Rozwój zarodka – pierwszy okres kobiety w ciąży

rozwój zarodka

W ciągu 9 miesięcy od poczęcia , aż do samego końca ciąży odbywa się rozwój dziecka. Położnicy dzielą okres ciąży na okres zarodkowy i płodowy. Rozwój zarodka i płodu to skomplikowany, wieloetapowy proces, w który są zaangażowani nie tylko lekarzy, ale i przyszłe mamy. Kobiety w ciąży chcą jak najwięcej wiedzieć, jak rośnie ich przyszłe dziecko.

Etapy rozwoju zarodka człowieka

Płodowy okres trwa około 8 tygodni i odbywa się on w kilku etapach:

  1. W pierwszym dniu następuje zapłodnienie komórki jajowej przez plemnik.
  2. Dalej następuje proces dzielenia, który trwa kilka dni. W tym okresie rozwoju zarodka każda komórka dzieli się i w rezultacie powstaje tak zwana blastula. To właśnie z jej komórek w konsekwencji pojawi się trofoblast, czyli przyszłe łożysko oraz embrioblast – przyszłe dziecko.
  3. Około tygodnia po zapłodnieniu rozpoczyna się implantacja, która potrwa około 2 dni.
  4. W ciągu następnych 7 dni powstaje tarcza zarodkowa. Z ektodermy (zewnętrznej warstwy embrioblasta) zaczynają swój rozwój skóra i układ nerwowy. Z dolnej warstwy endoblasta rozwija się przewód pokarmowy, drogi oddechowe. Pomiędzy tymi dwoma warstwami znajduje się mezoblast, który z kolei daje początek układowi szkieletowemu, mięśniowe u i krążenia.
  5. Za 3 tygodnie zaczyna się rozwój wszystkich układów zarodka człowieka. I już na początku trzeciego miesiąca tworzą się zawiązki wszystkich narządów wewnętrznych.
  6. Dalej embrion jest już nazywany płodem.

Okresy krytyczne rozwoju zarodka

Przez cały okres ciąży przyszłej mamie trzeba zwracać szczególną uwagę na jej zdrowie. Przecież od tego zależy stan dziecka. Ale istnieją pewne etapy, kiedy kobieta musi zachować ostrożność.

Tak więc jednym z takich etapów w fazie zarodkowej jest okres implantacji, który może nie wystąpić z wielu powodów, np.:

  • z powodu zbyt aktywnych ćwiczeń fizycznych oraz podnoszenia ciężarów;
  • rozwój zarodka człowieka
  • z powodu patologicznych procesów w macicy;
  • w wyniku narażenia na działanie substancji toksycznych, leków, toksyn;
  • z powodu niektórych chorób.

Kolejnym odpowiedzialnym, krytycznym momentem dla rozwoju i wzrostu zarodka jest okres od 5 do 8 tygodnia. Od tego czasu tworzą się wszystkie ważne narządy, jak również pępowina. Dlatego należy starać się, żeby organizm kobiety w ciąży nie był pod wpływem szkodliwych oddziaływań. W przeciwnym razie może to spowodować poważne uszkodzenie stanu zdrowia dziecka.

 
Powiązane artykuły:
Tajemnica pojawienia się nowego życia, czyli jak poczyna się dziecko
Sakrament narodzin nowego życia zbadano wzdłuż i w szerz, ale jednak do końca jest nieznany i na pewno nigdy nie będzie poznany. Jednak każdy chciałby wiedzieć jak odbywa się proces poczęcia dziecka. O tym opowiemy w artykule.
Wody płodowe - aka jest ich rola podczas ciąży?
Jak żyje się dziecku w brzuchu? To pytanie niepokoi każdą mamę. Jakże chce się zajrzeć tam, do wnętrza i zobaczyć, jak dziecko pływa w wodach. Co dają wody płodowe? Jakie one mają zapach i kolor? Dowiedzmy się więcej o tej ważnej kwestii.
Drugi poród – czy jest szybszy?
Kobietom, które planują podarować swojemu dziecku bratka czy siostrzyczkę, trzeba z szczególną powagą stosować tak do planowania i nurtu drugiej ciąży, jak i bezpośrednio do drugich porodów. O tym, na czym polegają ich właściwości, opowiemy teraz.
Drugi trymestr ciąży - zmiany w organizmie
Drugi trymestr ciąży uważa się za najbardziej przyjemny okres ciąży. Zwyczajnie już przeszły wszystkie problemy typowe dla pierwszego trymestru i jeszcze nie nastały charakterystyczne dla trzeciego okresu. Żeby ten czas nie niósł kobiecie problemów, należy poprawnie odżywiać się, wysypiać, chodzić i dotrzymywać jeszcze kilku nieskomplikowanych zasad. Dokładnie o tym czytajcie dalej.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty