Rozwiewamy mity - czy można korzystać z tamponów dziewczynkom?

czy można korzystać z  tamponów dziewczynkom

Świat nie stoi na miejscu, nasze życie staje się niewiarogodnie dynamicznym, a dzieci dorośleją zbyt szybko. Przeszkodzić procesowi akceleracji nie wolno w żaden sposób, zwłaszcza jeśli to dotyczy zmian hormonalnych w organizmie dziecka. Kiedy u waszej dziewczynki po raz pierwszy pojawiają się specyficzne miesiączne wydzielania – pojmujecie, że ona dorośleje. Powrócić czas wstecz nie jest możliwe i każda mądra matka zastanawia się – jak pomóc dziecku, nieobeznanemu z regułami takiego rodzaju higieny. Co wybrać – klasyczne podpaski czy wygodne tampony dla dziewczynek? W tym artykule postaramy się zapoznać się, czy są bezpieczne tampony dla dziewczynek i pomożemy zrobić prawidłowy wybór.

Czy można korzystać z tamponów dziewczynkom?

Chociaż tampony nie są wynalazkiem dzisiejszych czasów, wciąż istnieje ogromna ilość nieprawdziwej informacji o tym, że one wyrządzają szkodę organizmowi. Lecz nie warto ślepo wierzyć we wszystkie te mity o tamponach, przecież to może stać się zawadą na drodze do wybierania środka higieny.

Jeden z głównych zabobonów polega na tym, że tampon może uszkodzić błonę dziewiczą. Również istnieje przypuszczenie, że wczesne użycie tamponów może powodować w dziecku anormalne seksualne pokusy i zwiększyć ryzyko chorób, które przekazują się drogą płciową. W związku z tym, mamom trudno kupić córkom ich pierwsze tampony.

Abecadło

Tampon – to adaptowany pod właściwości fizjologiczne kobiety przedmiot higieny. Zgodnie z przepisami on jest podobny do cylindra, dlatego odpowiada formie żeńskiej pochwy. Tampon składa się z mieszanki bawełny, wiskozy i innych naturalnych komponentów. To oznacza ,że w odróżnieniu od podpasek, które zawierają syntetyczne materiały, "prawidłowe tampony" są hipoalergiczne, rzadziej wywołują świerzb, pieczenie i dyskomfort.

Rozwiejemy jeszcze jeden mit – przeciwwskazań do użycia tamponów w tym, co dotyczy wieku – nie istnieje. Istotnym jest dobrać prawidłowy rozmiar, który nie będzie wywoływał dyskomfortu, czyli będzie maksymalnie fizjologiczny i zabezpieczy przy czym optymalną absorpcję. Rozmiary znacznie wahają się – to pozwala wybrać optymalny wariant dla każdej dziewczyny. Tak na przykład mamom całkiem jeszcze młodziutkich dziewczyn, z niestabilnym cyklem menstruacyjnym, trzeba zwrócić uwagę na nastolatkowe tampony z kubkiem < 6 gram. Jeśli miesiączki są regularne – wtedy będzie odpowiedni kubeczek 6-9 gram.

Nastolatkowe tampony

Wiele marek handlowych, żeby zwiększyć sprzedaż wypuszczają "specjalne tampony" dla dziewczynek i nastolatków. Pośpieszamy was zawiadomić, że istotnej różnicy między zwykłymi tamponami i nastolatkowymi nie ma.Przecież nawet dla dorosłych kobiet istnieją modele " mini". Tak samo każda poważna i licząca się marka handlowa stwarza najdelikatniejsze pokrycie, które sprzyja lekkiemu wprowadzeniu tamponów przez dziewczynki i kobiety.

W tym co dotyczy pytania całości błony dziewiczej, w każdym wypadku należy przekonsultować z ginekologiem dziecięcym, on wyznaczy jak można korzystać z  tamponów dziewczynkomrozmieszczenie i da dokładne wskazania z powodu możliwości stosowania tamponów. Lecz chcemy zaznaczyć, że w większości wypadków, właściwości anatomiczne nawet bardzo młodego żeńskiego organizmu łatwo "przyjmują" tampony, bez jakichkolwiek skutków. Potem, kiedy już zrobiliście swój wybór, bardzo ważnie wyjaśnić waszej doroślejącej córce, jak korzystać z tamponów dziewczynkom podczas "tych dni". W tym wypadku trzeba pamiętać, że nie ma żadnej szczególnej różności od ich stosowania w dorosłym wieku, najistotniejsze każdego razu obejrzeć instrukcję, która się dodaje, przecież różni producenci proponują tampony różnej konfiguracji.

Nie trzeba również zapominać o podstawowych środkach higieny: myć ręce przed wprowadzeniem, delikatnie wstawiać tampon na potrzebną głąb (tak żeby było komfortowe), myć ręce po tym zabiegu i nie zostawiać tamponu więcej niż na 4-6 godziny, a w nocy przy możliwości wykorzystywać podlaski.

Nie jest istotne,jaki środek higieny wybierzecie, głównie to zdrowie, komfort i piękno.Pamiętajcie o tym i powodzenia!

 
Powiązane artykuły:
Pierwsza menstruacja u dziewczynki
Dość często pierwsza menstruacja odbywa u dziewczynek całkiem nielekko. Dziewczyny przestraszają się zmian, które odbywają się z ich organizmem i spodziewają się na pomoc swoich rodziców.
Cykl miesiączkowy u dziewczyn – jak się odbywa, ile dni trwa?
Menstruacyjny cykl u dziewczynek-nastolatek różni się swoją niestabilnością. Co jest uważane za normę, a które naruszenia są odchyleniami od norm i kiedy jednak musi ustalić się stabilny menstruacyjny cykl? O tym czytajcie w artykule.
 Dojrzewanie płciowe – jak się odbywa u chłopców i u dziewczynek?
Okres płciowego dojrzewania u chłopaczków i dziewczynek idzie rozmaicie. Dziewczynki "dorośleją" trochę przedtem, chłopaczkowie są późniejsi. Jest niemniej ważny i psychologiczny aspekt płciowego rozwoju.
Dlaczego nastolatkom wypadają włosy?
Przeżywając wiek nastoletni wiele chłopców i dziewczyn zderzają się z problemem, kiedy wczoraj jeszcze gęste włosy raptem zaczynają matowieć i wypadać. Dlaczego tak odbywa się i jak walczyć z wypadaniem włosów?
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty