Rolki dla dzieci – jak wybrać i nauczyć jeżdżenia dzieciaki?

rolki dla dzieci

Optymalny wiek, żeby kupić i opanować rolki dla dzieci – 4-5 lat. W tym wieku dziecko już wolno chodzi, koordynuje swoje ruchy i z niewyrażalnym zadowoleniem uczy się nowego, tym więcej takiego ciekawego zajęcia jak jazda na rolkach. Najważniejszą rzeczą – przekształcić to w grę, a nie po prostu powiedzieć "dawaj nauczymy się jeździć"! Tylko w grze u dzieci podtrzymuje się interes, nawet jeśli nie wszystko wychodzi od razu!

Jak wybrać rolki dla dzieci?

Teraz w sklepach jest ogromna ilość rolek, różnych firm i cenowego diapazonu. Rozpatrzymy główne parametry przy wyborze rolek:

 1. Lepiej zatrzymać swój pogląd na rolkach regulowanych dla dzieci – nóżka u nich rośnie bardzo szybko, a kupować co roku nową parę będzie dość kosztowne.
 2. Przy wyborze rolek zawsze bierz ze sobą specjalne skarpetki, w których dziecko będzie jeździło – one są zrobione tak, by usuwać nadmiar wilgoci, chroniąc stopy przed poślizgiem; podejdą dowolne specjalne skarpetki do uprawiania letnich rodzajów sportu.
 3. Jeśli chcesz, żeby stopy "oddychały" wybieraj miękkie modele, jeśli chcesz maksymalnej ochrony – twarde, plastikowe - w nich mniej szans otrzymać szkody i urazy.
 4. Jeśli nie chcesz tracić czasu na fiksowanie rolek sznurowadłami – śmiało kupuj rolki z szybkim sznurowaniem.
 5. Jeśli to pierwsze rolki dla dziecka kupuj bardzo proste modele – w żadnym wypadku nie dla agresywnej przejażdżki. Na takim wariancie jest niemożliwie nauczyć się jeździć od zera, one – dla zaawansowanych jeżdżących.
 6. Obowiązkowo zatroszcz się, żeby na rolkach był specjalny hamulec gumowy – tak początkującym łatwiej hamować.
 7. Obowiązkowo kup "do obciążenia" ochronę: nakolanniki, ochraniacze na łokcie, kask; to pozwoli zmiękczać ciosy i minimalizować urazy i rozciągania.

Jeśli dziecko dorosłe ono spróbuje zrezygnować z niej mówiąc, że to niesolidnie i śmiesznie. Postaraj się wyjaśnić jemu, że śmiesznie to nosić gips całe letnie wakacje, jeśli nagle upadniesz i otrzymasz uraz.

Nauka jazdy na rolkach dzieci

Najważniejsze – to cierpliwość. Nie wszystko musi wychodzić prosto z pierwszego razu. Aczkolwiek i takie bywa.

Jeśli chcesz szybko i łatwo nauczyć dziecko jeździć – odwieź go na kryte wrotkowisko. To pod warunkiem, że takie jest w twoim mieście. Jeśli takiego nie ma, czy chcesz sama sprawić się z zadaniem – oto główne reguły, które pomogą nauczyć dziecko jeździć na rolkach:

 1. Prawidłowy stojak dla przejażdżki – nogi pół ugięte, pięty razem, palce od siebie, ciało lekko pochylone do przodu.
 2. Ważnie spróbować utrzymać równowagę, stając na trawniku w takim położeniu; pochodźcie do przodu, do tyłu, na prawo, w lewo w takim stojaku.
 3. Przeprowadzajcie się na równy asfalt; jeśli uczeń jeszcze nietwardo stoi na rolkach, weź go za ręce i powoź; teraz jest ważnie odczuć ruch.

Oto główne ćwiczenia – figury dla odpracowania umiejętności jazdy:

 1. Latarka: przedstawcie, że objeżdżacie wokół koła – pięty razem, palce od siebie, potem nogi rozjeżdżają się w różne strony, objeżdżając przeszkodę i znów spotykają się.
 2. Wąż: nogi razem, wykręcajcie się w różnych kierunkach.
 3. Ósemka – jak i latarka tylko z krzyżowaniem nóg.
 4. Przyspieszenie do tyłu.
 5. Ruch na jednej nodze.
 6. jak nauczyć jeżdżeniu na rolkach dzieciaków
 7. Zawrót i skręt z obróceniem nogę na nogę, czy pochyleniem goleni do wewnątrz.
 8. Hamowanie etatowym hamulcem, czy odstawiwszy nogę pod kątem do tylu.
 9. Zestaw i utrzymanie szybkości – co najmniej 50–100 metrów.

Wszystkie ćwiczenia odpracowuj dla dwóch stóp, regularnie odpracowujcie umiejętności i poruszajcie się do przodu.

Jeźdźcie tylko przy suchej pogodzie, na równym asfalcie czy twardym pokryciu. W deszcz sprzęgło i hamowanie jest gorsze – nie uniknąć zbędnych upadków, siniaków i zadrapań.

Udanego nauczania i gładkiej drogi!

 
Powiązane artykuły:
Dlaczego dziecko nie rozmawia w wieku 3 lat?
Niektóre dzieci zaczynają mówić bez przerwy już do 2 lat, inni i w 3 nie chcą rozmawiać, a są i tacy, którzy całkiem nie pośpieszają opanowywać mowę. Czytamy o tym w nowym temacie.
Jak nauczyć rysować dziecko trzech lat ? Nauka malowania dla maluchów
Zajmując się rysowaniem dzieci uczą się wydzielać kolory, formy i wyrażają w taki sposób własne opinie. Właśnie dlatego ważne nauczyć dziecko rysować. Dalej opowiemy, jak nauczyć rysować dziecko trzech lat.
Co powinien umieć dwulatek? Rozwój dziecka w 2 roku życia
Dwulatek stale zdobywa nowe umiejętności. W tym artykule powiemy ci, co musi umieć dwulatek, jeśli on rozwija się normalnie, zgodnie ze swoim wiekiem biologicznym.
Dlaczego dwulatek nie mówi? Przyczyny opóźnionego rozwoju mowy
Każde dziecko ma swoje tempo rozwoju, które może trochę wyprzedzać, czy odstawać od średnio statystycznych. I jeśli dziecko nie mówi do 2 lat, to całkiem nie oznacza, że u niego powstały problemy ze zdrowiem.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty