Rozmnażanie papużek falistych w domu

rozmnażanie papużek falistych w domu

Papużki faliste bardzo dobrze mogą rozmnażać się w domowych warunkach. Głównie poprawnie dobrać partnerów i we właściwy sposób ich przygotować.

Wymogi do zdrowia papużek

Chore i słabe jednostki nie zdolne dać zdrowe potomstwo. Więc tą kategorię wyłączamy od razu. Również nie wolno kopulować starych ptaków, ponieważ oni dają potomstwo niskiej jakości.

Przystępując do kopulacji papużki powinni być umiarkowanie dobrze karmione, lecz nietłuste. Jeśli one są przeciwnie, chude i słabe to będą niezdolne jakościowo wysiadywać jajka.

Zdolność do rodzenia dzieci u papużek falistych nastaje już w 5–7 miesiącu życia, lecz dojrzałość płciowa tylko przed 1–1,5 roku. Młodsza samica może umrzeć przy składaniu jajek. Najbardziej odpowiednim wiekiem dla rozmnażania jest 2–4 roku życia. Zdolność do rozmnażania zachowuje się do 8–9 lat pod warunkiem prawidłowego utrzymania i umiarkowanego otrzymania miotów (do 3 razy na rok).

Warunki dla rozmnażania papużek falistych

Oprócz doboru prawidłowej pary ważnie stworzyć dla papużek falistych warunki domowe dla rozmnażania bliskie do tych, które występują w ich naturalnym środowisku.

Tak w przyrodzie one odkładają jaja w dziupli. Dla domowego rozmnażania papużek falistych wykorzystują gniazdo, a dokładnie budki lęgowe. One są podobne do zwyczajnych domków dla szpaków, zbite z drewnianych desek. Zgodnie z formą i sposobami mocowania one mogą być pionowe, poziome i kompromisowe.

Do środka "gniazda" należy nasypać suchy liściasty opiłek warstwą do 2–3 cm, a dla dezynfekcji można dodać parę łyżeczek zwyczajnego aptecznego rumianku.

W okresie rozmnażania (zauważysz go po zachowaniu papużek falistych – staną się bardziej agresywne w stosunku do ciebie) ptakom należy zacząć dawać mieszankę z jaj: gotowane jajka, kaszę manną i marchew. Również należy zwiększyć ilość natki, warzyw i owoców. W komórce oprócz kamienia mineralnego powinna być tłuczona skorupka jaj i kreda (tabletki wapnia).

 
Powiązane artykuły:
Jak rozmnażają się papużki – wszystko co powinnaś wiedzieć
Jeśli planujecie rozmnożyć papugi w domowych warunkach, wam trzeba znać wszystkie zasady tego procesu. O tym jak mnożą się papugi i które warunki dla tego należy stworzyć, opowiemy w naszym nowym artykule.
Papugi nierozłączki – pielęgnacja i utrzymanie
Nierozłączki – papugi, które różnią się jaskrawym wyglądem zewnętrznym i dobrym charakterem. Jeszcze one stwarzają pary na długotrwały czas, toż dla rozmnażania należy uważnie dobierać partnerów. Opiekować się nimi jest dość prosto.
Papuga nierozłączka w warunkach domowych
Od jakości pielęgnacji zależy zdrowie i długość życia waszego ulubionego ptaka. Wszystko o właściwościach utrzymania i odejścia za papugą nierozłączką w domowych warunkach opowiemy dalej w naszym nowym artykule.
Jak dbać o papużkę falistą?
Jeśli twardo zapragnęliście mieć pupila, lecz możliwości długo spacerować z psem u was nie ma, a na kocią sierść jest alergia, niezłym wariantem stanie się nabycie falistej papugi, która jest niekapryśna w odejściu, lecz też nie da zatęsknić.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty