Rozgrzewka przed treningiem siłowym. Czyli jak przygotować organizm do wysiłku?

rozgrzewka przed treningiem siłowym

Trening siłowy polega na użyciu ciężaru, czyli organizm będzie otrzymywał duże obciążenie, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak rozciągnąć mięśnie przed treningiem. Jeśli pominąć ten krok, to można odnieść poważne obrażenia. Istnieje kilka różnych ćwiczeń, które pomagają przygotować się do intensywnego obciążenia.

Co daje rozgrzewka przed treningiem siłowym?

Wykonując proste ćwiczenia można przygotować stawy i mięśnie, a jeszcze zrobić więzadła bardziej elastycznymi. Ponadto rozgrzewka poprawia sprawność działania układu nerwowego, zwiększa tętno, dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, w sumie organizm przygotowuje się do wzmożonej pracy. Dzięki temu nie tylko zmniejsza ryzyko kontuzji, ale i zwiększa efektywność treningu. Po wykonaniu rozgrzewki puls powinien wzrosnąć do 95-110 uderzeń na minutę.

Jak wykonywać rozgrzewkę przed treningiem?

Na rozgrzanie mięśni nie trzeba poświęcać dużo czasu, wystarczy zaledwie 15 min. Wydzielane są ogólna i specjalna rozgrzewka. W pierwszym przypadku zazwyczaj wykonują się ćwiczenia aerobowe, na przykład bieganie w miejscu i skoki na skakance. W tej kategorii znajdują się i inne ćwiczenia: obrotowe ruchy rąk, skłony, skręty, itp. Specjalna rozgrzewka obejmuje wykonanie ćwiczeń z małym ciężarem, aby przygotować się do bardziej poważnego obciążenia. Do treningu siłowego zaleca się przeprowadzać rozgrzewkę szybko i energicznie, co sprawi, że płyn stawowy będzie bardziej gęsty, a to z kolei zwiększy stabilność stawów przy podnoszeniu ciężarów.

Oto są przykłady, jak można przeprowadzić rozgrzewkę przed treningiem na siłowni:

  1. Należy zacząć od biegania w miejscu w ciągu 5 min.
  2. Przechodzimy do rozgrzewki stawów, w trakcie której trzeba wykonywać okrężne ruchy w różne strony. Zacząć warto od głowy i zniżać się do stóp. Wystarczy zrobić po 10 ruchów w każdą stronę.
  3. Skuteczna rozgrzewka przed treningiem koniecznie musi zawierać rozgrzanie mięśni. Można wykonywać skłony w różne strony, wymachy nogami, przysiady, a jeszcze jest dozwolony mini masaż.
  4. Obowiązkową częścią rozgrzewki jest delikatne rozciąganie, co pozwoli nie tylko przygotować mięśnie, ale i zapobiec powstawaniu bólu. Należy wykonywać wszystkie ćwiczenia płynnie, bez szarpnięć i przesady.
  5. Zakończyć trening można wykonaniem ćwiczeń z małym ciężarem.

Wybierz dla siebie najbardziej odpowiednie ćwiczenia, które naprawdę lubisz wykonywać. Pamiętaj o tym, że nie warto tracić sił, bo to po prostu etap przygotowawczy.

 
Powiązane artykuły:
Rozgrzewka przed treningiem na siłowni. Czyli jak przygotować się do intensywnych ćwiczeń?
Przed tym, jak wykonywać ćwiczenia na siłowni, należy zrobić rozgrzewkę dla przygotowania ciała. W tym artykule opowiada się o tym, jaka może być rozgrzewka, a także z jakich ćwiczeń ona musi składać się.
Jak zbudować mięśnie szyi? Ćwiczenia na szyję i
Ten artykuł jest poświęcony ćwiczeniom na szyję i "drugą brodę", które nierzadko są pominięte przy podziale uwagi, co przyprowadza do różnych chorób. Przede wszystkim wzmocnienie mięśni szyi jest niezbędne dla zdrowia, a potem do urody.
Skoki na skakance – na czym polegają korzyści?
Korzyści skakania na skakance nie są ograniczone tylko spaleniem kalorii przy odchudzaniu, inaczej ona nie była by tak rozpowszechniona. Oprócz tego, ćwiczenia ze skakanką mają masę pożytecznych właściwości, tak dla systemów organizmu, jak i dla mięśni i stawów.
Poranna rozgrzewka – energia na cały dzień
Poranna rozgrzewka jest niezwykle pożyteczna dla wszystkich, kto wstaje wcześnie ,czy ciężko zbiera się z łóżka. Ona przygotuje organizm, jego mięśnie i stawy przed nasyconym dniem i podniesie humor. W artykule jest doprowadzony doskonały kompleks porannej rozgrzewki.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty