Rozgrzewka przed rozciąganiem na szpagat

rozgrzewka przed rozciąganiem na szpagat

Szpagat to ćwiczenie, które wymaga rozwiniętych i rozciągniętych mięśni. Jeśli wykonać go bez przygotowania, to można nabawić się kontuzji. Rozgrzewka do szpagatu nie musi być długa – wystarczy poświęcić zaledwie 15 min. Specjaliści zalecają wykonywanie ćwiczeń nie tylko na rozgrzanie mięśni, które biorą udział w treningu, ale także zwrócić uwagę na plecy i inne części ciała.

Rozgrzewka stawów przed szpagatem

To jeden z bardzo ważnych elementów przygotowania do treningu, ponieważ stawy muszą być rozgrzane i rozciągnięte. Ćwiczenia są bardzo proste i znane jeszcze z czasów lekcji wychowania fizycznego:

  1. Dla rozgrzewki szyi wykonuj skręty głowy, a jeszcze obracania i pochylania się w różne strony.
  2. Rozgrzewka stawów rąk przewiduje wykonywanie ruchów obrotowych zachodzących w stawach nadgarstka, stawów łokciowych i barkowych. Ważne jest, aby ręce były proste i napięte.
  3. Koniecznie trzeba rozgrzać dolną część pleców, dlatego wykonuj skłony, a jeszcze obrotowe ruchy bioder i klatki piersiowej.
  4. Zakończyć rozgrzewkę stawów do szpagatu warto nogami. Wykonuj obroty stopą, a następnie nogą ugiętą w kolanie i biodrami.

Wszystkie te ćwiczenia zajmują około 5-7 min.

Jak rozgrzać mięśnie przed rozciąganiem na szpagat?

Podstawowe obciążenie warto skierować na mięśnie nóg. Dla domowego treningu idealne są skoki na miejscu. Zacząć warto od małych i częstych ruchów, a następnie warto zrobić kilka wysokich skoków, upadając przy tym na miękkie nogi ugięte w kolanach. Po tym zaleca się zrobić około 10 głębokich klasycznych przysiadów, a następnie przysiady plié. Ważna jest kontrola techniki wykonywania ćwiczeń.

Rozgrzewka przed rozciąganiem na szpagat jest zakończona i można przystąpić do robienia samego szpagatu. Rozpatrzymy podstawowe ćwiczenia stosowane do tego celu:

  1. "Motyl". Usiądź na podłodze, nogi ugnij w kolanach, rozszerz je i połącz ze sobą stopy. Plecy trzymaj prosto, a kolana kieruj w dół do podłogi. Ruszaj nogami w górę i w dół, co przypomina ruch skrzydeł motyla. Powtarzaj wszystko w ciągu 2 min., a następnie pochyl się do przodu, starając się dotknąć rękami jak najdalej.
  2. rozgrzewka stawów przed szpagatem 1
  3. Proste nachylenie. Znowu usiądź na podłodze, nogi wyciągnij do przodu, nie uginając ich w kolanach. Trzymając plecy prosto, pochyl się do przodu, opuszczając się w dół do stóp. Rękami należy starać się dociągnąć się do stóp. Cel ćwiczenia – położyć brzuch i głowę na nogi. Ważne jest, aby nie uginać nóg i pleców.
rozgrzewka stawów przed szpagatem 2
 
Powiązane artykuły:
W jakim czasie można nauczyć się szpagatu?
W tym artykule opowiemy o tym, ile czasu będzie trzeba człowiekowi po to, żeby siąść na szpagat. Dowiadujecie się, które ćwiczenia należy robić, jak często trzeba zajmować się dla szybkiego otrzymania wyniku.
Jak zrobić szpagat w 1 dzień – czy można osiągnąć nieosiągalne?
Jeśli rozstrzygnęliście popracować nad swoim rozciąganiem i siąść na szpagat, wtedy obowiązkowo przeczytajcie ten artykuł. Z zaproponowanej informacji można poznać, które ćwiczenia pomogą dosięgnąć dobrego rezultatu.
Rozciąganie przed treningiem – dlaczego jest takie ważne?
W tym artykule opowiemy o wpływie rozciągania na stan mięśni, a także o tym jak poprawnie rozciągać się do i po treningu i za pomocą których ćwiczeń to najlepiej robić.
Trenażer do szpagatu – sprzęt pomocny w ćwiczeniach
Dla więcej przyśpieszonego i efektywnego rozciągania coraz więcej sportowców, i nie tylko, przybiegają do pomocy specjalnych trenażerów, i o jednym z nich, trenażerze dla szpagatu, opowiemy w tym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty