Rozwój dziecka w wieku 6 miesięcy – chłopiec
Comiesięczna ocena fizycznego i psychologicznego rozwoju dziecka w pierwszym roku jego życia pozwala zrozumieć, czy wszystko jest dobrze z dzieciakiem i przy konieczności zwrócić uwagę lekarza na opóźnienie malucha od jego rówieśników. Szczególnie ważnym etapem w rozwoju niemowlęcia jest pierwsza "okrągła" data – 6 miesięcy.
Pod koniec pierwszej połowy życia dziecka ono już staje się niezwykle aktywne i ciekawe i dostaje dużo nowych przyzwyczajeń i umiejętności. W tym artykule opowiemy wam, jak normalnie przecieka rozwój dziecka-chłopaka w wieku 6 miesięcy i co on musi umieć w tym wieku.
Fizyczny rozwój dziecka w wieku 6–7 miesięcy
Zwykłe chłopcy rozwijają się trochę wolniej niż dziewczynki. Jeśli sześciomiesięczne maleństwa w większości wypadków już umieją samodzielnie siadać i siedzieć bez pomocy dorosłych, to dla chłopaczków to przyzwyczajenie jest jeszcze niedostępne.
Między tym maluch dowolnej płci do momentu 6 miesięcy musi umieć przewracać się w obie strony. To bardzo ważne dla późniejszego rozwoju niemowlęcia, toż jeśli wasz chłopaczek jeszcze nie ma tej umiejętności, wam trzeba mu w tym pomóc.
Codzienne róbcie ze swoim synem nieskomplikowane ćwiczenia gimnastyczne, pobudzające go przewracać się, a także starajcie się rozlokowywać jaskrawe zabawki obok niego. W tym wypadku uruchomiony przyrodniczą ciekawością i interesem, maluch spróbuje dociągnąć się do potrzebnego mu przedmiotu i zresztą przewróci się.
Pełzać sześciomiesięczni chłopcy w większości wypadków jeszcze nie umieją, jednak w waszej mocy nauczyć tego swoje dziecko. Jak to zrobić, wam podpowie lekarz neonatolog, który obserwuje malucha.
Emocjonalny rozwój malucha w wieku 6 miesięcy
Półroczne dzieci z zadowoleniem starają się powtarzać wszystko co robią i mówią ich rodzice. W aktywnej mowie to zazwyczaj przejawia się pojawieniem bełkotania. Jeśli wasz syn jeszcze nie wymawia sylaby, które stanowią kombinację samogłosek i spółgłosek, więcej rozmawiajcie z nim i w najbliższym czasie on zacznie wam odpowiadać i paplać na różne sposoby.
Poza tym chłopaczek w wieku 6 miesięcy przejawia mnóstwo różnych emocji.
Zobaczywszy mamę on od razu uśmiecha się i wydaje radosne dźwięki, a przy pojawieniu nieznajomego człowieka przejawia ostrożność. Wreszcie sześciomiesięczny maluch staje się bardzo wrażliwy do przemiany humoru bliskich i do przemiany tonu ich głosu.