Rozgrzewka przed treningiem na siłowni. Czyli jak przygotować się do intensywnych ćwiczeń?

rozgrzewka przed treningiem na siłowni

Aby trening był skuteczny i jak najbardziej bezpieczny, należy rozpocząć go od rozgrzania mięśni. Rozgrzewka przed treningiem siłowym pozwala przygotować mięśnie, szkielet i stawy do zbliżającego się obciążenia. Odbywa się również przygotowanie układu sercowo-naczyniowego. To tylko niektóre korzyści z rozgrzewki przed ćwiczeniami siłowymi.

Rozgrzewka przed treningiem na siłowni

Należy dobierać trening do ćwiczeń na rozgrzewkę samodzielnie, biorąc pod uwagę swoje właściwości fizjologiczne. Istnieją trzy główne rodzaje treningów:

  1. Ogólny – ma na celu rozgrzanie i przygotowanie całego ciała i organizmu.
  2. Specjalny – używany przed wykonaniem danego ćwiczenia.
  3. Rozciąganie – pomaga rozciągnąć mięśnie i poprawić ruchomość stawów.

Najczęściej sportowcy przeprowadzają właśnie ogólną rozgrzewkę przed treningiem. Zaczynać zaleca się z ćwiczeń aerobowych, które pozwalają podnieść ogólny tonus organizmu, poprawić krążenie krwi i oddychanie. W siłowni można poćwiczyć na bieżni, rowerze stacjonarnym lub poskakać na skakance. Następnie należy przejść do wykonania prostych ćwiczeń na określoną grupę mięśni. Na przykład, jeśli trening ma na celu rozbudowę bioder i pośladków, wtedy należy wykonać następujące ćwiczenia: różne wymachy, zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej, przysiady, wypady, itp.

Zestaw ćwiczeń na rozgrzewkę musi koniecznie obejmować rozciąganie. Zacząć trzeba od szyi i schodzić w dół, wykorzystując takie ćwiczenia:

  1. Wykonuj skłony i ruchy obrotowe głowy.
  2. Złącz dłonie przed sobą i spleć palce, pociągnij się do góry, nie odrywając stóp od podłogi.
  3. Rób powoli skłony w różne strony, aby rozciągnąć mięśnie pleców i brzucha. Dla lepszego rozciągania dodatkowo jeszcze pociągnij się trochę ręką.
  4. Mięśnie nóg można rozciągnąć za pomocą wypadów do przodu, na boki i do tyłu.
 
Powiązane artykuły:
Jak zbudować mięśnie szyi? Ćwiczenia na szyję i
Ten artykuł jest poświęcony ćwiczeniom na szyję i "drugą brodę", które nierzadko są pominięte przy podziale uwagi, co przyprowadza do różnych chorób. Przede wszystkim wzmocnienie mięśni szyi jest niezbędne dla zdrowia, a potem do urody.
Rozgrzewka przed treningiem siłowym. Czyli jak przygotować organizm do wysiłku?
Dowolny trening należy rozpoczynać od rozgrzewki. Ten artykuł opowie o rozgrzewce, która jak najlepiej pasuje do przygotowania do siłowych treningów.
Skoki na skakance – na czym polegają korzyści?
Korzyści skakania na skakance nie są ograniczone tylko spaleniem kalorii przy odchudzaniu, inaczej ona nie była by tak rozpowszechniona. Oprócz tego, ćwiczenia ze skakanką mają masę pożytecznych właściwości, tak dla systemów organizmu, jak i dla mięśni i stawów.
Poranna rozgrzewka – energia na cały dzień
Poranna rozgrzewka jest niezwykle pożyteczna dla wszystkich, kto wstaje wcześnie ,czy ciężko zbiera się z łóżka. Ona przygotuje organizm, jego mięśnie i stawy przed nasyconym dniem i podniesie humor. W artykule jest doprowadzony doskonały kompleks porannej rozgrzewki.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty