Rozwój zarodka – pierwszy okres kobiety w ciąży

W ciągu 9 miesięcy od poczęcia , aż do samego końca ciąży odbywa się rozwój dziecka. Położnicy dzielą okres ciąży na okres zarodkowy i płodowy. Rozwój zarodka i płodu to skomplikowany, wieloetapowy proces, w który są zaangażowani nie tylko lekarzy, ale i przyszłe mamy. Kobiety w ciąży chcą jak najwięcej wiedzieć, jak rośnie ich przyszłe dziecko.
Etapy rozwoju zarodka człowieka
Płodowy okres trwa około 8 tygodni i odbywa się on w kilku etapach:
- W pierwszym dniu następuje zapłodnienie komórki jajowej przez plemnik.
- Dalej następuje proces dzielenia, który trwa kilka dni. W tym okresie rozwoju zarodka każda komórka dzieli się i w rezultacie powstaje tak zwana blastula. To właśnie z jej komórek w konsekwencji pojawi się trofoblast, czyli przyszłe łożysko oraz embrioblast – przyszłe dziecko.
- Około tygodnia po zapłodnieniu rozpoczyna się implantacja, która potrwa około 2 dni.
- W ciągu następnych 7 dni powstaje tarcza zarodkowa. Z ektodermy (zewnętrznej warstwy embrioblasta) zaczynają swój rozwój skóra i układ nerwowy. Z dolnej warstwy endoblasta rozwija się przewód pokarmowy, drogi oddechowe. Pomiędzy tymi dwoma warstwami znajduje się mezoblast, który z kolei daje początek układowi szkieletowemu, mięśniowe u i krążenia.
- Za 3 tygodnie zaczyna się rozwój wszystkich układów zarodka człowieka. I już na początku trzeciego miesiąca tworzą się zawiązki wszystkich narządów wewnętrznych.
- Dalej embrion jest już nazywany płodem.
Okresy krytyczne rozwoju zarodka
Przez cały okres ciąży przyszłej mamie trzeba zwracać szczególną uwagę na jej zdrowie. Przecież od tego zależy stan dziecka. Ale istnieją pewne etapy, kiedy kobieta musi zachować ostrożność.
Tak więc jednym z takich etapów w fazie zarodkowej jest okres implantacji, który może nie wystąpić z wielu powodów, np.:
- z powodu zbyt aktywnych ćwiczeń fizycznych oraz podnoszenia ciężarów;
- z powodu patologicznych procesów w macicy;
- w wyniku narażenia na działanie substancji toksycznych, leków, toksyn;
- z powodu niektórych chorób.

Kolejnym odpowiedzialnym, krytycznym momentem dla rozwoju i wzrostu zarodka jest okres od 5 do 8 tygodnia. Od tego czasu tworzą się wszystkie ważne narządy, jak również pępowina. Dlatego należy starać się, żeby organizm kobiety w ciąży nie był pod wpływem szkodliwych oddziaływań. W przeciwnym razie może to spowodować poważne uszkodzenie stanu zdrowia dziecka.