Rozgrzewka przed treningiem – ćwiczymy prawidłowo

rozgrzewka przed treningiem

Każdy sportowiec wie, że bez rozgrzewki przed treningiem do poważnych wysiłków fizycznych przystępować nie wolno. Bez rozgrzewki niemożliwie jest uzyskanie dobrych rezultatów, oprócz tego zwiększa się możliwość pojawienia urazów. Jak poprawnie robić rozgrzewkę i jak ona wpływa na nasz organizm, dowiadujecie się w tym artykule.

Dlaczego jest potrzebna rozgrzewka przed treningiem?

Rozgrzewka przed dowolnymi fizycznymi ćwiczeniami stymuluje mięśnie. Na niektórych częściach naszego ciała, temperatura może sięgać do 38°C po rozgrzewce. Wskutek tego tkanki stają się plastyczne, co czyni je mniej podatnymi na rozciągania i urazy. Podczas wykonania ćwiczeń do rozgrzewki, polepsza się krążenie krwi, podwyższa się ciśnienie i tętno ulega przyspieszeniu. Dzięki temu organizm człowieka dotlenia się, co pozwala szybko wyprowadzać wszystkie uboczne produkty, które produkują się podczas treningu w mięśniach. Rozgrzewka przed biegiem lub przed treningiem siłowym, stopniowo przygotowuje nasze ciało do intensywnego obciążenia, co pozwala uniknąć przetrenowania i przemęczenia. Kompleks ćwiczeń do rozgrzewki przed treningiem można rozdzielić na dwie części: główna i specjalna. Podczas rozgrzewki głównej, odbywa się rozgrzewanie i przygotowywanie wszystkich grup mięśni. W większości wypadków, główna część rozgrzewki składa się z lekkiego biegu i kilku ćwiczeń na rozciąganie. Specjalną część rozgrzewki przeprowadza się zależnie od tego, jakiemu treningowi będzie poddany organizm. Ta rozgrzewka, przygotowuje do intensywnych obciążeń odpowiednią grupę mięśni.

Ćwiczenia do głównej rozgrzewki

Główną rozgrzewka przeprowadza się przed fitnessem, siłownią, obciążeniem siłowym, gimnastyką i innymi rodzajami aktywności fizycznej. Sportowcom w siłowni na rozgrzewkę z reguły proponuje się wyścigową dróżkę. Bieg jest jednym z najlepszych sposobów rozruszania się i rozgrzania swoich mięśni. Podczas biegu działają prawie wszystkie grupy mięśni, odbywa się trening oddychania i całe obciążenie rozdziela się równomiernie. Fachowcy nie rekomendują zamieniać biegu trenażerem rowerowym, ponieważ na trenażerze rowerowym rozgrzewają się tylko nogi, a wszystkie inne części ciała zostają nie rozgrzane. Wyścigową rozgrzewkę przed ćwiczeniami trzeba rozpoczynać od szybkiego kroku i stopniowo podwyższać tempo. W ciągu 3-5 minut ciało staje się gotowe do intensywnych obciążeń.

Po biegu przeprowadza się rozgrzewkę stawów. Pod tym terminem, rozumie się rozgrzewkę i rozciąganie wszystkich stawów i mięśni. Za najbardziej szybkie i efektywne, uważane są obrotowe ćwiczenia dla każdej części ciała. Rozgrzewkę stawów przed treningiem zaleca się przeprowadzać z góry do dołu – szyja, ramiona, klatka piersiowa, łokcie, dłonie, talia, stawy kolanowe, goleń, stopy. Po głównej rozgrzewce przed treningiem, można przystępować do wykonywania ćwiczeń.

Ćwiczenia do specjalnej rozgrzewki

Wykonanie tych ćwiczeń jest niekonieczne, lecz pożądane. Tą rozgrzewkę rekomenduje się zwłaszcza przed treningiem siłowym, kiedy ćwiczenia dla rozgrzewkiangażują się tylko konkretne grupy mięśni. Po przeprowadzeniu specjalnej rozgrzewki na te grupy mięśni, właśnie w nich koncentruje się wzmocniony przepływ krwi.

Podczas specjalnej rozgrzewki przed treningiem, wszystkie ćwiczenia trzeba wykonywać szybko i intensywnie. Zamachnięcia rękami, wyciskanie, podciąganie i dobre rozciąganie nóg to główne ćwiczenia w specjalnej części.

Doświadczeni sportowcy uprzedzają – nigdy nie lekceważcie ćwiczeń do rozgrzewki przed treningiem. Uważa się, że lepiej po prostu rozchodzić się bez treningu, niż ćwiczyć się bez rozgrzewki.

 
Powiązane artykuły:
Bieganie truchtem - jak poprawnie biegać?
Bieganie truchtem - jeden z bardzo prostych i wiernych sposobów nabycia zdrowego krążenia, zdjęcia napięć od pracujących dni powszednich i nareszcie schudnięcia. Jednak jest kilka niuansów i przeciwwskazań biegu rano.
Poranna rozgrzewka – energia na cały dzień
Poranna rozgrzewka jest niezwykle pożyteczna dla wszystkich, kto wstaje wcześnie ,czy ciężko zbiera się z łóżka. Ona przygotuje organizm, jego mięśnie i stawy przed nasyconym dniem i podniesie humor. W artykule jest doprowadzony doskonały kompleks porannej rozgrzewki.
Skoki na skakance – na czym polegają korzyści?
Korzyści skakania na skakance nie są ograniczone tylko spaleniem kalorii przy odchudzaniu, inaczej ona nie była by tak rozpowszechniona. Oprócz tego, ćwiczenia ze skakanką mają masę pożytecznych właściwości, tak dla systemów organizmu, jak i dla mięśni i stawów.
Rozgrzewka przed treningiem siłowym. Czyli jak przygotować organizm do wysiłku?
Dowolny trening należy rozpoczynać od rozgrzewki. Ten artykuł opowie o rozgrzewce, która jak najlepiej pasuje do przygotowania do siłowych treningów.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty