką, przed spożyciem oleju rokitnika zasięgnij porady lekarza. Niektóre ludzie mają uczulenie na owoce rokitnika, więc jego spożycie może jedynie zaszkodzić – gorączka, alergia. Napoje z jagód rokitnika i jagody nie można spożywać osobom, które mają nowotwory, ponieważ mogą spowodować przyśpieszony wzrost nowotworu. Objawy indywidualnego uczulenia: ostre choroby trzustki, wątroby, pęcherza żółciowego. Obowiązkowo uwzględnij owe fakty!
Stosowanie w kosmetologiiW kosmetologii stosowany jest sok rokitnika, olej. Ostatni jest dodawany do składu kremów, maseczek, szamponów i środków do opalania. Bardzo są korzystne maseczki z soku rokitnika. Zanurzamy ściereczkę do świeżego soku rokitnika i nakładamy na twarz na 20 minut. Cerę przed tym trzeba dokładnie oczyścić. Po zdjęciu ściereczki, twarz wycieramy suchym wacikiem. Owy zabieg wykonujemy 2 razy tygodniowo. Również można stosować kaszkę z owoców rokitnika. Maseczka nawilża i odżywia cerę.
Olej rokitnika jest stosowany do leczenia chorób skóry głowy, najlepiej używać oleju przemysłowego. Należy wymieszać olej rokitnika z kremem 1:9 i 2 razy tygodniowo nanosić na skórę głowy. Kurs stanowi 10-15 zabiegów. W wypadku wypadania włosów należy przygotować wywar z liści i owoców rokitnika. Stosowany jest jako płukanie lub zażywanie wewnątrz.

Peeling z rokitnika idealnie odpowiada każdemu typowi skóry, to wspaniała pielęgnacja twarzy.
Łuszczące się ośrodki cery można oczyścić w następujący sposób:
- Wymieszaj stłoczony rokitnik z jedną łyżką stołową śmietany.
- Nanosimy na cerę, nieco masując.
Jeśli usta pękają lub zbytnio są suche można smarować olejem rokitnika ,albo używać specjalnej szminki z wyciągiem rokitnika.
Warto podkreślić, że on jest stosowany przez producentów nie tylko do szminek nawilżających i odżywek, ale również kremów jako cudowny środek na zwalczanie trądzika.