Role, które odmieniły życie tych 11 aktorów

Oglądając kolejny film, rzadko się zastanawiamy nad tym, jak on powstawał i jak aktorzy radzili sobie ze swoją rolą. Niektóre role kardynalnie odmieniły życie aktorów.

Życie aktorów Hollywood na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo wesołe i beztroskie, jednak w rzeczywistości tak nie jest. Aktorzy muszą się wcielać w tę czy inną postać i czasami się zdarza, że rola kardynalnie zmienia życie gwiazd. Mamy kilka przykładów znanych aktorów.

1. Isabelle Adjani – "Opętanie"

Opętanie

Za najwybitniejszą filmową kreację aktorki uważa się rolę w filmie "Opętanie" Andrzeja Żuławskiego (1981). Psychologiczny horror opowiada o Annie, która nagle porzuca rodzinę. Wyczerpującą fizycznie i psychicznie rolę (kluczowym momentem filmu jest naturalistyczna scena poronienia) artystka opłaciła jednak załamaniem nerwowym i próbą samobójczą. Sama aktorka wyznawała, że za sukces zapłaciła zbyt wysoką cenę. Długo walczyła z depresją, były miesiące, że nie miała siły wstać z łóżka. Należy do aktorek grających często własnymi emocjami.

2. Tom Cruise – "Oczy szeroko zamknięte"

Oczy szeroko zamknięte

Nicole Kidman i Tom Cruise byli nierozłączni. Uznawani za jedną z najbardziej przykładnych par w Hollywood. Ich związek zaczął się psuć, gdy podjęli decyzję o zagraniu w filmie "Oczy szeroko zamknięte" Stanleya Kubricka. Nicole przyznawała, że przez kilka miesięcy balansowała na granicy załamania nerwowego. Film przypieczętował ich rozstanie.

3. Anne Hathaway – "Les Misérables. Nędznicy"

Nędznicy

Anne Hathaway schudła 12 kilogramów do roli Fantine w "Nędznikach". Nie mogła spać. Była tak nieziemsko głodna, że jej ciało nie dawało jej odpocząć. Ścięła swoje prześliczne długie włosy. Jak zaznaczyła aktorka, nigdy nie była zmuszona do przeżywania takich katuszy. Po zakończeniu zdjęć nie mogła normalnie reagować na to, co się dzieje wokół niej.

4. Hugh Laurie – "Dr House"

Dr House

Hugh Laurie zagrał tytułową rolę w serialu "Dr House". W rolę dr House'a wcielał się przez osiem lat. Zapytany o słynne utykanie serialowego doktora powiedział, że ma już chyba na stałe skrzywione biodro. Po zakończeniu zdjęć nadal automatycznie zaczyna kuleć. Ma już taki odruch.

5. Heath Ledger – "Mroczny rycerz"

Mroczny rycerz

Aktor pośmiertnie nagrodzony Nagrodą Akademii Filmowej (Oscarem) dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę Jokera w filmie "Mroczny rycerz" (2008). Ledger zmarł pół roku przed premierą. Wiele osób dostrzega związek między jego śmiercią z przedawkowania leków a przerażającą, zarazem fascynującą, postacią klowna-zabójcy. Aktor na miesiąc odciął się od świata i nie wychodził z pokoju hotelowego. W tym czasie notował, czytał i budował w swojej głowie postać psychopatycznego mordercy. Co zwraca uwagę, to ostatnie słowa w notatniku: pa, pa.

6. Brandon Lee – "Kruk"

Kruk

Brandon Lee zmarł z powodu obrażeń powstałych w wyniku postrzału na planie filmu Kruk. Do wypadku doszło podczas sceny, w której bohater filmu Eric Draven, grany przez Lee, zostaje postrzelony przez uzbrojony gang. Magnum, z którego strzelał, został załadowany ślepymi nabojami, jednak w lufie była jedna kula. Lee został postrzelony w brzuch, wskutek czego zmarł. Dzięki możliwościom nowoczesnej technologii możliwe było dokończenie filmu, tym bardziej że kluczowe fragmenty roli Brandona Lee były już gotowe. Resztę ujęć z jego udziałem dorobiono komputerowo, co była absolutnie pionierskim rozwiązaniem.

7. Keanu Reeves – "Matrix"

Matrix

W trakcie kręcenia filmu doszło do wielu tragedii. Nawet się mówi o tzw. klątwie Matrix. W 1998 roku Keanu był szalenie zakochany w Jennifer Syme, z którą rok później spodziewał się dziecka. Po 8 miesiącach dziewczynka urodziła się martwa. Ponad rok później w wypadku samochodowym zginęła Jennifer. Pierwotnie postać Zee miała zagrać aktorka i piosenkarka Aaliyah. Niestety, zginęła ona w katastrofie lotniczej. Keanu Reeves miał fatalny wypadek na motorze. Keanu Reeves zaczął wyznawać buddyzm – praktykując starożytne rytuały, ma nadzieję, że uda mu się odpędzić pecha. Pracownicy planu drugiej części kultowego filmu braci Wachowskich donosili, że Reeves i towarzyszący mu aktorzy śpiewali modlitwy. Przez śpiewanie pieśni odpędzających złe duchy, Keanu chciał wprowadzić do studia dobrą karmę.

8. Shelley Duvall – "Lśnienie"

Lśnienie

Metody Stanleya Kubricka doprowadziły aktorkę do załamania nerwowego. Kubrick niemiłosiernie przedłużał produkcję "Lśnienia". Słynna scena, w której Wendy Torrance broni się przed Jackiem kijem bejsbolowym, powtarzana była podobno 127 razy. Duvall powiedziała w jednym z wywiadów, że to wszystko, co się działo na planie filmowym, było nie do zniesienia. Musiała płakać przez 12 godzin dziennie, przez ostatnie dziewięć miesięcy, pięć albo sześć dni w tygodniu. Po zakończeniu zdjęć do filmu aktorka zmagała się z chorobą psychiczną.

9. Johnny Depp – "Las Vegas Parano"

Las Vegas Parano

W 1998 r. Depp zagrał w filmie "Las Vegas Parano", na podstawie autobiograficznej prozy legendarnego amerykańskiego dziennikarza Huntera S. Thompsona. Depp zaprzyjaźnił się z pisarzem tak blisko, że przygotowując się do roli, mieszkał w piwnicy jego domu. Johnny Depp rzeczywiście jest genialnym aktorem, bo trzeba mieć talent, żeby za każdym razem reagować inaczej w zależności od zażytego specyfiku (a przecież na planie był trzeźwy). Alkohol i niestabilność emocjonalna przysporzyły aktorowi mnóstwo problemów.

10. Adrien Brody – "Pianista"

Pianista

Film Romana Polańskiego, to ekranizacja autentycznych wspomnień Władysława Szpilmana, polskiego pianisty żydowskiego pochodzenia. W roli głównej wystąpił Adrien Brody. Dla roli w "Pianiście" sprzedał mieszkanie i samochód, aby poczuć się jak ktoś, kto nie ma nic. Oprócz tego nie jadł w ciągu kilku tygodni. Po zakończeniu zdjęć cierpiał na depresję, bezsenność i miewał nagłe ataki paniki. Adrien Brody przyznał się, że przez dobry rok miał ciężką depresję.

11. Janet Leigh – "Psychoza"

Psychoza

Rola w "Psychozie" była wyjątkowo trudna. Hitchcock zaangażował Janet Leigh, dla której było to największe wyzwanie aktorskie w karierze. Hitchcock poświecił na słynną scenę pod prysznicem, w której ginie Janet Leigh, tydzień pracy. W wywiadach Janet Leigh przyznała, że długo po zakończeniu zdjęć bała się wchodzić pod prysznic.

Historie opisane w niniejszym artykule są dowodem na to, że życie aktorów Hollywood wcale nie jest takie łatwe i wymaga od nich poświęceń.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty